عملكرد اقتصاد انگلیس باعث شد

عقبگرد دلار

عقبگرد دلار

آوا مسكن: تمایل معامله گران به خرید پوند و یورو موجب عقب رفتن دلار شد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از رویترز، رشد اقتصادی در نقاط مختلف جهان باردیگر از سر گرفته شده اما نرخ تورم پایین بیان کننده این وضعیت است که بانکهای مرکزی کار سختی را برای تداوم پشتیبانی از بازارهای مالی و تقویت رشد اقتصادی خواهند داشت.
مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام نمود که رشد اقتصادی این کشور در سه ماه منتهی به سپتامبر امسال به ۱۵.۵ درصد رسیده است که بهترین رشد فصلی ثبت شده تاریخ معاصر این کشور شمرده می شود. این رشد نسبت به زمان مشابه منتهی به ماه قبل ۳۵.۳ درصد بیشتر شده است. رشد اقتصادی در خیلی از بخش های مهم اقتصادی این کشور هم اکنون در سطح مثبت قرار دارد.
تنش های تجاری بین اتحادیه اروپا و آمریکا ممکنست بار دیگر شعله ور شود. اتحادیه اروپا با انتقاد از رویکرد آمریکا در مذاکرات و اشاره به پیشرفت اندک در مذاکرات طرفین اعلام نموده است حدود چهار میلیارد دلار تعرفه تجاری بیشتر بر روی واردات خود از آمریکا وضع خواهدنمود. قبل از این سازمان تجارت جهانی در پرونده شکایت اتحادیه اروپا از آمریکا، حق را به این اتحادیه داده بود. با این وجود اتحادیه اروپا اعلام نموده است در صورتیکه آمریکا از موضع قبلی خود در اضافه کردن تعرفه ها عقب نشینی کند، تعرفه های جدید اروپا نیز ملغی خواهد شد.
در زمان دولت ترامپ روابط بین اروپا و آمریکا به شدت متشنج شده بود و انتخاب بایدن نیز با استقبال اروپایی ها روبه رو شده است. پیتر آلتمایر- وزیر اقتصاد آلمان در همین رابطه اظهار داشت: امید داریم که دولت جدید آمریکا باردیگر به نظام بین المللی چندجانبه بازگردد و به تعهدات خود در این حوزه عمل کند تا با همکاری هم بتوانیم به راهکارهایی مناسب برای حل و فصل اختلافات دست پیدا نماییم.
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بعد از کش و قوس های فراوان در حال رسیدن به ایستگاه پایانی است و جو بایدن- معاون اول دوره اوباما و نامزد حزب دموکرات موفق شد با عبور از ۲۷۰ رای الکترال لازم، رئیس جمهور جدید آمریکا لقب گیرد. شمار زیادی از رهبران جهان پیروزی وی را در انتخابات تبریک گفته اند که در این بین اروپایی ها از انتخاب وی بیش از سایرین استقبال کرده و انتظار می رود شاهد دور جدیدی از مناسبات بین آمریکا و کشورهای اروپایی باشیم.
جو مانیمبو تحلیلگر ارشد ارزی در موسسه وسترن یونین بیزینس سولوشنز- اظهار داشت: یک چیز واضح این است که به آهنگ رشد اقتصادی آمریکا در ماه های اخیر افزوده شده است اما دولت جدید کار دشواری را برای احیای اقتصاد و بازگرداندن شرایط به زمان پیش از آغاز همه گیری خواهد داشت. کرونا کماکان اصلی ترین ریسک بر سر راه اقتصاد آمریکا و جهان شمرده می شود و دستیابی به یک واکسن موثر، احیانا تنها راهی خواهد بود که به این کابوس اختتام می دهد و به کسب وکارها این امکان را می دهد که با حداکثر ظرفیت خود نسبت به از سرگیری کارهای اقتصادی اقدام نمایند.
افزایش شدید مبتلایان و قربانیان به این ویروس مرگبار در قاره سبز بار دیگر موجب افزایش نگرانی ها از تکرار عملکرد کابوس وار تابستان شده است. الان شماری از کشورهای اروپایی همچون فرانسه با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس قرنطینه های سراسری اعلام نموده اند و احیانا در صورت تداوم شرایط فعلی شاهد اعمال محدودیت هایی بر فعالیت کسب وکارها نیز خواهیم بود.
