اعطای ۲۴ هزار میلیارد تومان انواع وام مسكن در ۱۱ ماه سال جاری

اعطای ۲۴ هزار میلیارد تومان انواع وام مسكن در ۱۱ ماه سال جاری

به گزارش آوا مسكن از آغاز سال جاری تا آخر بهمن ماه، حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات بخش مسكن به مشتریان پرداخت شده است.به گزارش آوا مسكن به نقل از بانك عامل بخش مسكن، آمار و اطلاعات مربوط به پرداخت انواع تسهیلات در بهمن ماه سال جاری توسط این بانك حاكی است: طی ۳۰ روز میانی فصل زمستان ۶۲ هزار و ۱۲۶ فقره انواع تسهیلات توسط شعب بانك مسكن سراسر كشور به متقاضیان پرداخت گردید كه ارزش كل تسهیلات پرداختی در این ماه رقمی معادل با ۳ هزار و ۴۰۹ میلیارد تومان بوده است.
عملكرد بانك مسكن در بهمن ماه سال جاری به لحاظ ارزش كل تسهیلات پرداختی، رشد ۷۷.۴ درصدی از خود نشان داده است. این رشد مدیون دو حوزه بوده است.
بر اساس این گزارش بخش قابل توجهی از رشد پرداخت تسهیلات در ماه گذشته ناشی از بازگشت تقاضای خرید مسكن به بازار بواسطه بازیابی قدرت تسهیلات خرید مسكن بوده است.
ماه گذشته در حوزه تسهیلات خرید مسكن، افزایش تقاضا هم در تهران و هم در سایر شهرها سبب شد ۱۷ هزار و ۴۵۹ فقره تسهیلات به ارزش بیشتر از یك هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان به مشتریان بانك مسكن پرداخت گردد. تعداد تسهیلات پرداختی برای خرید مسكن در بهمن سال جاری ۹ درصد نسبت به بهمن سال قبل افزایش یافت. ماه گذشته در تهران معاملات خرید مسكن ۴۹ درصد رشد كرد. در سایر شهرها هم بخاطر جابجایی های شب عید و همینطور خریدهای سرمایه ای حجم معاملات فروش مسكن افزایش پیدا كرد. رشد معاملات مسكن كه به معنای افزایش تقاضای مؤثر در این بازار است تا حدودی می تواند تحت تاثیر بهبود نسبی سقف تسهیلات خرید مسكن طی دو سه ماه اخیر باشد.
بانك مسكن در نیمه دوم سال جاری سقف تسهیلات خرید مسكن از محل اوراق را افزایش داد و همزمان تسهیلات جعاله مسكن را هم تقویت كرد. از آنجائیكه امكان دریافت همزمان این دو نوع تسهیلات برای خرید مسكن تحت ضوابط مشخص وجود دارد، افزایش همزمان سقف های این دو تسهیلات توانسته به تحرك معاملاتی در بازار خرید مسكن منجر شود.
در حوزه تسهیلات ساخت هم عملكرد بانك مسكن در بهمن ۹۸ چشم گیر گزارش شده است. ماه گذشته یك هزار و ۹۲۰ فقره تسهیلات ساخت در چارچوب مشاركت مدنی توسط شعب بانك مسكن به سازنده ها و انبوه سازان پرداخت گردید كه به لحاظ ارزش ریالی ۱۱۳ درصد رشد داشته است.
گزارش عملكرد بانك مسكن در بخش تأمین مالی بازار ساخت و ساز طی ۱۱ ماه اول سال جاری مبین آن است كه در این مدت ۵۹ هزار و ۸۱۸ واحد مسكونی در كشور با تسهیلات مشاركت مدنی عرضه شده توسط این بانك ساخته شده است كه ۷.۸ درصد رشد از خود نشان داده است.
بانك مسكن از آغاز سال ۹۸ تا آخر بهمن ماه در مجموع ۵۳۵ هزار و ۳۳ فقره انواع تسهیلات ساخت، خرید و جعاله به متقاضیان مختلف در بخش مسكن و ساختمان و همینطور سایر بخش ها پرداخت كرد. ارزش كل تسهیلات نزدیك به ۲۴ هزار میلیارد تومان اعلام شده است كه به لحاظ ارزش اصل تسهیلات رشد ۷.۸ درصدی داشته است.
امسال به علت بروز حوادث طبیعی مختلف نظیر سیل و زلزله در استان های مختلف كشور، بخشی از اعتبارات بانك مسكن صرف بازسازی مناطق و خانه های مسكونی روستاها و شهرها شد. اما با این وجود حمایت مالی اعتباری بانك مسكن از سرمایه گذاری های ساختمانی در بافت های فرسوده شهرها و همینطور تداوم پرداخت تسهیلات خرید به خانه اولی ها و سایر متقاضیان مسكن مانع از تعمیق بیشتر ركود مسكن شد.
این گزارش حاكی است: در ۱۱ ماه سال جاری ۱۳۲ هزار و ۹۹۶ فقره تسهیلات خرید مسكن و همینطور ۳۶ هزار و ۷۰۱ فقره تسهیلات ساخت مسكن توسط بانك مسكن پرداخت شده است.

1398/12/19
23:20:54
5.0 / 5
3933
تگهای خبر: تقویت , خرید , روستا , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است