وزیر صنعت، معدن و تجارت:

توانستیم تحریم ها را مدیریت نماییم، تولید مس كاتد ركورد زد

توانستیم تحریم ها را مدیریت نماییم، تولید مس كاتد ركورد زد

آوا مسكن: وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: توانستیم تحریم ها را مدیریت كنیم؛ چونكه تولید روی كار است.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، رضا رحمانی در آئین افتتاح همزمان ۲۳ پروژه عمرانی و زیرساختی شهرك های صنعتی آذربایجان شرقی، بیان كرد: قبل از همه چیز، ابتدا باید بپذیریم كه در جنگ تمام عیار اقتصادی و رسانه ای قرار داریم و با عنایت به این شرایط در تصمیمات تغییر احداث می شود و لزوم دارد متناسب با تهاجم دشمن، دفاع كرده و اجازه توقف تولید را ندهیم.
وی با اشاره به اینكه هدف جنگ اقتصادی سقوط كارخانجات است، اشاره كرد: رهبر معظم انقلاب باز بارها در فرمایشات شان به حفظ تولید و اشتغال تاكید كرده اند.
وی تصریح كرد: وجود همدلی و همت جمعی، استفاده از توان مردمی و تفویض اختیارات به استانداران و بخش خصوصی اصلی ترین شروط پیروزی در جنگ اقتصادی و فتح قله هاست.
رحمانی با تاكید بر نقش معدن در شرایط تحریم، تصریح كرد: معتقدم بخش معدن شاه بیت و پتانسیل بی بدیل در كشورمان است كه كمترین لطمه پذیری را در زمان تحریم دارد؛ از این رو انقلاب معدنی را باید شروع نماییم.
وی با اشاره به اینكه ارزش تولید صنایع معدنی ۲۰ میلیارد دلار است، اظهار داشت: اوایل انقلاب تعداد معدن حدود ۱۹۵ واحد بود كه حالا به حدود ۱۰ هزار واحد رسیده است.
وزیر صمت با اشاره به اینكه رفع خودكفایی در بخش های مختلف از اولویت های ماست، اظهار نمود: خوشبختانه در بخش فولاد به خودكفایی رسیده ایم و به دنبال راه اندازی كارخانه نفلین سینیت برای تولید مواد اولیه آلومینیوم و خودكفایی در این زمینه هستیم.
وی در ارتباط با نقش معادن در توسعه روستاها، تصریح كرد: با عنایت به قرارگیری معادن در روستاها، احداث واحدهای بهره برداری از معادن منجر به توسعه مناطق محروم می شود. معتقدم با راه اندازی پروژه ذوب و احداث شهرك تخصصی مس شاهد توسعه ورزقان خواهیم بود.
رحمانی درباب میزان اشتغال زایی صنایع معدنی باز بیان كرد: ۱۳۰ هزار نفر در بخش معدن و ۶۵۰ هزار نفر در بخش صنایع معدنی در سطح كشور فعالیت می نمایند كه اشتغال پایدار به حساب می آید.
وی درباره ذخایر قطعی مس ورزقان، اظهار داشت: برمبنای بررسی های كارشناسی، مس ورزقان ۳۸۰ میلیون تن ذخایر قطعی داشت كه این آمار به ۸۹۰ میلیون تن رسیده و برای ۴۰ سال آینده مشكلی بابت استخراج مس از این معدن نخواهیم داشت.
وی افزود: اخیرا ذخایر سنگ آهن در مركز ایران باز حدود دو سه برابر شده است، ذخیره پنج هزار تنی فولاد در اوایل انقلاب هم به ۳۳ میلیون تن رسیده است.
وزیر صمت با تاكید بر لزوم پیشگیری از خام فروشی، اظهار داشت: لزوم دارد زنجیره تبدیل مس به كنسانتره، سپس كاتد مس و فرآوری آن در صنایع پایین دستی فراهم شود؛ چونكه تشكیل این زنجیره ارزش افزوده دارد. برای پیشگیری از خام فروشی ما عوارض صادرات خام فروشی را همه ساله افزایش می دهیم.
وی اشاره كرد: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، امسال در كشور موفق به ثبت ركورد در تولید مس كاتد شده ایم.
وزیر صمت به لزوم ایفای نقش صنعت در زمینه های فرهنگی و اجتماعی اصرار كرد و اظهار داشت: مس سونگون ورزقان در پروژه بزرگراه «خواجه - ورزقان» ایفای نقش می كند.
وی با اشاره به اینكه ورود فناوری و استارتاپ ها به صنعت مهم می باشد، اظهار نمود: وجود مس ورزقان فرصت خوبی برای دانشگاه صنعتی سهند بوده كه با این معدن تفاهم نامه منعقد كرده و همكاری داشته باشد.
رحمانی درانتها با تاكید بر لزوم توجه به تولید داخل در صنایع معدنی، اظهار داشت: ۲۴۰۰ قطعه مورد نیاز در مس سونگون تولید داخل شده كه كار ثمین است.1397/11/19
02:31:51
5.0 / 5
4366
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است