زنگنه خبر داد

هدف گذاری ۲۵ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰

هدف گذاری ۲۵ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰

وزیر نفت با اشاره به اینكه با تكمیل طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰، ظرفیت تولید سالانه محصولات پتروشیمی كشور به ۱۰۰ میلیون تن می رسد كه نسبت به سال ۹۲ افزایش ۸۰ درصدی دارد، اظهار داشت: ارزش تولید محصولات نهایی این طرح ها در مجموع به ۲۵ میلیارد دلار می رسد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز در آیین افتتاح سه طرح ملی نفت از پتروشیمی لردگان بعنوان اولین طرح نام برد و ضمن اشاره به افزایش تولید محصولات پتروشیمی در هفت سال گذشته، اظهار داشت: هدف اصلی وزارت نفت و دولت در صنعت پتروشیمی، گذر از خام فروشی، تکمیل زنجیره ارزش و رفع نیاز داخل بوده است.
وی ضمن اشاره به اینکه بیشتر طرح های جهش سوم صنعت پتروشیمی با هدف تولید سالانه ۱۳۳ میلیون تن و با ارزش ۳۷ میلیارد دلار هم در حال اجراست، اضافه کرد: همانطور که پیشتر وعده دادیم، ۱۹ طرح پتروشیمی در جهش دوم با ارزش ۱۱.۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری و تولید ۲۵ میلیون تن سال جاری به بهره برداری می رسد.
به قول زنگنه، از آغاز سال جاری تابحال پنج طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلار ازسوی رئیس جمهوری افتتاح شده و طرح اوره و آمونیاک لردگان ششمین طرح پتروشیمی است که سال جاری به بهره برداری می رسد.
وزیر نفت مجموع سرمایه گذاری در سه طرح ملی وزارت نفت در لردگان، خوزستان و بوشهر را بیشتر از یک میلیارد دلار عنوان نمود و اظهار داشت: طرح هایی که امروز افتتاح می شود همسو با برنامه های اقتصاد مقاومتی است که درون زایی و برون گرایی دو مولفه اصلی آنهاست.
وی با اشاره به اینکه پتروشیمی لردگان در منطقه ای کمتر توسعه یافته و با هدف محرومیت زدایی به بهره برداری رسیده است، خاطرنشان کرد: این طرح ازسوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) اجرا شده است که روزانه ۳ هزار تن و سالانه بیشتر از یک میلیون تن اوره تولید می کند.
محرومیت زدایی و ریل گذاری برای آینده
وزیر نفت ظرفیت تولید کنونی اوره کشور را ۶.۵ میلیون تن عنوان نمود و اظهار داشت: ظرفیت تولید اوره کشور با بهره برداری از طرح اوره و آمونیاک لردگان و بهره برداری از طرح های مسجدسلیمان و هنگام، سالانه ۳ میلیون تن دیگر افزایش می یابد و د حالی که مصرف داخلی اوره ۲ میلیون تن است، مازاد آن می تواند صادر شود.
زنگنه با اشاره به اینکه در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی با عنایت به تنوع محصولات پتروشیمی در بالادست، یکی از اولویت های راهبردی این وزارتخانه توسعه صنایع پیشران و پایین دستی این صنعت است، اظهار نمود: بدین منظور واحد کریستال ملامین پتروشیمی لردگان با ۲۵ درصد پیشرفت در حال اجراست و کار دو پارک کریستال ملامین و اوره رزینی که ارزش افزوده قابل توجهی دارند شروع می شود.
وی افزود: افزون بر این مجموعه ها، با عنایت به خوراک تخصیص یافته برای صنایع پیشران و صنایع پایین دستی با هدف اشتغالزایی و بر مبنای طرح آمایش سرزمینی، ریل گذاری مناسبی برای آینده هم انجام دادیم، طرح پروپیلن مرکز همچون این طرح ها به شمار می آید که آخرین مراحل هماهنگی را در دولت می گذراند. ؛ همینطور چند مگاپروژه هم در حال اجراست که آغاز عملیات اجرایی یا بهره برداری از آنها بزودی با حضور شما (رئیس جمهوری) شروع می شود.
