مصرف برق ۳۰ میلیون نفر رایگان می شود

مصرف برق ۳۰ میلیون نفر رایگان می شود

به گزارش آوا مسكن وزیر نیرو اظهار داشت: حدود 30 میلیون نفر از هموطنان مشمول تخفیف صددرصدی در قالب طرح برق امید خواهند شد،  امید است به سمتی برویم كه با همراهی مردم با كم شدن تعداد پرمصرف ها بیشترین نفع عاید وزارت نیرو شود و صرفه جویی در سرمایه گذاری برای راه اندازی نیروگاه ها صورت گیرد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان شنبه شب با حضور در برنامه زنده تلویزیونی با اعلان اینکه ۸.۴ میلیون مشترک ما کم مصرف هستند که فقط ۶ درصد انرژی را در مقابل ۴۳ درصد مشترکان پرمصرف استفاده می نمایند، چالش اصلی در بحث انرژی را اصلاح مصرف عنوان نمود و با تاکید بر رعایت الگوی مصرف اظهار داشت: در بخش خانگی حساسیت بالاتری به ویژه در وضعیت کرونائی و حتی تابستان و زمستان وجود دارد.
وی درباره برق امید اظهار داشت: اصلا به دنبال جریمه برای تامین منابع مالی نبودیم، هدف ما این است که تعداد پرمصرف ها کمتر و به مجموعه خوش مصرف ها اضافه شود.
تجربه شرایط حدی طی ۳ سال اخیر در کشور
وزیر نیرو همین طور با اشاره به تجربه شرایط حدی در کشور در سه سال اخیر اظهار داشت: نوع مدیریت در چنین شرایطی با مدیریت منابع آب در وضعیت معتدل و متوسط متفاوت می باشد چونکه هم باید امکان ذخیره بارش و سیلاب ها را داشته باشیم تا از خطرات سیلاب مصون بمانیم، همین طور ظرفیت آب شیرین را برای شرایط خشک و کم آبی ذخیره نماییم و هم این که در ترسالی ها امکان گذر سیل را فراهم نماییم که خسارات کمتری ببینیم.
وی در این رابطه اشاره کرد: لایروبی و مهندسی رودخانه ها بحث های مهمی است.
طبق اعلام وزارت نیرو، اردکانیان اظهار داشت: دو سال قبل به سبب شرایط خوبی که داشتیم، ذخایر خوبی فراهم و حدود یک میلیارد متر مکعب بیلان منفی سفره های زیرزمینی جبران شد و تالاب های زیادی سیراب شدند که سالهای بسیاری این تالاب ها خشک بودند.
وزیر نیرو اظهار داشت: امکانات آب شیرین در مخازن فراهم و خاک شویی های لازم در استان هایی مانند گلستان انجام شد که بازدهی کمتری در اثر سیلاب ها داشت.
پیش بینی کاهش بارش ها در سال آبی جاری
وی ادامه داد: امسال بنا به پیش بینی های سازمان هواشناسی، پاییز به پربارشی سالهای گذشته نیست. تا روز جمعه، میزان بارش ما در سال آبی جاری حدود ۱۹ میلی متر بوده که در مقایسه با متوسط دراز مدت حدود ۱۶ درصد و در مقایسه با پارینه هم حدود ۱۷ درصد کمتر است.
اردکانیان اظهار داشت: ما مهیای این وضعیت هستیم، مردم هم مراعات بیشتری خواهند کرد، امیدواریم در سه ماهه دوم سال آبی جاری وضعیت بهتر شود.
فعالیت ۸۵۰ آب شیرین کن در منطقه خلیج فارس
وزیر نیرو همین طور با یادآوری تاریخچه فناوری شیرین سازی آب دریا گفت: در منطقه خلیج فارس که محدودیت آب شیرین وجود دارد ولی در عین حال منابع سرشار نفتی هم وجود دارد، بدین سبب کشورهای ثروتمندی در این منطقه حضور دارند که توانسته اند از دیرباز از این فنآوری که در آن زمان بسیار هم گران بوده استفاده کنند.
وی همین طور اظهار داشت: حالا بیش از ۸۵۰ آب شیرین کن در این منطقه فعال می باشند که ۲۵ مورد آنها آب شیرین کن های بزرگ با ظرفیت بیش از ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز هستند که پروژه انتقال آب از خلیج فارس هم از زمره این هاست.
وی اشاره کرد: ۷۵ درصد نمک زدایی که در جهان صورت می گیرد مربوط به منطقه خلیج فارس است. اتکای اصلی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس برای تامین آب شیرین مورد نیازشان به آب شیرین کن هاست که سال به سال توسعه فناوری سبب این شده که هم از آثار و عوارض زیست محیطی شیرین سازی آب دریا و برگرداندن آب شورتر شده و قیمت تمام شده کم شود.
