تابلوی بازار املاك و مستغلات در بورس كالا فعال شد

تابلوی بازار املاك و مستغلات در بورس كالا فعال شد

تابلوی معاملات بورس املاک و مستغلات در بورس کالا با عنوان مستقل بازار املاک و مستغلات فعال گردیده است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، بعد از عرضه چند فقره معاملات املاک و برگزاری مزایده های دولتی و بانک ها در این بورس، تابلوی مستقل بورس املاک و مستغلات نیز فعال گردیده است. تا کنون شرکت عمران شهر جدید پردیس، وزارت دفاع و یک بانک خصوصی مزایده املاک خود شامل مسکونی، تجاری و اداری را در بورس کالا منتشر نموده اند.
بورس کالا فعلاً کارمزد فروش املاک دریافت نمی کند شرکت بورس کالا در اطلاعیه ای درباره کارمزد عرضه املاک در این بورس اعلام نمود: سقف کارمزد پذیرش اموال غیرمنقول که توسط بورس کالای ایران ستاندن می گردد، معادل یک دهم (۰.۱) درصد ارزش مال مورد عرضه برمبنای قیمت پایه تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال می باشد که تا اطلاع ثانوی عرضه کننده از پرداخت این کارمزد معاف شده است.
کارمزد معاملات اموال غیرمنقول در بازار فرعی بورس کالای ایران
شرح کارمزد
خرید
فروش
جمع
حداکثر مبلغ کارمزد خرید
(میلیون ریال)
حداکثر مبلغ کارمزد فروش
(میلیون ریال)
جمع / سقف کارمزدها
(میلیون ریال)
کارمزد کارگزاران
۰/۰۰۱۸
۰/۰۰۱۸
۰/۰۰۳۶
۱۰۰
۱۰۰
۲۰۰
کارمزد شرکت بورس کالای ایران
۰/۰۰۰۵
۰/۰۰۰۵
۰/۰۰۱
۱۰۰
۱۰۰
۲۰۰
جمع
۰/۰۰۲۳
۰/۰۰۲۳
۰/۰۰۴۶
۱۰۰
۲۰۰
۴۰۰

اوراق سلف مسکن یا فروش متری به زودی در بورس کالا
گفتنی است قبل از این محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن این وزارتخانه از فعال شدن سازوکار فروش متری مسکن در بورس کالا و تفاهم وزارت راه با بورس کالا برای عرضه اوراق سلف موازی استاندارد مسکن که به پیش فروش متری مسکن شناخته می شود، در آینده نزدیک آگاهی داده بودند.
بر اساس این سازوکار انبوه ساز یا هر سازنده دیگرمی تواند پروژه مسکونی خودرا در قالب اوراق موازی استاندارد (هر قطعه از برگه ها با قیمت های مشخص و ثابت برای یک متر مربع از واحد مسکونی از هر پروژه) در بورس کالا عرضه نموده و خریداران نیز با تهیه این اوراق که همان پیش فروش مسکن می باشد، به تامین مالی پروژه مذکور کمک می کنند.
بر اساس این طرح، دارندگان اوراق سلف می توانند بسته به تعداد برگه ها، در آخر پروژه یا از واحد مسکونی برخوردار شوند یا از سود معادل فروش آن واحد و تقسیم آن به رقم یونیت هایی که در اختیار دارندگان این اوراق است.
طرح فروش متری مسکن موافقان و مخالفانی دارد که همچون آن می توان به حفظ ارزش پول دارندگان اوراق همزمان با افزایش تورم بعنوان نظر موافقان و همین طور امکان سفته بازی بانک ها به سبب در اختیار داشتن منابع مالی و سپرده های مردمی با این اوراق، از طرف مخالفان فروش متری مسکن اشاره نمود.

1399/10/20
22:45:37
0.0 / 5
917
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است