گزارش آوا مسكن

یك بام و دو هوای وزارت راه وبانك مركزی برای انتشارگزارش بازارمسكن

یك بام و دو هوای وزارت راه وبانك مركزی برای انتشارگزارش بازارمسكن

تلاش وزارت راه و شهرسازی برای عدم اعلام آمار بازار ماهانه مسكن در تهران در حالی وارد دومین ماه متوالی شده كه بانك مركزی گزارش های ماهیانه خویش را همچنان منتشر می كند.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، محمد اسلامی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری در ۲۸ مرداد ماه در پاسخ به پرسشی درباره علت افزایش قیمت مسکن و اعلام متوسط متری ۲۱ میلیون تومان در انتها تیرماه، اعلام نمود: به معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی دستور داده ام تا اطلاعات و آمار قیمت های بازار مسکن را منتشر نکند.
پاسخی که از جانب برخی کارشناسان اقتصاد مسکن، به عنوان «پاک کردن صورت مسأله» به جای «یافتن چاره ای برای کاهش تورم در بازار مسکن» از جانب بالاترین مقام سیاست گذار در بخش مسکن تعبیر شد.
هر چند که وزیر راه و شهرسازی بارها به این مورد (تورم سنگین مسکن) با این عنوان که «بازار مسکن تک بخشی نیست و فرا بخشی به حساب می آید و از سیاست های اقتصاد کلان و فشار افزایش قیمت در بازارهای موازی بازار مسکن، تاثیر می پذیرد»، پاسخ داده است.
با این حال دستور وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم انتشار آمار تحولات بازار مسکن، درباره گزارش بازار مسکن مرداد ماه پایتخت عملیاتی شد و معاونت مسکن و ساختمان از انتشار قیمت ها و تعداد معاملات واحدهای مسکونی در ماه میانی تابستان خودداری کرد.
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در توجیه عدم انتشار آمار بازار مسکن، اظهار داشت: دستور وزیر راه و شهرسازی برای عدم انتشار قیمت ماهانه مسکن، به این علت بود که اعتقاد دارد قیمت مسکن در سایر شهرها هم از متوسط قیمت مسکن در تهران اثر می پذیرد. استدلالی که با استقبال مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم مواجه و خواستار تداوم عدم انتشار آمار بازار مسکن شد.
این در حالی است که ماه گذشته بانک مرکزی آمار بازار مسکن را منتشر کرد؛ باآنکه آمار بانک مرکزی از بازار مسکن معمولاً چند رو پس از انتشار آمار این بازار از جانب وزارت راه و شهرسازی صورت می گرفت؛ دو روز قبل هم بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران مربوط به شهریور ماه را منتشر نمود اما هنوز از گزارش وزارت راه و شهرسازی خبری نیست.
این سنت شکنی وزیر راه و شهرسازی در حالی است که از آغاز سال ۸۸ تا تیر ماه ۹۹ هر ماه آمار مذکور از جانب معاونت های مسکن وزارت راه و شهرسازی منتشر می شده و الان اسلامی بعد از ۱۲۴ ماه، خرق عادت کرده است.
حتی اگر فرضیه وزیر راه و شهرسازی را که اعتقاد دارد گزارش قیمت بازار مسکن، سایر بازارها را تحت تاثیر قرار می دهد» بپذیریم اما حالا که بانک مرکزی به انتشار گزارش های ماهیانه خود ادامه داده است، امتناع وزارت راه و شهرسازی اقدام بیهوده ای به نظر می رسد.
آخرین گزارشی که وزارت راه از تحولات بازار مسکن شهر تهران منتشر نمود و مربوط به تحولات تیرماه است را در ذیل مشاهده می کنید.
منبع:

1399/07/09
21:43:37
5.0 / 5
1594
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است