کمتر از سه دهم درصد منابع آب شیرین جهان سهم ماست
وزیر نیرو اظهار داشت: در صورتیکه یک درصد جمعیت دنیا در کشور ساکن هستند کمتر از سه دهم درصد منابع آب شیرین جهان سهم ماست. امید به زندگی برای یک جمعیت وسیع در منطقه فلات مرکزی با دسترسی و ابراز این قابلیت بسیار افزایش می یابد.
وی با اشاره به کار مطالعاتی وسیع برای ۱۷ استان ساحلی و استان های منطقه مرکزی اظهار داشت: حدود ۶۰ میلیارد متر مکعب در سال مصرف این استان هاست. درست است که فناوری انتقال بین حوضه ای را برای مصارف شرب داریم و در دستور کار و سیاست ماست، اما صنایع بزرگ و معادن ما برای فرآوری نیاز به آب دارند.
کسری ۹۰۰ میلیون مترمکعبی برای تامین آب صنایع
وزیر نیرو هنچنین اشاره کرد: برمبنای مطالعات، علاوه بر نیاز شربی که مناطق ساحلی دارند، در افق ۱۴۲۵، ۹۰۰ میلیون متر مکعب کسری آب برای صنایع داریم.
وی با یادآوری فعالیت بیش از ۱۹۰ شرکت ایرانی با ظرفیت ۱۶ هزار نفر در طرح انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی اظهار داشت: تا حالا حدود ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای این طرح سرمایه گذاری شده است. ابتدا باید در بندرعباس آبگیر راه اندازی می شد و حجم شایان توجه و مورد نیاز آب توسط این آبگیر به سمت آب شیرین کن می آمد.
اردکانیان اضافه کرد: توسط این آبگیر سالانه ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب شور به سمت آب شیرین کن های وسیع راه اندازی شده در بندرعباس می رود و فاز نخست آن با ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز راه اندازی شد.
وزیر نیرو اظهار داشت: آب شور تا ۲۳۳۰ متر دور از ساحل و تا عمق ۱۰ متری برگردانده و در آنجا تخلیه صورت می گیرد که در این فاصله و عمق، غلظت و رقت آب به نحوی خواهد بود که رعایت های زیست محیطی صورت گرفته است.
اردکانیان با تشریح اقدام های صورت گرفته در قالب اجرای این طرح اظهار داشت: سالانه ۴۰ میلیون مترمکعب آب برای گل گهر، ۳۰ میلیون مترمکعب برای مس سرچشمه، ۲۰ میلیون مترمکعب آب شیرین برای چادرملو بعلاوه ۵۰ میلیون مترمکعب در استان هرمزگان و ۱۰ میلیون مترمکعب برای روستاهای واقع در راه تدارک می شود و در فازهای بعدی هم این طرح به ثمر خواهد رسید.
وزیر نیرو اظهار داشت: تهیه این طرح ها به این معناست که فکر انتقال آب از دریا به تنهایی نباید سبب این شود که روش های مناسب تری جهت استفاده از آب موجود دنبال نشود.
وی همین طور با اشاره به اهمیت طرح آمایش سرزمین اظهار داشت: این طرح، پیش شرط نگاه بین بخشی به مسئله آب است. تا اختتام امسال سازمان برنامه و بودجه این طرح را مصوب خواهدنمود.
استفاده از منابع آب مرزی برمبنای معاهدات بین المللی
وزیر نیرو درباره تبعات زیست محیطی سدسازی در کشورهای همسایه هم اظهار داشت: با کشورهای همسایه جهت استفاده از منابع آب مرزی معاهداتی داریم که محترم بوده و باید رعایت شود و ساز و کارهای خودرا دارد.
وی همچون این معاهدات به تامین حق آبه ایران از رودخانه هیرمند اشاره نمود و اظهار داشت: افغانستان به این مساله پایبند است و امیدواریم باتوجه به ساز و کارهای موجود، هر نوع طرح سازه ای آبی در حوضه هیرمند با رعایت حقوق قانونی ما باشد.
اردکانیان اظهار داشت: در قالب سند جامع راهبردی همکاریهای دو کشور، این روزها هیئتی از دولت افغانستان میهمان ما هستند که روی این سند برای نهایی شدن آن کار می کنند تا توسط مقامات دو کشور به امضا برسد.
وزیر نیرو اظهار داشت: در آینده نزدیک راه آهن خواف_ هرات هم افتتاح می گردد، کارهای اقتصادی فی درخلال در حال رشد است.
وی ادامه داد: طرف افغانستانی هم به این مساله توجه دارند که رعایت حق آبه های قانونی یک شرط است و ما هم ظرفیت های فنی مهندسی کافی داریم که در صورت لزوم به آنها برای اجرای طرح ها کمک نماییم اما لطمه و خدشه ای به حق آبه ها و حقوق قانونی ما پیش نیاید.
اردکانیان درباره ترکیه هم اظهار داشت: در طرح های بالادستی که در حوضه های آبریز غیر مشترک اجرا می شود تابع مقررات کلان تر و جامع تر بین المللی است که توسط سازمان های بین المللی دنبال می شود. در حوضه های مشترک هم برمبنای معاهدات موجود عمل می شود.
