وزیر راه و شهرسازی:

وام ودیعه فعلا به خانوارهای 5 نفره و ازدواج های 99 داده می شود

وام ودیعه فعلا به خانوارهای 5 نفره و ازدواج های 99 داده می شود

به گزارش آوا مسكن وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: فعلا خانواده های ۵ نفره و تازه ازدواج كرده ها در اولویت دریافت تسهیلات ودیعه اجاره مسكن هستند.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، محمد اسلامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر چهارشنبه ۱ مرداد درباره وام ودیعه اجاره مسکن تصریح کرد: بر مبنای وعده ای که رئیس جمهور داده، اعطای وام ودیعه مسکن از هفته آینده شروع می شود.
وی افزود متقاضیان در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام می کنند مستأجران کارمزد آنرا واریز می کنند تسهیلات از راه مستأجر در اختیار موجر قرار می گیرد حقوق بگیران ثابت یا کارگران، خانواده های ۵ نفره و کسانی که سال جاری ازدواج کرده اند در اولویت قرار دارند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: گروه دوم هم خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد در اولیت دریافت این تسهیلات هستند.
اسلامی با اشاره به اینکه این تسهیلات در تهران ۵۰، در شهرهای بزرگ ۳۰ و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان است اظهار داشت: شرایط مشمولان دریافت این تسهیلات، همان شرایطی است که برای طرح اقدام ملی مسکن اعلام شده اما شرط محل زادگاه از آن حذف گردیده است.
وی درباره ضمانت این وام اظهار داشت: معرفی نامه و گواهی کسر از حقوق از جانب کارگاه دارای کد بیمه تأمین اجتماعی یا دستگاه اجرایی محل خدمت متقاضی، برای بانک بعنوان ضمانت کافی است.
به گفته اسلامی، ۶۰۰ هزار خانوار در اولویت دریافت این تسهیلات هستند که بر مبنای اطلاعات سامانه های وزارت رفاه آنها را احصاء کرده ایم.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا که تعیین سقف اجاره بها را برای تهران ۲۵ درصد، کلانشهرها ۲۰ و سایر شهرها ۱۵ درصد بود، توانست رشد لجام گسیخته اجاره بها را کنترل کند و آرامشی بر بازار اجاره حاکم کرده است.
وی افزود: البته مواردی هم داشته ایم که به شوراهای حل اختلاف مراجعه نموده اند بر مبنای مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، اگر مالک خانه خویش را فروخته باشد و اگر مستأجری به تعهدات خود عمل نکرده باشد (به تشخیص شورای حل اختلاف)، حکم تخلیه مستأجر به سود آن موجر صادر می شود.
اسلامی با اشاره به اینکه ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفته ایم، منابع آنرا از محل منابع در نظر گرفته شده برای کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا عنوان و اظهار نمود: البته نرخ سودی که برای این تسهیلات در نظر گرفته شده بود، ۱۲ درصد بود که با عنایت به این که در تسهیلات ودیعه مسکن، مقرر است اصل وام به بانک برگردانده شود، یک درصد دیگر هم به آن اضافه گردید و به ۱۳ درصد افزایش پیدا کرد.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: پیشنهاد ما ابتدا ۷۰ میلیون تومان بود اما دیدیم که بانک ها برای وام ۷۰ میلیونی، ۲ ضامن طلب می کنند و روند بروکراسی آن طولانی می شود؛ بنابراین این وام را به ۵۰ میلیون تومان کاهش دادیم که هم افراد بیشتری از آن استفاده کنند و هم با گواهی کسر از حقوق، امکان ضمانت آن فراهم گردد.
اسلامی با اشاره به اینکه مستأجران متقاضی دریافت این تسهیلات باید قرارداد رسمی داشته و کد رهگیری دریافت کرده باشند که بر مبنای مصوبه ستاد ملی کروناست؛ از زمان صدور این مصوبه در ستاد ملی مبارزه با کرونا، ۸۰۰ درصد میزان دریافت کد رهگیری رشد داشته است. همینطور بر مبنای گزارشی که از اتحادیه شرکت های باربری و حمل اثاثیه دریافت کرده ایم، میزان جابه جایی ها کاشه قابل ملاحظه ای داشته است.
وی درباره این مورد که آیا دریافت سود از مستأجر و اقساط ۵۴۰ هزار تومانی، به مستأجران فشار نمی آورد، اظهار داشت: در بازار به ازای هر ۱ میلیون تومان، ۳۰ هزار تومان از مستأجر دریافت می شود که ۵۰ میلیون تومان، معادل ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره است؛ در حالیکه مستأجر باید یک سوم آنرا قسط بدهد که نشان داده است این وام، به صرفه و جذاب است.
اسلامی در مورد این مورد که آیا این وام، سبب افزایش اجاره بها می شود، اظهار داشت: به نظر من این تسهیلات اثر خوبی برای رفع مشکلات مستأجران دارد؛ از طرفی از موجران هم می خواهیم تا انسانیت به خرج دهد و یار و کمک کار مستأجران باشند و این رقم تسهیلات را روی اجاره بها نکشند.
به گفته اسلامی، از فردا احتمالاً امکان ثبت نام در سامانه وزارت راه و شهرسازی فراهم می شود و کوشیده ایم تا روند اداری دریافت این تسهیلات با حداقل بروکراسی باشد. اما اول خانوارهای ۵ نفره و تازه ازدواج کرده ها در سال ۹۹ ثبت نام کنند.


منبع:

1399/05/02
23:36:42
5.0 / 5
2341
تگهای خبر: آرامش , اثر , باربری , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است