بخش خصوصی؛ ساخت و بهره برداری واحد فرآورش
وزیر نفت از طرح ۵۰ هزار بشکه ای فرآورش پیش ساخته نفت در غرب کارون بعنوان دومین طرحی که امروز به بهره برداری می رسد نام برد و یادآوری کرد: ظرفیت برداشت ایران از میدان های مشترک غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه در سال ۹۲ با افزایش حدود ۶ برابری به ۴۰۰ هزار بشکه در سال ۹۹ رسیده است.
زنگنه استفاده از ظرفیت های فرآورشی پیش ساخته سریع الاحداث را یکی از کارها در میدان های غرب کارون با هدف شتاب بخشی به عملیات و کاهش تصدی دولت برشمرد و اظهار داشت: این طرح در میدان آزادگان در چارچوب اجاره با یک شرکت اروپایی و با استفاده از ۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری ساخته شد.
وی اجرای سریع کار و سرمایه گذاری و بهره برداری ازسوی بخش خصوصی را بعنوان دو هدف اجرای این طرح عنوان نمود و اظهار داشت: اولین بار در تاریخ صنعت نفت بعد از ملی شدن این صنعت است که واحد فرآورشی ازسوی بخش خصوصی ساخته شده و به بهره برداری رسیده است. دولت تنها به ازای هر بشکه نفت فرآوری شده، ۱.۲۸ دلار هزینه فرآورش پرداخت می کند.
مدیریت ۴۵ روزه میعانات گازی با ساخت مخازن متمرکز
وزیر نفت با اشاره به اینکه انجام چنین کارهایی جزو سیاست های ماست که آنرا دنبال می نماییم و ظرفیت های داخلی هم برای ساخت این کارخانه ها بسیار فراهم است از مخازن متمرکز ذخیره سازی پارس جنوبی بعنوان سومین طرح نام برد و اظهار داشت: مخازن متمرکز ذخیره سازی میعانات گازی پارس جنوبی که خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس را هم تأمین می کند ظرفیت ذخیره سازی ۴ میلیون بشکه را داراست.
زنگنه اظهار داشت: مخازن متمرکز ذخیره سازی میعانات گازی میدان پارس جنوبی کمک می نماید ظرفیت مازاد میعانات گازی این میدان را ۴۵ روز مدیریت نماییم که کاری بسیار مهم می باشد.
نفت پیشران اقتصاد
زنگنه همینطور ضمن اشاره به دیدار اعضای شورایعالی هماهنگی اقتصادی دولت در چند روز گذشته با رهبر معظم انقلاب اسلامی و تاکید ایشان بر تحقق اهداف سال جهش تولید و بخصوص صنعت نفت با تاکید بر شرکتهای دانش بنیان اضافه کرد: صنعت نفت همانطور که می دانید یکی از عوامل محرک و پیشران اقتصاد است و بدون شک توجه به طرح های اولویت دار این صنعت، زمینه ساز پویایی زنجیره ای از فعالیتهای وابسته به این صنعت در پیمانکاران، سازندگان تجهیزات و عرضه دهندگان خدمات فنی خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: طرح های جهش تولید صنعت نفت با تاکید بر توان شرکتهای دانش بنیان داخلی تهیه شده است و برای عملیاتی شدن هر چه سریعتر خدمت رئیس جمهوری و رهبر معظم انقلاب اسلامی عرضه می شود، دانش بنیان کردن صنعت نفت امروز یک مساله جدی است و طرح هایی که امروز افتتاح می شوند همسو با برنامه های اقتصاد مقاومتی هستند و درون زایی و برون گرایی دو مولفه اصلی آنهاست.
وزیر نفت اظهار داشت: طرح های زیادی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در حال اجراست که بزودی افتتاح می شوند.1399/09/06
16:12:32
5.0 / 5
1233
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است