با اجرای هدف گذاری تورم

سیاست گذاری بانك مركزی چه تغییری خواهد كرد؟

سیاست گذاری بانك مركزی چه تغییری خواهد كرد؟

به گزارش آوا مسكن با بیان آمادگی بانك مركزی در اجرای هدف گذاری تورم، كارشناسان معتقدند كه با اجرای این سیاست تغییراتی در روند سیاست گذاری بانك مركزی ایجاد خواهد شد كه مهم ترین آن اعلام مقاصد سیاستگذاران به مردم و اعمال پاسخگویی و انضباط بر بانك مركزی است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، حدود یک هفته پیش رئیس کل بانک مرکزی از آمادگی این بانک برای اجرای سیاست هدف گذاری تورم اطلاع داد که طبق گفته وی با این اقدام قطب نمای اصلی سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی "تورم هدف" خواهد بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد و موفقیت و اثربخشی این سیاست در گروه اقدام دولت در انتشار هر چه سریع تر اوراق بدهی برای جبران کسری بودجه جهت ضد سیکلی کردن بودجه و البته تلاش بیشتر برای کاهش کسری بودجه است.
کارشناسان می گویند که ایده اصلی هدف گذاری تورم این است که اولین هدف سیاست پولی در بلند مدت، ثبات قیمت ها است و در این حوزه هم محمدصادق الحسینی_اقتصاددان اعتقاد دارد که نمی توان در کوتاه مدت انتظار داشت تا این سیاست به ثبات قیمت ها منجر شود بلکه شاید در دراز مدت این مهم محقق شود.
به قول این کارشناس اقتصادی بانک مرکزی با این اقدام می تواند کمی در کاهش شدت رشد تورم یا رشد قیمت ها نقش داشته باشد اما نباید این انتظار را داشت که در سال آینده تورم به نرخی که بانک مرکزی در این حوزه درنظر گرفته، برسد بلکه تورم ریشه های دیگری در اقتصاد دارد که باید آنها هم اصلاح شوند.

تاثیرات هدف گذاری تورم بر سیاست های بانک مرکزی
تاثیرگذاری سیاست پولی در دراز مدت تنها بر نرخ تورم، حفظ تورم در سطحی پایین و پایدار برای رسیدن به اهداف کلان اقتصادی و در آخر امکان اعلام مقاصدشان به مردم و اعمال پاسخگویی و انضباط بر بانک مرکزی همچون تغییراتی است که به اعتقاد کارشناسان با اجرای هدف گذاری تورم در سیاست های بانک مرکزی صورت خواهد گرفت.
همینطور این سیاست بستری برای انتظارات بازارهای مالی و عموم مردم فراهم می آورد و مرجعی برای مقامات بانک مرکزی است که این امکان را به آنها می دهد تا درباره شرایط مطلوب سیاست های کوته مدت قضاوت کنند.

اعلام تورم هدف در آینده نزدیک
علاوه براین، بانک مرکزی می تواند مسیر آتی تورم را پیش برای کرده و آنرا با نرخ تورم هدف (نرخی که به نظر دولت برای اقتصاد مناسب است) مقایسه کند. بنابراین، اختلاف بین پیشبینی و هدف، نشان دهنده میزان تعدیل سیاست های پولی خواهد بود.
در این راستا، رئیس کل بانک مرکزی هم اخیرا اطلاع داده که در ایام آتی پیشبینی های بانک مرکزی از تورم یکسال آتی و «تورم هدف»، اعلام خواهد شد.
منبع:

1399/03/02
22:33:31
5.0 / 5
2621
تگهای خبر: ابزار , اثر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است