ضرورت معافیت صنعت بیمه از مالیات بر ارزش افزوده

ضرورت معافیت صنعت بیمه از مالیات بر ارزش افزوده

آوا مسكن: یادداشت/دكتر علی صلاحی نژاد، مدیرعامل بیمه ملت


به اعتقاد خیلی از صاحبنظران اقتصادی، مالیات بر ارزش افزوده یك مالیات خنثی یا بی تفاوت تلقی می شود. بدین مدلول كه ماهیتاً نباید بر عوامل تولیدی و مولد، سرمایه گذاری و اشتغال تاثیرات منفی بر جای بگذارد. از دیگر خاصیت های این مالیات می توان به داشتن كمترین آثار منفی بر تصمیم گیری های اقتصادی افراد و بنگاه های اقتصادی اشاره نمود. در واقع هدف مالیات بر ارزش افزوده جلوگیری از مصرف گرایی در جامعه است كه دولت با دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مصرف كننده نهایی می خواهد هر مصرف كننده به میزان مصرفی كه دارد مالیات پرداخت كند. بدین سبب مالیات بر ارزش افزوده نباید قدرت خرید مردم و جامعه را بكاهد. اما آیا در واقعیت نیز همین طور است؟
بی شك پاسخ به این سوال منفی است. آمارها نشان داده است حدود یك سوم از وسایل نقلیه موجود در كشور بدون پوشش بیمه ای شخص ثالث هستند (حدود ۹میلیون خودرو و موتورسیكلت)، كه از میان این ۹ میلیون وسیله نقلیه بدون بیمه نامه شخص ثالث، حدود هفت میلیون موتورسیكلت و یك میلیون خودرو وجود دارد. یكی از مهم ترین دلیلهای این مشكل، عدم توانایی مالی افراد برای خرید پوشش بیمه شخص ثالث است. این در شرایطی است كه نرخ حق بیمه های وسایل نقلیه موتوری و شخص ثالث، به صورت دستوری و بسیار پایین تر از مبلغ واقعی آن تعیین می شود و امكانی برای كاهش مبلغ حق بیمه ها وجود ندارد. ناتوانی مالی افراد و نیز اضافه شدن مالیات بر ارزش افزوده، بر قیمت بیمه نامه سبب شده است، افراد از تهیه این پوشش ها صرفنظر كنند. بی گمان در صورت بروز حادثه برای این افراد مشكلات زیادی برای افراد و جامعه به وجود خواهد آمد. همین طور آمارها نشان داده است كه حدود نیمی از زندانیان دیه، به سبب حوادث رانندگی و عدم داشتن پوشش های بیمه ای، در زندان هستند. با مراجعه به آمارهای موجود در سایر رشته های بیمه ای نیز می توان موارد مشابهی را مشاهده كرد كه در آنها افراد به سبب قیمت بالای پوشش های بیمه ای كه قسمتی از آن به خاطر اعمال مالیات بر ارزش افزوده است از خرید پوشش بیمه ای صرفنظر كرده و در اثر حادثه با مشكلات عدیده ای مواجه گشته اند.
در این بین بعضی از مسئولین، تنها از شركت های بیمه ای انتظار دارند كه نرخ های حق بیمه را با مبالغ بسیار پایینی ارائه نمایند تا مردم بتوانند این پوشش ها را تهیه كنند. این انتظار مسئولین بطور قطع شركت های بیمه را زیانده كرده و مانع از رشد، توسعه و نفوذ صنعت بیمه خواهد شد.
طبق آنچه كه گفته شد مالیات بر ارزش افزوده یك مالیات خنثی نیست و اعمال آن روی برخی خدمات مانند بیمه تاثیرات منفی را بر جای می گذارد. اعمال مالیات بر ارزش افزوده بر روی حق بیمه ها، سبب بالارفتن هزینه در بخش های تولیدی شده و ضمن افزایش قیمتها در بازار و گاهی نیز به وجود آمدن تورم، مانع از رونق سرمایه گذاری و تولید خواهد شد و هدف از دریافت مالیات بر ارزش افزوده كه همان رونق تولید و سرمایه گذاری است محقق نمی گردد.
اما قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز دارای ایرادات و مشكلات اساسی است كه در ذیل به آنها اشاره می شود.
۱- افزایش هزینه های تولید بر اثر وضع مالیات بر ارزش افزوده نابه جا بر ماشین آلات و تجهیزات تولیدی:
