علت مخفی بودن سفارش های خرید و فروش در قانون جدید بازار پایه فرابورس چیست؟

علت مخفی بودن سفارش های خرید و فروش در قانون جدید بازار پایه فرابورس چیست؟

به گزارش آوا مسكن از اواخر خرداد ماه جاری مقرر است كه قوانین جدید بازار پایه فرابورس اجرایی شود؛ یكی از بندهای جدید این قانون مخفی بودن سفارش خرید و فروش در بازار پایه است؛ فرابورس در این مورد اعلام نموده كه علت مخفی بودن سفارش های خرید و فروش این است كه سهامداران انتظارات خویش را بر مبنای تحلیل و تصمیم خود شكل دهند و تصمیم گیری درباره معاملات به دور از هیجانات كاذب و گمراه كننده باشد.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، بر مبنای قوانین جدیدی كه برای بازار پایه فرابورس در نظر گرفته شده، مقرر است كه سفارش های خرید و فروش بر روی تابلوی معاملات نشان داده نشود و از دید معامله گران مخفی باشد. علت این تصمیم برای معامله گران تا حدی مبهم به نظر می رسد، فرابورس ایران اخیرا تلاش كرده در این مورد شفاف سازی كند.
امیر هامونی - مدیرعامل فرابورس ایران - معاملات بازار پایه را بر مبنای دستورالعمل جدید كاملاً شفاف و به دور از هرگونه ابهام خواند و اظهار داشت: هنگامی كه معاملات سهام شركت ها در بازار پایه جدید آغاز شود آیتم های مربوط به معاملات انجام شده شامل قیمت پایانی معاملات سهم، دامنه نوسان قیمت و هم حجم و ارزش معاملات همچون گذشته مشخص است و در تابلو معاملات هم انتشار می یابد، ازاین رو اطلاق معاملات "غرری" به معاملات بازار پایه موضوعیتی ندارد.
مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینكه در بازار پایه جدید انجام معاملات كماكان بر مبنای الگوریتم های مچینگ در سایر بازارهای فرابورس صورت می گیرد و عدم نمایش سفارش های خرید و فروش هیچگونه ابهامی در روند انجام معاملات ایجاد نمی كند، اظهار نمود: این مورد كمك می نماید تا فرد بر مبنای تحلیل خود و به دور از هیجانات كاذب و گمراه كننده مبادرت به سفارش گذاری در این بازار كند.
وی با اشاره به اینكه در بازارهای مختلف، معاملات بر مبنای انتظارات شكل می گیرد و انتظارات هم بر مبنای اطلاعات مالی هر فرد از سهام مورد معامله برآورد می شود، اضافه كرد: هدف از عدم نمایش سفارش های خرید و فروش در بازار پایه جدید همچون سایر بورس های معتبر دنیا آن بوده كه سهامداران انتظارات خویش را بر مبنای تحلیل و تصمیم خود شكل دهند و در مورد خرید و فروش سهم در بازار پایه تصمیم گیری كنند نه آنكه تحت تأثیر سیگنال هایی كه از جانب برخی افراد و گروه ها روی سهم ها داده می شود در معاملات حضور پیدا كنند.
مدیرعامل فرابورس ایران نمایش سفارش های خرید و فروش را در بازار پایه، فراهم كردن امكان سیگنال دهی برخی افراد و گروه ها در شبكه های اجتماعی و فضای مجازی دانست و بیان كرد: این مورد سبب می شود تا دستكاری قیمت و القای ظاهر گمراه كننده از روند معاملات با استناد به صف خرید یا فروش سهام مورد نظر توسط سیگنال دهنده ها راحت تر شود، اما با عدم نمایش سفارش های خرید و فروش، سهامداران به مراتب كمتر تحت تأثیر هیجانات قرار می گیرند و ورود سفارش ها به میزان بیشتری در نتیجه تصمیم و تحلیل خود سرمایه گذاران خواهد بود.
به قول وی علاوه بر انتشار جزئیات معاملات انجام شده، در دوره های سفارش گیری هم قیمت های TOP (قیمت نظری گشایش) نمایش داده می شود كه در واقع اجماع نظر بازار را روی قیمت سهم نشان داده است و سهامدار بر مبنای تحلیل خود در معامله سهام بازار پایه حضور پیدا می كند.
مدیرعامل فرابورس ایران همینطور عدم تقارن اطلاعاتی را ریسك ذاتی بازار پایه دانست و اظهار داشت: بحث شفافیت در بازار پایه همانطور كه به دفعات عنوان شده است به عدم تقارن اطلاعاتی ناشران بازار پایه باز می گردد كه همین مبحث هم در طبقه بندی شركت ها در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز مدنظر قرار گرفته است.1398/03/16
19:15:17
5.0 / 5
4214
تگهای خبر: خرید , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است