مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران:

آبگیری ۶۲ درصد مخازن سدهای كشور

آبگیری ۶۲ درصد مخازن سدهای كشور

به گزارش آوا مسكن هرمزگان مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: هم اكنون حدود ۶۲ درصد مخازن سدهای كشور آبگیری شده است.محمد حاج رسولی ها بامداد امروز(پنجم فروردین ماه) در حاشیه بازدید از سد استقلال میناب در گفتگو با ایسنا، اضافه كرد: خوشبختانه ابتدای سالجاری شاهد بارش های خوبی در سطح كشور بودیم كه به صورت متوسط حدود ۱۲ میلی متر میزان بارش كشور افزایش پیدا كرد.

وی با اشاره به اینكه الان متوسط بارش تا این لحظه در سطح كشور ۲۰۹ میلی متر است، خاطرنشان كرد: این میزان نشان از رشد ۱۲ درصدی نسبت به میانگین بلندمدت ۵۱ ساله بارش كشور است گرچه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد كاهش داشته است.

این مقام مسئول افزود: خوشبختانه جبهه بارندگی در استان های جنوبی كه معمولاً در سنوات گذشته سال های خشكی را پشت سر گذاشته اند، بارش های مناسبی داشته باشد و سدهای استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و تا حدودی در استان خوزستان آبگیری شدند.

مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینكه حدود ۶۲ درصد مخازن سدهای كشور هم اكنون آبگیری شده است، افزود: در استان هرمزگان به صورت ویژه سدها تقریباً به صورت كامل پرشده است.

وی با اشاره به اینكه حتی سد استقلال میناب و سد شمیل و نیان كه دو منبع اصلی تأمین آب آشامیدنی استان هرمزگان هستند به سرریز هم گرفتار شدند، عنوان كرد: مدیران تأمین آب آشامیدنی استان هرمزگان در مدیریت سیلاب هم نقش مهم و قابل تقدیری ایفا كردند.

حاج رسولی ها بیان نمود: در سد شمیل و نیان با وجود اینكه ورودی به سد به ۵ هزار مترمكعب در ثانیه رسید، خوشبختانه با مدیریتی كه در استان هرمزگان صورت گرفت، خروجی تا یك هزار و ۳۰۰ مترمكعب در ثانیه كاهش یافت و خسارت بسیار ناچیزی را شاهد بودیم.

وی در مورد وضعیت سد استقلال میناب اظهار داشت: در این سد تنها چندساعتی مجبور شدیم كه در اوج ورودی ها، خروجی را به ۳ هزار مترمكعب در ثانیه برسانیم، این در شرایطی است كه ورودی آن به ۴هزار و ۵۰۰ مترمكعب در ثانیه رسیده بود.

حاج رسولی ها با اشاره به اینكه آب سرریز شده برای آبخوان ها هم بسیار مؤثر است، افزود: باید به فكر ساماندهی باشیم نه لایروبی چونكه ساماندهی هم لایروبی را شامل می شود و هم ممانعت از دخل و تصرف انسانی در بستر رودخانه ها را شامل می شود.

وی افزود: برای ۷۵ هزار كیلومتر رودخانه های اصلی كشور طرح ساماندهی تشكیل و دارای دو بخش داخل و خارج شهری تعیین شده است.

مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینكه در بحث داخل شهری بر عهده شهرداری ها و خارج از شهرها هم مطالعات جامع رودخانه ها صورت گرفته است، اضافه كرد: در رودخانه میناب كه پایین دست سد استقلال قرار دارد، طرح مدیریت سیلاب هم مطالعه شده و بخش هایی كه احتیاج به لایروبی یا سامانده و آزادسازی را دارد در برنامه سالجاری و سال آینده گنجانده شده است.

وی در انتها اظهار داشت: سال جاری منابع اختصاص یافته به وزارت نیرو در بخش ساماندهی رودخانه ها به لحاظ اعتبارات مصوب رشد مناسبی داشته است و امیدوارم در كنار رشد اعتبارات هم تخصیص های مناسبی را شاهد باشیم تا ساماندهی رودخانه ها به خوبی صورت بگیرد.
1399/01/05
14:11:46
5.0 / 5
3202
تگهای خبر: شركت , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است