واكنش عضو انجمن تایرسازان به اظهارات وزیر صمت:

لاستیك سنگین را احتكار نمی نماییم

لاستیك سنگین را احتكار نمی نماییم

آوا مسكن: عضو انجمن تایرسازان از اختصاص ارز دولتی به واردات بی رویه لاستیك كامیون انتقاد كرد؛ اما افترا احتكار لاستیك از جانب تولیدكنندگان را وارد ندانست.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، علی اكبر مشرفی امروز در جمع خبرنگاران در مورد خودداری برخی تولیدكنندگان تایر و لاستیك از عرضه آن به بازار به بهانه گران شدن قیمت بنزین، تصریح كرد: بطور قطع چنین چیزی نداریم و انبارهای ما همیشه در حداقل ظرفیت خود هستند و ما هر روزع گزارش وضعیت انبارهای خویش را به وزارت صنعت، معدن وتجارت عرضه می دهیم.
وی اضافه كرد: من اساسا احتكار لاستیك را رد می كنم.
این فعال صنعت لاستیك با اشاره به اینكه تولید لاستیك سنگین باری و اتوبوسی كاهش شدیدی داشته است، اظهار داشت: متأسفانه در ماه های اخیر لاستیك سنگین به مقدار بسیار زیادی واردات داشته ایم و ای مبحث بازار تولیدكنندگان داخلی را گرفتار مشكل كرده است. ایران تنها لاستیك ساز رادیال باری و سنگین در منطقه است؛ امروز به شدت در بازار داخلی برای فروش لاستیك های سنگین گرفتار مشكل هستیم امیدواریم وزارت صنعت به تولید نگاه بهتری داشته باشد و كمك نماید تا بتوانیم میزان تولید را روز به روز افزایش دهیم و نیاز داخل به لاستیك باری و اتوبوسی سنگین را تأمین نماییم.
عضو انجمن صنفی صنعت تایر دخصوص اینكه تایرسازان داخلی با هدف افزایش قیمت بلاستیك كامیون و اتوبوس، تولید این نوع تایر را كاهش داده اند، بیان كرد: این مورد حقیقت ندارد و ما توانستیم ركورد تولید روزانه یك هزار و ۱۰۰ حلقه لاستیك سنگین ثبت نماییم. ازاین رو خودداری تایرسازان از تولید لاستیك سنگین برای افزایش قیمت آن، حقیقت ندارد.
وی اضافه كرد: دولت باید با كنترل واردات و ایجاد تعرفه بر واردات لاستیك، از صنعت داخلی حمایت كند؛ اما از آنجایی كه واردات همیشه امكان پذیر است، صنعت داخلی گرفتار معضل می شود و این معضل را به راحتی نمی توان برطرف كرد. از وزارت صنعت، معدن و تجارت می خواهیم تا از تولید داخل لاستیك حمایت بیشتری شود.
وی در مورد واردات لاستیك سنگین با ارز دولتی و عرضه آن با قیمت پایینتر از قیمت تمام شده تولید داخل هم خاطرنشان كرد: در ایران سالیانه بین ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار حلقه لاستیك باری و اتوبوسی (سنگین سیمی) نیاز است چون عموما كامیون داران مایل به استفاده از لاستیك های سیمی هستند تا نخی؛ اما در كشور حداكثر ۳۵۰ هزار حلقه را تولید می نماییم و مابه التفاوت آنرا چاره ای جز واردات نداریم. اما متأسفانه در چند ماه گذشته بیشتر از نیاز كشور، لاستیك وارد شده است.
مشرفی لاستیك های وارداتی را، تایرهای چینی و نسبتا با كیفیت پایینتر از تولید داخل و ارزانتر از آن دانست و خاطرنشان كرد: زمانی كه واردات صورت می گیرد، سازمان استاندارد نظارت چندانی بر محموله های وارداتی ندارد و تایرهایی با كیفیت پایین وارد كشور می شوند و تولیدكننده را گرفتار مشكل می كنند.
وی با اشاره به اینكه در زمانی كه كمبود لاستیك فشار سنگینی به صنعت حمل و نقل وارد كرده بود، دولت واردات آنرا با ارز دولتی در دستور كار قرار داد، اظهار داشت: هم اكنون دیگر نیازی به این كار نیست و باید تولید داخل را از ضعیف شدن نجات دهیم.
این تولیدكننده لاستیك با اشاره به اینكه باید به سمت تولید لاستیكی برویم كه برای محیط زیست ایجاد مشكل نكند، اظهار نمود: هم اكنون هیچ نوع ماده آروماتیك در تولید لاستیك های داخلی استفاده نمی نماییم ضمن اینكه توانسته ایم با تولید لاستیك های با كیفیت و RR پایین، تا ۱ درصد از مصرف سوخت را هم در خودرو ها كاهش دهیم.
مشرفی درباره قیمت لاستیك هم تصریح كرد: هم اكنون تولیدكنندگان داخلی لاستیك، محصولات خویش را با قیمتی تا ۶۰ درصد ارزانتر از بازار به فروشنده ها می دهند كه متأسفانه این مابه التفاوت به جیب دلالان می رود. این یك مشكل بزرگ كشور در خیلی از كالاهاست كه هم تولیدكننده متضرر می شود و هم مصرف كننده نهایی؛ در هر صورت بازار آزادی وجود دارد و قیمتی كه در بازار آزاد برای لاستیك به مصرف كننده نهایی داده می شود، بسیار گرانتر از آن چیزی است كه تولیدكننده به بازار می دهد. باید این اختلاف قیمت بین تولیدكننده و مصرف كننده به سود تولیدكننده كاهش پیدا كند تا تایرسازان بتوانند با استفاده از سود آن، به سمت افزایش كمیت و كیفیت تولید و درنتیجه كاهش قیمت حركت نماییم.
خاطرنشان می شود رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ابتدای هفته جاری از برخورد وزارت صمت با لاستیك سازانی كه از عرضه محصولات خود به بازار به بهانه افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن بر سایر كالاها

1398/09/14
13:24:38
5.0 / 5
4346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است