همکاری ایران و قطر در زمینه انرژی
وزیر نیرو همین طور درباره توافق ایران و قطر در زمینه انرژی هم با اشاره به سفر اخیر خود به این کشور و دیوارهای خود با مقامات قطری اظهار داشت: تصمیمات خوبی گرفته شد و هفته آتی قرار بر این است که اجلاس کمیسیون مشترک پس از سال ها تعویق در ایران اجرا شود.
وی ادامه داد: با وزارت انرژی قطر که مسئولیت آب و برق را هم بر عهده دارد، مرکزی را بطور مشترک را در موضوع آب شیرین کن ها در ایران تاسیس نماییم که باتوجه به روند رو به گسترش این کار و تجربه و دانش فراوان آن در منطقه، این مرکز می تواند به ما و قطر و هم کشورهای منطقه کمک نماید. در طرح های آب و برق هم بحث های همکاری وجود دارد.
وزیر نیرو درباره انرژی های نو هم اظهار نمود: در زمینه تجدیدپذیرها کارهای خوبی انجام شده که مستلزم سرمایه گذاری است و امکان صادرات انرژی حاصل از این بخش برای سرمایه گذاران فراهم شده است؛ امید است با حل و فصل مسائل، سرمایه گذاران داخلی و خارجی دراین زمینه جلب شوند.
مشارکت بیش از ۱۹۰ شرکت سازنده داخلی در اجرای پروژه انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی
وزیر نیرو پروژه شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی را یک ابرپروژه و از بزرگترین پروژه های آبی - خاکی کشور عنوان نمود و اظهار داشت: بیش از ۱۹۰ شرکت سازنده داخلی در اجرای این پروژه مشارکت داشته اند.
بگفته وی پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتخار این را دارد که پروژه انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی را که با سرمایه گذاری بخش خصوصی، پیگیری ها و پشتیبانی های همکاران ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت به ثمر رسیده هم در بر داشته باشد.
اردکانیان با اشاره به اهمیت پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی اظهار داشت: این پروژه صفحه جدیدی از پایداری حیات در فلات مرکزی باز کرده است.
وزیر نیرو با اشاره به پویش #هرهفته_الف_ب_ایران اظهار داشت: این پویش، یک سامانی برای اجرا، تکمیل و به بهره برداری رساندن طرح های بزرگ آب، برق و فاضلاب در سراسر کشور است.
اردکانیان اضافه کرد: در ابتدای سال با وجود همه محدودیت هایی که هست، به اتکای ظرفیت های موجود و توانمندی شرکت های مدیریتی، مهندسان مشاور و پیمانکاران، همکاران در سازمان دولت و ظرفیت بخش خصوصی متعهد شدیم که تا آخر سال ۲۵۰ پروژه بزرگ آب، برق و فاضلاب را با سرمایه گذاری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان به بهره برداری برسانیم.
وی با اعلان اینکه با احتساب این پروژه، ۱۲۸ پروژه از مجموع ۲۵۰ پروژه تا حالا با سرمایه گذاری حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است، اظهار نمود: امید است تا آخر سال، طرح ها هفته به هفته همانگونه که مورد تاکید مقام معظم رهبری در دیدار هیئت وزیران با ایشان در هفته نخست شهریور بود و اشاره فرمودند طرح های زیربنایی نظیر آنچه وزارت نیرو هفته به هفته به بهره برداری می رساند، باید مطابق برنامه جلو برود، ما نیز همه تلاشمان را خواهیم داشت تا امسال هم مانند سال قبل به این وعده وفا شود.
وزیر نیرو اشاره کرد: تا حالا هفت سد مخزنی، هشت پروژه شبکه آبیاری و زهکشی، چهار تصفیه خانه بزرگ آب، هفت تصفیه خانه بزرگ فاضلاب، آبرسانی به ۴۴۸ روستا و ۷ شهر بزرگ به همراه ۹ نیروگاه حرارتی، ۱۳ نیروگاه تجدیدپذیر، ۵ نیروگاه مقیاس کوچک و ۳۳ پروژه پست و خطوط انتقال به ثمر رسیده است.
وی افزود: علاوه بر این پروژه ها، ۷ پروژه ساز و کاری نیز به بهره برداری رسیده که هم تاثیر خودرا در بهتر اجرا شدن طرح های ساخت و سازی نشان می دهند و هم سبب تسهیل خدمت رسانی به مردم می شوند که همچون این ها بی نیاز کردن مردم از مراجعه به شرکت های توزیع برق است.
اردکانیان اظهار داشت: بیش از ۴۰ خدمتی که مردم با مراجعه به شرکتها باید این خدمات را دریافت می کردند حالا با بهره گیری از فناوری تلفن های همراه و حتی ارتباط های تلفنی قابل انجام است.
منبع:

1399/08/25
12:22:49
5.0 / 5
1343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است