به همت محققان دانشگاهی؛

دستگاه نمك زدایی فراصوت ساخته شد

دستگاه نمك زدایی فراصوت ساخته شد

آوا مسكن: پژوهشگران گروه مهندسی مكانیك بیوسیستم دانشگاه تربیت مدرس، موفق به طراحی دستگاه نمك زدایی فراصوت شدند.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، افزایش تقاضای آب از یك سو و كمبود منابع و آلودگی های آنها از جانب دیگر، سبب ایجاد بحران آب در دنیا شده و انسان را مجبور به یافتن منابع آب جدید و تجدیدپذیر كرده است. تصفیه آب و نمك زدایی آب دریا دو فرایند برای بهبود بحران آب جوامع هستند.

هر روزه كشورهای بیشتری به سمت استفاده از نمك زدایی آب دریاها و اقیانوس ها و شیرین كردن آب دریاها (Seawater desalination) رفته اند؛ نمك زدایی درواقع جدا كردن نمك از آب دریا و آب شور مزه زیرزمینی و همینطور تبدیل آب غیرقابل استفاده به آب شرب است.

با عنایت به تغییرات جوی، كشورهای بیشتری به سمت استفاده از نمك زدایی آب دریاها و اقیانوس ها رفته اند. نمك زدایی درواقع جدا كردن نمك از آب دریا و آب شور مزه زیرزمینی و همینطور تبدیل آب غیرقابل استفاده به آب شرب است. بعضی از فعالان محیط زیست با این مسئله مخالفت می كنند و معتقدند فرایند نمك زدایی انرژی فراوانی نیاز دارد؛ برخی دیگر هم به تأثیر مخرب از بین رفتن میزان زیادی از آب اقیانوس ها اشاره می كنند؛ اما پیشرفت های فناوری در سال های اخیر، این تعادل را تغییر داده است.

مهندس بهنام حسینقلی كه این پروژه در چارچوب رساله كارشناسی ارشد وی با راهنمایی دكتر احمد بناكار عضو هیات علمی دانشكده كشاورزی دانشگاه تربیت مدرس در رشته مهندسی مكانیك بیوسیستم انجام شده، با بیان این مقدمه درمورد فرآیند نمك زدایی اظهار داشت: نمك زدایی یك فرآیند قدیمی برای دسترسی انسان به آب بوده است و تابحال سامانه های نمك زدایی متنوعی ساخته شده كه هر یك مزایا و معایب خاص خویش را دارند.

وی ادامه داد: استفاده از امواج فراصوت یكی از روش های جدید برای بهبود بخشیدن به فرآیندهای تصفیه آب و نمك زدایی آب دریاست. در مقایسه با فناوری نمك زدایی حرارتی، فناوری فراصوت دارای مزایای خاصی در كاهش تأثیر غلظت آب دریا بر فرایند نمك زدایی است.

همینطور تقویت فرایند تقطیر و بهبود بازده تبخیر، سبب كاهش انرژی مصرفی مورد نیاز و درنتیجه امكان استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای تأمین انرژی سامانه های نمك زدایی فراهم می شود.

پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس افزود: در این پژوهش دستگاه نمك زدایی فراصوت طراحی، ساخته و ارزیابی شد. در این سامانه آب شور ابتدا اتمیزه شده و سپس در برخورد با توده هوای داغ تبخیر می شود. میزان شوری آب تولیدی، مقدار تبخیر سرد (اتمیزه شدن) آب ورودی و مقدار آب تولیدی دستگاه اندازه گیری شده و مورد بررسی قرار گرفتند. همین طور تحلیل اقتصادی این سامانه بررسی و اثبات شد كه هزینه عملیاتی و انرژی این سامانه پایین تر از روش های مرسوم RO و MSF است.

منبع:

1398/03/01
23:44:02
5.0 / 5
4306
تگهای خبر: تقویت , تولید , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است