شمار بیکاران فرانسه تا اختتام سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ به ۹ درصد رسید که این نرخ ۰.۹ درصد بیشتر از پیش بینی ها و ۱.۸ درصد بیشتر از دوره مشابه قبلی است. این نرخ بیکاری هم چنین بالاترین نرخ ثبت شده از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ شمرده می شود. شمار افراد بیکار طی این مدت با ۴۰۰ هزار نفر کاهش به دو میلیون و ۸۳۸ هزار نفر نفر رسید تا برای اولین بار در طول سال جاری شمار بیکاران فرانسوی به زیر سه میلیون نفر برسد. این احتمال جود دارد که تداوم قرنطینه ها موجب اوج گیری بیش از پیش نرخ بیکاری در فرانسه و سایر کشورهای اروپایی شود.
در آلمان نرخ تورم در ماه اکتبر بازهم نسبت به نرخ هدف گذاری شده دو درصدی فاصله بسیاری داشته است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده منفی ۰.۲ درصد بوده که ۰.۲ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۱ درصد کمتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم پایین ترین تورم ثبت شده از ژانویه سال ۲۰۱۵ در این کشور محسوب می شود
شرکت دارویی بیونتک آلمان که همکار شرکت پفایزر آمریکا در توسعه واکسن کرونا است از پیشرفت های بسیار امیدبخش در ساخت واسکن نهایی کرونا آگاهی داده است اما احیانا این واکسن در صورت کسب تاییدیه نهایی ابتدا در آمریکا تولید و عرضه خواهد شد و سپس در بازارهای اروپایی عرضه خواهد شد.
مقامات بهداشتی در دانمارک با صدور اطلاعیه ای اعلام نمودند به دنبال کشف رابطه مستقیم بین انتقال ویروس کرونا از سمور و واسو به انسان تصمیم گرفته اند صدها هزار حیوان را با هدف کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا بکشند که این مساله با انتقادات شدید فعالان حقوق حیوانات روبه رو شده است. انگلیس بعد از مشاهده جهش کرونا در دانمارک اعلام نمود ورود اتباع دانمارکی به خاک این کشور تا طالاع ثانوی ممنوع اعلام می شود.
تا حالا بیش از ۵۲ میلیون و ۸۸۵ هزار و ۸۹۷ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۲۹۵ هزار و ۴۲۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۴۷ هزار و ۸۵۹ نفر، برزیل با ۱۶۳ هزار و ۴۹۲ نفر، هند با ۱۲۸ هزار و ۵۵۹ نفر، مکزیک با ۹۶ هزار و ۴۳۰ نفر و انگلیس با ۵۰ هزار و ۳۶۵ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت شیوع ویروس کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز ۱۱ نوامبر با ثبت بیش از ۱۰ هزار فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به روز هفدهم آوریل با ۸۵۳۰ قربانی بود، شکست.
بنظر می رسد بانک مرکزی چین می تواند با خیال آسوده تری به تزریق نقدینگی ادامه دهد چونکه نرخ تورم این کشور در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر به ۰.۵ درصد رسید. این نرخ تورم که ۱.۲ درصد کمتر از تورم ماه قبل و ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تأثیر کاهش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به منفی ۳.۹ درصد کاهش پیدا کرده است. این کمترین تورم ثبت شده ۱۱ سال اخیر در چین بوده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۸۸۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۹۴ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۴۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۴ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۱ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۴ درصد کاهش به ۱۰۵.۱۲۱ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۷۶ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۶۱۲ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/08/23
12:55:30
5.0 / 5
1417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است