رییس سازمان جهاد كشاورزی كردستان:

6پروژه اقتصاد مقاومتی در بخش كشاورزی كردستان اجرا شد

6پروژه اقتصاد مقاومتی در بخش كشاورزی كردستان اجرا شد

به گزارش آوا مسكن كردستان رئیس سازمان جهاد كشاورزی كردستان اظهار داشت: شش پروژه اقتصاد مقاومتی سال قبل در بخش كشاورزی استان به اجرا درآمد و امسال هم پیشنهاد اجرای 19 طرح را در این بخش داده ایم.


فرید سپری در گفت و گو با ایسنا به عملکرد پروژه های اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی استان اشاره نمود و اظهار نمود: اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی در دو بخش ملی و استانی دنبال می شود.
وی با اشاره به اینکه طی برنامه ای هر سال تعدادی پروژه اقتصاد مقاومتی با گستره ملی در چارچوب تعدادی پروژه با برش مشخص به استان ابلاغ می شود، اضافه کرد: یکی از این برنامه ها افزایش ضریب خود اتکایی محصولات راهبردی اساسی در تولید محصولات اساسی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: همچون این محصولات اساسی گندم است که سال زراعی گذشته یک میلیون و ۱۰۰ هزارتن در استان تولید شد و برای دومین سال متوالی رتبه دوم کشوری را در خرید این محصول اساسی کسب کردیم.
سپری تصریح کرد: بیش از ۴۶ هزارتن حبوبات، ۴۷ هزارتن جو، شش هزار و ۶۰۰ تن دانه های روغنی، هفت هزار و ۹۰۰ تن ذرت دانه ای، بیش از ۲۸ هزار تن گوشت قرمز، ۹۰ هزار تن گوشت مرغ، ۲۳۰ هزار تن شیرخام هم در امتداد این برنامه طی سال قبل در این استان تولید شده است.

تولید بیش از یک هزار تن گیاه دارویی در استان
وی گفت: از برنامه تامین داخلی نهاده های مورد نیاز بخش کشاورزی هم حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نهال در استان تامین و یک هزار و ۳۴۵ تن گیاه دارویی هم تولید شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه میزان تحقق اهداف تعیین شده در این بخش بالای صددرصد بوده است، اظهار داشت: هم راستای پروژه های ملی هر ساله تعدادی دیگر پروژه در چارچوب اقتصاد مقاومتی بر طبق ظرفیت های داخلی استان در ستاد فرماندهی استانی تصویب می شود.
سپری در ادامه اضافه کرد: از ۱۷ پروژه مصوب و تایید شده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور ۱۱ پروژه مربوط به بخش کشاورزی و منابع طبیعی استان بود که از این تعداد شش پروژه با آثار و نتایج مثبتی در رونق تولید و ایجاد اشتغال به سازمان جهاد کشاورزی استان اختصاص پیدا کرد.

ایجاد ۱۵۰۰ شغل جدید
وی افزود: همچون این پروژه ها می توان به افزایش تولید آبزیان با پیش بینی تولید ۸۱۵ تن آبزیان و ۱۶۳ نفر اشتغال جدید و افزایش تولید گوشت قرمز با پیش بینی تولید دو هزار و ۲۰۰ تن گوشت قرمز و یک هزار و ۵۳۳ اشتغال جدید و تثبیت سه هزار و ۱۷۵ شغل موجود اشاره نمود.
سپری اضافه کرد: توسعه زنبورداری و نوغانداری با پیش بینی افزایش ۳۶ هزار کندوی مدرن زنبور عسل و افزایش ۲۵۲ تن عسل به تولید استان با ۶۰۰ نفر اشتغال جدید و تثبیت ۳۰ شغل موجود و سرشاخه کاری باغات گردو با پیش بینی انجام عملیات در سطح ۲۵۰ هکتار و افزایش دو برابری تولید در واحد سطح و تثبیت ۶۰۰ شغل موجود از دیگر پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: توسعه دو هزار و ۳۷۰ هکتار باغات مثمر استان با پیش بینی ۱۷ هزار تن محصولات باغی و ۸۵۰ نفر اشتغال جدید و تثبیت ۱۵۰ شغل موجود و کشت نشائی محصولات زراعی در سطح یک هزار و ۱۰۰ هکتار با پیش بینی صرفه جویی سه میلیون متر مکعب آب مصرفی از دیگر پروژه های استان در این بخش است.

پیشنهاد اجرای ۱۹ پروژه اقتصاد مقاومتی
سپری با اعلان اینکه منابع مالی اجرای این پروژه ها (تملکی و تسهیلات بانکی) هنوز بطور کامل تامین و تخصیص نیافته است، اشاره کرد: اما به لحاظ وجود پتانسیل های فراوان در استان و استقبال کشاورزان اهداف تعیین شده عملکرد قابل توجهی داشته و از پیشرفت خوبی برخوردار می باشند.
او در آخر تصریح کرد: برای سال ۹۹ نیز تعداد ۱۹ پروژه از طرف این سازمان برای تصویب در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان پیشنهاد می شود و امیدواریم با تصویب و ابلاغ و سپس تامین الزامات مورد نیاز آنها روند توسعه بخش کشاورزی از شتاب بیشتری برخوردار شود.
منبع:

1399/03/08
23:19:09
5.0 / 5
2359
تگهای خبر: توسعه , تولید , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است