یك مقام مسئول:

مالیات بر خانه های خالی دشوارترین نوع مالیات ستانی است

مالیات بر خانه های خالی دشوارترین نوع مالیات ستانی است

به گزارش آوا مسكن رئیس مركز آموزش سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: مالیات بر خانه های خالی دشوارترین نوع مالیات ستانی است، این سیستم در خیلی از كشورهای اروپایی اجرا شده اما به علت عدم موفقیت، آنرا حذف كردند.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، احمد زمانی در یك گفت و گوی رادیویی با اشاره به اینكه مالیات بر خانه های خالی سخت ترین فرایند اجرایی را در میان مالیات ها دارد، تصریح كرد: اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی و شناسایی واحدهای خالی از سكنه وابسته به راه اندازی سامانه املاك و اسكان است.
رئیس مركز آموزش و پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی اضافه كرد: ما در جلسات با وزارت راه و شهرسازی همكاری لازم جهت راه اندازی سامانه املاك و اسكان را داشتیم، گرچه معتقدم حتی اگر این سامانه هم تكمیل شود برای مقابله با احتكار مسكن باید به روش های دیگری متوسل شد.

وی افزود: سیستم مالیات بر خانه های خالی در خیلی از كشورهای اروپایی مطرح و اجرا شده اما نهایتاً به علت عدم موفقیت، آنرا حذف كردند.

این مقام مسئول خاطرنشان كرد: طبق تبصره هفت ماده ۱۶۹ و ماده ۵۴ مكرر، شناسایی املاك خالی از سكنه باید بر مبنای سامانه ملی املاك و اسكان كشور انجام گیرد.

زمانی ضمن تاكید بر ضرورت پشتیبانی از مسكن، مشكل احتكار در این عرصه را ناشی از كمبود مسكن یعنی عرضه محدود و تقاضای كم دانست و اظهار داشت: پشتیبانی از مسكن و عرضه زیاد، مشكل احتكار را حل خواهد نمود.

رئیس مركز آموزش و پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی خاطرنشان كرد: از آنجایی كه ما كشوری در حال توسعه هستیم بنابراین نباید انتظار داشت كه همه فرآیندها و قوانین و مقررات ما همچون كشورهای پیشرفته باشد اما در عین حال در راه اصلاح قرار گرفته ایم.

وی با تاكید بر اینكه تمام ملاحظات باید در بخش املاك و مسكن دیده شود، اضافه كرد: گرچه رسیدگی به خانه های خالی بر مبنای سامانه انجام می شود اما ملاحظات تولیدكنندگان، اقشار صدمه پذیر، مسكن شخصی و سود سپرده بانكی اشخاص ضعیف هم لحاظ خواهد شد و اینطور نیست كه ما فارغ از این مسائل مالیات بگیریم.

زمانی راه اندازی سامانه را تا حدودی بر كنترل وضعیت مسكن مؤثر خواند و اظهار داشت: تشخیص دقیق انگیزه افراد برای خالی ماندن مسكن آنها در كوتاه مدت كار دشواری است اما اگر اطلاعات دقیقی داشته باشیم اساسا می توان كارهای مؤثری انجام داد.

رئیس مركز آموزش و پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینكه مالیات بر خانه های خالی سخت ترین فرایند اجرایی را دارد، اضافه كرد: وزارت راه و شهرسازی در حال تكمیل این سامانه است.

زمانی، اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی را منوط به دو روش تكمیل سامانه املاك و اسكان و یا ورود مستقل سازمان امور مالیاتی به این حوزه دانست.

1398/10/08
20:23:42
5.0 / 5
4267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است