ارزیابی وزیر از آینده قیمت مسكن

ارزیابی وزیر از آینده قیمت مسكن

آوا مسكن: در شرایطی كه بازار مسكن دو افت ماهیانه قیمت را تجربه كرده، وزیر راه و شهرسازی آینده بازار نزولی ارزیابی كرده است.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، بازار مسكن از تیرماه سال جاری تغییر جهت داده و قیمت ها البته به شكل قطره چكانی كاهش یافته است. وزیر راه و شهرسازی در جدیدترین اظهارنظر خود روند بازار مسكن را نزولی ارزیابی كرده و البته كارشناسان نیز با مقداری شدت و ضعف، نیمه دوم سال جاری را اختتام تلاطمات قیمتی در بازار مسكن می دانند و معتقدند با كاهش نسبی قیمت ها معاملات به تدریج افزوده می شود.
آمار گویای آن می باشد كه قیمت مسكن كه از حدود ۲۰ ماه پیش در شیب افزایشی پیدا كرده بود در ماه های اخیر شیب آن بطور كامل متوقف و حتی طی دو ماه گذشته به ترتیب ۱.۴ و ۱.۸ درصد كاهش یافته است.
محمد اسلامی – وزیر راه و شهرسازی – كه درانتها سال قبل اعلام نموده بود مردم از خرید اجتناب كنند در ایام اخیر نیز گفته است: وزارت راه و شهرسازی هیچ دخل و تصرفی در قیمت گذاری بازار مسكن نداشته، اما مشخص بود كه رشد حباب گونه قیمت ها در دو سال اخیر غیرعادی و غیرواقعی بوده است. من در انتهای سال قبل و ابتدای سال جاری اعلام كردم كه مردم برای كاهش تلاطمات بازار مسكن، خانه نخرند، برای اینكه قیمت ها به صورت غیرواقعی بالا رفته است.
بگفته اسلامی، وزارت راه و شهرسازی برای توانمندسازی خانوارها برای خرید مسكن و ایجاد قابلیت جهت خانه دار شدن جامعه هدف دارای اهمیت است.
هرچند بازار هنوز كساد است نمایه دریافتی از تعداد معاملات در نیمه مهرماه نشان داده است به دنبال افت تا ۳۰ درصدی قیمت های پیشنهادی برخی از خریداران محتاط كه ریسك خرید را به آینده موكول نمی كنند وارد بازار شده اند. آمار اتحادیه مشاوران املاك معاملات تهران از ۱۶ روز ابتدای مهرماه نشان داده است كه مبایعه نامه ها مقدار اندكی نسبت به ماه قبل افزایش یافته و از منفی ۷۴ درصد در شهریورماه به منفی ۶۹ درصد در مهرماه نسبت به ماه های مشابه سال قبل رسیده است.
در ۱۶ روز ابتدای سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۲۷۴ قرارداد خرید و فروش در شهر تهران به امضاء رسیده كه نسبت به همین زمان در ماه قبل ۲۶ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۹ درصد كاهش نشان داده است.
افزایش ناچیز ماهیانه تعداد معاملات در مهرماه از این جهت دارای اهمیت است كه در ماه های مهر هرسال با عنایت به اختتام فصل جابه جایی قراردادها نسبت به شهریورماه ۲۰ تا ۵۰ درصد كاهش می یافت؛ بطوریكه مهرماه سال قبل تعداد معاملات نسبت به شهریورماه همان سال ۴۳ درصد كم شد.
تحرك اندك طرف تقاضا در بازار مسكن شهر تهران می تواند ناشی از كاهش قیمت های پیشنهادی، ثبات نرخ ارز و افزایش اطمینان به شرایط عمومی اقتصاد باشد. عده ای از متقاضیان واقعی با عنایت به این واقعیت كه افت ماهیانه قیمت در زمان ركود، كمتر از میزان افزایش قیمت در زمان رونق است در مهرماه وارد بازار شدند. از طرف دیگر الان ساخت و ساز در تهران حدود دو برابر تعداد معاملات است و ورود تدریجی واحدهای نوساز به بازار، تهدیدی برای آپارتمان های كلیدنخورده و میانسال شمرده می شود. واسطه های ملكی می گویند سازندگانی كه به نقدینگی نیاز دارند بعد از آن كه فروش را شش ماه تا یك سال به حالت تعلیق درآوردند از تیرماه امسال واحدهای خودرا در دفاتر املاك فایل كرده اند. با این وجود معاملات چنگی به دل نمی زند و هنوز نسبت به ماه های نیمه تعطیل فروردین نیز كمتر است.
منبع:

1398/07/20
14:19:04
5.0 / 5
4690
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است