خودرو های ورود موقت را تحویل ندهید، قاچاق می شود

خودرو های ورود موقت را تحویل ندهید، قاچاق می شود

به گزارش آوا مسكن پس از مهلت ۱۰ روزه ای كه برای تحویل خودرو های ورود موقت به گمرك تعیین شده بود، در صورت عدم تحویل طبق قانون، قاچاق محسوب خواهند شد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، طبق ضوابط مربوط به تردد خودرو های ورود موقت، می توانند برای مدت سه ماه به کشور وارد و پس از این مدت باید از کشور بیرون بروند این در شرایطی است که تمدید این مهلت منوط به موافقت گمرک ایران است.
اما ماجرا از این مقرر است که بخشی از خودرو های ورود موقت که از اواخر سال قبل وارد ایران شده بودند با شیوع کرونا و بسته شدن مرزها دیگر امکان خروج در انتها مهلت تعیین شده را نداشتند، ولی اتفاقی که افتاد این بود که صاحبان تعداد زیادی از این خودرو ها نسبت به تعیین تکلیف یا تمدید زمان به گمرک رجوع نکرده و به بهانه بسته بودن مرزها همچنان خودرو ها را بیشتر از سه ماه تعیین شده نزد خود نگه داشتند.
بر این اساس، ۱۹ شهریورماه بود که مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به گمرکات کشور اعلام نمود که "با توجه به تداوم شرایط حاکم بر کشور به علت شیوع کرونا باید به صاحبان خودرو های ورود موقت اعلام کنند که خودروهایی که با صدور پروانه ورود موقت و یا تحت صحابت کارنه دوپاساژ (یک مجوز تردد) به کشور وارد شده و مهلت اعتبار این مجوزها به پایان رسیده است اما به علت مسدود بودن مرزها امکان خروج ندارند باید طی مدت ۱۰ روز جهت برای تحویل این خودرو ها به گمرک رجوع کنند".
ازاین رو صاحبان این خودرو های ورود موقت طی فرصت تعیین شده باید به گمرک رجوع می کردند و آنطور که مسؤلان گمرک ایران اعلام نمودند با عنایت به این که زمان تعیین شده امکان تمدید نداشت در صورت عدم تحویل یا خروج خودرو توسط ذینفع مشمول اقدامات قانونی می شوند.
پس از آن بار دیگر از جانب گمرک اعلام گردید که کلیه خودروهایی که به صورت ورود موقت از راه گمرک وارد کشور شده و ظرف مهلت مقرر از قلمرو گمرکی خارج نشده و یا تحویل گمرک نشده اند برپایه ماده (۱۱۳)قانون امور گمرکی و ماده ۸۰ آئین نامه اجرایی آن با این مورد برخورد شود.
این در شرایطی است که طبق قانون مربوطه در صورت عدم خروج یا تحویل در زمان تعیین شده، خودرو های سواری وارده به صورت ورود موقت در صحابه کارنه دوپاساژ و یا ورود موقت مشمول قاچاق خواهد شد.
البته پس از اخطار گمرک به صاحبان این قبیل خودرو ها در مدت به تازگی ظاهرا تعداد برای تعیین تکلیف مراجعه نموده اند ولی گزارش کامل وضعیت آنها هنوز منتشر نشده است.1399/06/29
15:08:13
5.0 / 5
1656
تگهای خبر: مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است