گزارش آوا مسكن به نقل از مهر؛

ركود تورمی بازار مسكن، رشد ۶۲ درصدی قیمت كاهش ۲۸ درصدی معاملات

ركود تورمی بازار مسكن، رشد ۶۲ درصدی قیمت كاهش ۲۸ درصدی معاملات

آوا مسكن: در حالیكه بر مبنای اعلام دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی قیمت مسكن در مرداد امسال نسبت به مرداد سال قبل رشد ۶۲ درصدی داشته، اما از نظر تعداد معاملات كاهش ۲۸ درصدی را تجربه نمود.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی گزارش تحلیلی بازار مسكن در مرداد ماه امسال را منتشر نمود.
بر اساس این گزارش مرداد ماه امسال ۱۳ هزار و ۱۲۰ فقره خرید و فروش مسكن با متوسط قیمت هر متر مربع ۷ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان در تهران پشت سر گذاشته شد كه این میانگین قیمت نسبت به ماه پیش از آن (تیرماه ۹۷) ۶.۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل (مرداد ۹۶) ۶۲ درصد افزایش پیدا كرد.
این افزایش بی سابقه قیمت (بیش از ۶۰ درصد) در حالی است كه از نظر تعداد معاملات نسبت به ماه قبل (تیر ۹ امسال) ۴.۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل (مرداد ۹۶) ۲۸.۱ درصد كاهش تعداد خرید و فروش مسكن را شاهد می باشیم.
به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، بر مبنای اظهار نظر كارشناسان افزایش بیش از انتظار قیمت ها همزمان با كاهش شدید تعداد معاملات نشان دهنده ادامه ركود تورمی در بازار مسكن می باشد.
گزارش تحلیلی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی می افزاید: واحدهای مسكونی منطقه یك پایتخت با متری ۱۵ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان گرانترین و منطقه ۱۸ با متری ۳ میلیون و ۹۰ هزار تومان ارزانترین منطقه تهران در مرداد ماه بودند.
مقایسه میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در مرداد امسال با مدت مشابه سال قبل نشان داده است بیشترین افزایش قیمت مسكن در منطقه ۵ با رشد ۸۳.۱ درصدی رخ داده و كمترین میزان رشد هم به منطقه ۱۲ با ۲۴.۳ درصد متعلق می باشد.
میانگین قیمت یك متر مربع واحد مسكونی در مناطق ۱ تا ۶ تهران از قیمت متوسط پایتخت (۷.۴ میلیون تومان) بالاتر است. گرانترین واحدهای مسكونی با سن بنای كمتر از ۵ سال بوده با میانگین ۸ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان و ارزانترین واحدها هم به خانه های با سن بنای بین ۱۶ تا ۲۰ سال با میانگین قیمتی ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اختصاص داشت.
از نظر تعداد معاملات هم منطقه ۵ با ۱۶۱۹ فقره معامله مسكن بیشترین تعداد خرید و فروش واحدهای مسكونی را در ماه گذشته در اختیار گرفت كه معادل ۱۴.۵ درصد كل معاملات مسكن تهران به حساب می آید. كمترین سهم بازار مسكن هم به منطقه ۱۹ با ۸۱ فقره معامله معادل ۰.۷ درصد كل معاملات پایتخت متعلق می باشد. این در شرایطی است كه تعداد معاملات مسكن در منطقه ۱۳ تهران در مرداد امسال نسبت به مرداد سال قبل نصف شده و كاهش ۴۹.۹ درصدی داشته است.
واحدهای مسكونی كمتر از ۵ سال ۳۸.۷ درصد و واحدهای بالای ۲۰ سال ۱۲.۸ درصد معاملات مسكن تهران را در مرداد ماه شامل می شدند به صورت كلی ۵۷ درصد معاملات به واحدهای زیر ۱۰ سال تعلق داشته است.
یكی از اتفاقات متفاوت بازار مسكن در ماه گذشته، تعلق گرفتن ركورد بیشترین معامله به واحدهای مسكونی واقع در بازه های قیمتی بیش از متری ۱۲ میلیون تومان با ۱۳.۹ درصد بود این در شرایطی است كه در ماه های گذشته واحدهای بین متری ۳ تا ۵ میلیون تومان بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص می دادند. ولی در مرداد امسال واحدهای مسكونی واقع در این بازه قیمتی (۳ تا ۴ میلیون تومان در هر متر) ۱۲.۴ درصد و ۴ تا ۵ میلیون تومان در هر متر ۱۱.۸ درصد از كل معاملات مسكن را در اختیار داشتند كه نشان داده است استقبال از واحدهای گرانتر بیشتر بوده است! واحدهای زیر متری ۲ میلیون تومان هم با داشتن یك درصد معاملات، كمترین تعداد خرید و فروش مسكن را كسب كردند.
تحلیل بازار مسكن مرداد ماه نشان داده است واحدهای با زیربنای ۶۰ تا ۸۰ متر مربع بیشترین تعداد معاملات مسكن (۲۷.۴) درصد از نظر متراژ را در اختیار دارد از جانب دیگر واحدهای ۱۸۰ تا ۲۰۰ متری با داشتن سهم ۱ درصدی كمترین میزان معاملات مسكن را به خود مختص كرده است.
همچنین رشد معاملات واحدهای مسكونی زیر ۴۰ متری مربعی در مرداد امسال نسبت به مرداد سال قبل ۵۴.۷ درصد رشد داشته است در حالیكه معامله خانه های با ارزش كمتر از ۷۰ میلیون تومان رشد منفی ۴۱.۷ درصد را تجربه نمود.

1397/06/23
15:55:44
5.0 / 5
4229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است