در ماده ۱۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده و بندهای مربوط به آن، ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید كه همچون ملزومات تولید و فعالیت های مولد اقتصادی محسوب می شوند، مشمول مالیات بر ارزش افزوده شده است. ستاندن مالیات بر ماشین آلات سرمایه ای و فرآیندهای كسب و كار میانی و ابهامات موجود در بندهای مربوط به ماده ۱۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده، موجب افزایش هزینه های تولید می شود برای اینكه خیلی از صنایع تولیدی و كارخانه ها برای توسعه كمی و كیفی تولید، نیازمند خرید ماشین آلات سرمایه ای هستند. همین طور در جهت حفاظت از تجهیزات سرمایه ای در مقابل خطرات احتمالی، نیازمند خرید پوشش های بیمه ای می باشند، بدین سبب وضع مالیات بر ارزش افزوده بر ماشین آلات و تجهیزات تولید و پوشش های بیمه ای سبب بالا رفتن هزینه های تولید و افزایش قیمت تمام شده محصولات می شود كه این امر می تواند منجر به ایجاد تورم در اقتصاد شود. پس به منظور حمایت و رونق تولید و كاهش هزینه های آن و در جهت نیل به اهداف قانون مالیات بر ارزش افزوده، ضرورت بازبینی در این ماده و معافیت ماشین آلات و تجهیزات سرمایه ای و بیمه ها از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای رونق بیشتر تولید، كاهش هزینه های آن و جلوگیری از فرضیه تورمی بودن مالیات بر ارزش افزوده، ضروری بنظر می رسد.
۲- اعمال مالیات بر ارزش افزوده بر مصارف ضروری مردم:
مالیات بر ارزش افزوده، باید از كلیه فعالان اقتصادی كه مال التجاره دارند دریافت شود، پس دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مصارف ضروری نظیر آب و برق و سپس استرداد یا تهاتر آن، با ماهیت مالیات بر ارزش افزوده، كه باید به فعالان اقتصادی تعلق گیرد، منافات دارد.
۳- فرار مالیاتی برخی اصناف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به سبب روش های تعیین شده وصول مالیات بر ارزش افزوده در قانون:
در برخی اصناف، سود حاصل از فروش، برمبنای میزان مالیات بر ارزش افزوده به اضافه‌ی، سودی است كه به فروش آنها تعلق می گیرد، تعیین می شود. در این حالت فروشندگان بدون در نظر گرفتن سهم مالیات بر ارزش افزوده، و با در نظر گرفتن سود خود و به میزانی بیشتر از درصد سودی كه اتحادیه ها اعلام نموده است. ضمن كسب سود بیشتر از نرخ قانونی تعیین شده برای خود و جلب رضایت مشتری، مالیات بر ارزش افزوده را از مشتری دریافت نمی كنند و آنرا به سازمان امور مالیاتی پرداخت نمی كنند. به سبب اینكه مكانیسم و ابزار خاصی نیز برای كشف حساب های این افراد وجود ندارد قوانین و سیستم های فعلی توانایی كشف آنرا ندارد.
۴- ضعف سیستم ها و ابزارهای كشف الحساب مالیاتی:
در حال حاضر سیستم اطلاعاتی یكپارچه ای برای تعیین دقیق موارد مشمول مالیات وجود ندارد. بر همین مبنا خیلی از افراد از این ضعف سیستم های اطلاعاتی بهره برده و از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده اجتناب می كنند. اعلان مقدار فروش كمتر از حد واقعی، یكی از روش های فرار مالیاتی در ساختار مالیات بر ارزش افزوده است. در این روش هر چه ارزش فروش كمتر اعلان شود، مقدار بدهی مالیاتی نیز كمتر می شود.
۵- امكان سوءاستفاده از قانون مالیات بر ارزش افزوده:
به علت اینكه تشخیص میزان فروش مشمول مالیات بر ارزش افزوده برمبنای صورت حساب محاسبه می شود، امكان دارد در مواردی با تبانی فروشنده و خریدار برای درج مبلغ كمتر و یا روش های دیگر، مبادرت به فرار مالیاتی كنند.
در اختتام باید اشاره نمود قانون مالیات بر ارزش افزوده فعلی نیازمند تغییر و بازبینی اساسی است كه در آن ضرورت برداشتن بعضی از معافیت ها، اضافه كردن بعضی از صنایع و كسب و كارها همچون صنعت بیمه در معافیت های مالیاتی و ایجاد سیستم های كشف الحساب برای تشخیص موارد مشمول مالیات بر ارزش افزوده و به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی به شدت احساس می شود.
منبع:

1398/05/19
18:20:02
5.0 / 5
4142
تگهای خبر: ابزار , اثر , تجهیزات , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است