بازگشت وحشت كرونا به بورس های جهانی

بازگشت وحشت كرونا به بورس های جهانی

آوا مسكن: با افزایش تلفات ویروس كرونا، شاخصهای بورسی ریزشی شدند.


به گزارش آوا مسكن به نقل از بلومبرگ، شمار قربانیان ویروس كرونا از ۱۴۸۰ نفر و شمار مبتلایان از ۵۰ هزار نفر هم عبور كرده، هر چند ورود جدی بانك مركزی چین به بازارهای مالی این كشور برای پیشگیری از هرج و مرج بیش تر، باعث دلگرمی معامله گران شده است.
انتظار می رود كه با عنایت به تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد چین و تعلیق فعالیت شركت های خارجی در این كشور، خسارت های اقتصادی ناشی از این ویروس بر اقتصاد جهانی كماكان ادامه داشته باشد.
بعد از ثبت موارد جدید مبتلا شدن به ویروس كرونا در انگلیس، وزارت بهداشت این كشور با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود كه ویروس كرونا یك تهدید كاملا جدی برای سلامت جامعه است. كماكان حدود نیمی از اقتصاد چین این هفته هم به منظور كاستن از شدت شیوع بیماری ویروسی جدید تعطیل خواهند بود.
تحلیلگران گروه مشاورین دی بی اس سنگاپور در یادداشتی نوشتند: ایالت هوبی كه یكی از كانون های درگیر با ویروس كرونا است، یكی از اصلی ترین قطب های تولیدی چین بخصوص در حوزه فولاد، اتوموبیل و تجهیزات الكترونیكی به حساب می آید و خیلی از اقتصادهای آسیایی بین یك پنجم تا یك سوم كل نیازهای وارداتی خویش را از چین تأمین می كنند. با تداوم روند موجود شاهد اختلال جدی در زنجیره تأمین خواهیم بود.
انتظار می رود رشد اقتصادی نقاط مختلف بخصوص در شرق آسیا تحت تأثیر این ویروس در سه ماهه نخست سال جاری كاهش پیدا كند. هنگ كنگ، چین، تایلند، مالزی و كره جنوبی همچون كشورهایی هستند كه احیانا بیشترین صدمه را متحمل خواهند شد.
در حوزه جنگ تجاری هم به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری بعد از ۱۷ ماه اختلاف گسترده، چین اعلام نموده است تعرفه وارداتی خود از محصولاتی به ارزش ۸۵ میلیارد دلار از آمریكا را می كاهد. چین همینطور متعهد به افزایش واردات خود از آمریكا به میزان ۲۰۰ میلیارد دلار از آمریكا ظرف سه سال شده است.
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد بدی داشتند؛ تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با ریزش ۰.۵۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۶۸۷.۵۹ واحدی پایین رفت. شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ ۰.۴۲ درصد صعود كرد و در سطح ۲۷ هزار و ۸۴۷.۳۳ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگ های كامپوزیت" صعود ۰.۴ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۹۷۵.۷۶ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳۸ درصد كاهش و ایستادن در سطح ۷۱۳۰.۲۰ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن نزولی بود.
نعیم اسلام، تحلیلگر بازار در موسسه "آوا ترید" اظهار داشت: معامله گران در مورد افزایش شمار قربانیان و زمان بازگشت كارگران به كار خود نگران هستند. حالا ویروس كرونا در صدر توجهات قرار دارد.
از جانب دیگر انتخابات درون حزبی آمریكا به ایستگاه دوم خود رسید و به مانند نتایج به دست آمده در ایالت آیوا، حزب دموكرات برنی سندرز و پت بوجیج را نامزدهای برنده در انتخابات ایالت نیوهمپشایر معرفی كرده است در حالیكه هنوز دو نامزد مطرح حزب یعنی جو بایدن و الیزابت وارن نتوانسته اند اكثریت آرا را كسب كنند.
در اردوگاه جمهوری خوهان، ترامپ توانست بیشتر از ۹۰ درصد آرای جمهوری خواهان را در رقابت با دو نفر دیگر به دست آورد و از حالا باید وی را نامزد اصلی حزب جمهوری خواه در انتخابات سراسری ریاست جمهوری در ماه نوامبر دانست. با این وجود با عنایت به وزن بسیار بالای آرای ایالتی تگزاس، نیویورك و كالیفرنیا در تعیین نامزد نهایی دو حزب، نگاه ها بیشتر معطوف به نتایج این سه ایالت است. دور بعدی انتخابات داخلی در ایالت نوادا برگزار می شود.
در وال استریت، همه شاخص ها ریزشی بودند تا جایی كه هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۴۳ درصد كاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹هزار و ۴۲۳.۳۱ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۱۶ درصد كاهش تا سطح ۳۳۷۳.۹۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با ریزش ۰.۱۴ درصدی در سطح ۹۷۱۱.۹۷ واحدی بسته شد.
از سوی دیگر حالا انگلیس به اولین كشوری تبدیل می شود كه اتحادیه اروپا را ترك می كند. با وجود گذشت سه سال از زمان رای مردم انگلیس به خروج از این اتحادیه، دو طرف احیانا یك دوره گذار یك ساله را در نظر خواهند گرفت. با اینكه انتظار نمی رود با عنایت به در نظر گرفتن دوره گذار، برگزیت تأثیر محسوسی روی متغیرهای كلان اقتصادی كشورهای اروپایی در كوتاه مدت داشته باشد اما نتایج این خروج تاریخی به تدریج در حال آشكار شدن است.
انگلیس حالا در حال مذاكره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسا برگزیت است و انتظار می رود مذاكره با آمریكا هم برای امضای پیمانی بزرگ بزودی آغاز شود.
بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس اتحادیه اروپا را تهدید كرده است كه اگر به شرایطی مشابه روابط این اتحادیه اروپا با كانادا رضایت ندهد، انگلیس به شرایط برگزیت سخت باز خواهد گشت و تجارت دو طرف تابع قوانین سازمان تجارت جهانی خواهد بود. اتحادیه اروپا كماكان تمایلی از خود برای تن دادن به این درخواست لندن نشان نداده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها تحت تأثیر كاهش رشد اقتصادی كشورهای عضو منطقه یورو و استعفای چندین وزیر انگلیس به دنبال اختلاف با مشاور نخست وزیر قرار داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۰۹ درصد كاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۴۵۲.۰۳ واحد بسته شد.
شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۱۹ درصدی در سطح ۶۰۹۳.۱۴ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با افت ۰.۰۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۷۴۵.۴۳ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۰.۳۱ درصد پایین رفت و به ۹۹۰۹.۸۰ واحد رسید.
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها متفاوت بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۰۴ درصد افزایش به ۵۱.۴۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۰۴ درصدی به ازای ۵۶.۳۲ دلار در هر بشكه مبادله شد.
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۰۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل در سطح ۱۵۷۶.۲۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۰۲ درصدی به ازای ۱۷.۶۶ دلار مبادله شد.
منبع:

1398/11/25
14:24:49
5.0 / 5
4101
تگهای خبر: تجهیزات , تولید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است