مصوبه جدید به شعب بانك ابلاغ شد؛

شرایط دریافت وام دوباره خرید مسكن از جانب زوجین

شرایط دریافت وام دوباره خرید مسكن از جانب زوجین

آوا مسكن: بانك عامل بخش مسكن مصوبه جدید هیئت مدیره این بانك در خصوص امكان دریافت دوباره وام خرید مسكن از جانب زوجین را به شعب سراسر كشور ابلاغ نمود.به گزارش آوا مسكن به نقل از بانك عامل بخش مسكن، با تصمیم جدید هیئت مدیره این بانك، زوجین استفاده كننده از تسهیلات خرید مسكن، مشروط به گذشت دوره زمانی مشخص از نخستین مرتبه استفاده از این تسهیلات و همینطور تسویه بدهی خود با بانك یا انتقال تسهیلات به غیر، می توانند یك بار دیگر تسهیلات خرید مسكن دریافت كنند.
محدودیت دفعات دریافت وام مسكن برای زوجین برداشته شد
پیش تر، جهت استفاده دوباره از تسهیلات خرید مسكن توسط زوجین، محدودیت وجود داشت؛ اما با مصوبه جدید بانك مسكن، این ممنوعیت برداشته شده است.
زوجین متقاضی استفاده دوباره از تسهیلات خرید مسكن متناسب با نوع تسهیلات انتخابی، باید ضوابط مصوب هر كدام از انواع تسهیلات را رعایت نمایند.
رفع محدودیت، ویژه وام «خرید مسكن با اوراق» و وام «ساخت مسكن» است
بر این اساس، چنانچه زوج متقاضی تسهیلات خرید مسكن برای دومین بار، به دنبال دریافت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات خرید مسكن یا تسهیلات مشاركت مدنی از محل صندوق پس انداز ساخت مسكن باشد، محدودیتی در تعداد دفعات استفاده از تسهیلات وجود ندارد.
برای دریافت تسهیلات خرید مسكن با سپرده از محل حساب صندوق پس انداز مسكن، حساب پس انداز مسكن جوانان و همینطور تسهیلات فروش اقساطی ناشی از سهم الشركه از محل صندوق پس انداز ساخت مسكن مجدد، باید ۵ سال از تاریخ دریافت تسهیلات با سپرده قبلی گذشته باشد و در عین حال عملیات تسویه یا انتقال تسهیلات به غیر، انجام شده باشد.
شرایط ویژه برای دریافت وام مجدد خرید مسكن در بافت فرسوده
بر اساس مصوبه جدید هیئت مدیره این بانك، برای بافت های فرسوده هم امكان استفاده دوباره زوجین از تسهیلات فراهم گشته است. در بافت های فرسوده شهری، شرط خانه اولی بودن متقاضی استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم ضروری نیست اما در صورتی كه متقاضی، خانه اولی نباشد، نرخ سود این تسهیلات، ۸ درصد محاسبه می گردد. همینطور زوجین جهت استفاده دوباره از تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم در بافت فرسوده، باید دوره زمانی ۵ سال پس از نخستین مرتبه استفاده از تسهیلات مسكن را پشت سر گذاشته باشند و نسبت به تسویه با بانك یا انتقال تسهیلات اولیه به غیر، اقدام نموده باشند.
خارج از بافت فرسوده، وام یكم داده نمی شود
با این حال، در خارج از بافت فرسوده شهرهای كشور، آن دسته از زوجین كه یك بار از تسهیلات خرید مسكن بهره برده اند، نمی توانند از تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم، استفاده كنند چون كه برای تسهیلات یكم در خارج از بافت، حتماً متقاضی دارای شرایط خانه اولی باشد به این معنا كه تاكنون از تسهیلات مسكن استفاده نكرده باشد و فرم جیم زوجین سبز باشد. منظور از سبز بودن فرم جیم آن است كه زوجین تاكنون از امكانات دولتی شامل زمین و مسكن استفاده نكرده باشند.
بر اساس مصوبه جدید هیئت مدیره این بانك، اعطای تسهیلات بدون سپرده به زوجین متقاضی استفاده دوباره از تسهیلات، منوط به تأمین و تخصیص اعتبار و پیش بینی مبحث در سیاستهای اعتباری یا طرح های مقطعی بانك است. همینطور در اعطای تسهیلات توأم، ضوابط هر یك از تسهیلات، از شرایط عمومی و اختصاصی همان تسهیلات تبعیت می كند. به بیان دیگر، در صندوق پس انداز ساخت مسكن و صندوق پس انداز مسكن، امكان عرضه دو فقره تسهیلات مسكن به زوجین برای ساخت یا خرید یك واحد مسكونی، امكان پذیر نیست. زوجین برای این منظور باید به صورت توأم (توأم با تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم یا اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسكن)، تسهیلات مدنظر خویش را دریافت كنند.
در وام مجدد مسكن، تسهیلات ۱۰ میلیونی بدون سپرده هم داده می شود
در پرداخت مجدد تسهیلات خرید مسكن زوجین از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسكن، اعطای تسهیلات خرید مسكن بدون سپرده مازاد بر سقف تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسكن هم انجام می گردد. اما این تسهیلات (بدون سپرده)، تا زمان اجرای بخشنامه‌ی مربوط به همین نوع تسهیلات، در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

1397/02/31
15:23:53
5.0 / 5
4805
تگهای خبر: خرید , ساخت , فرسوده , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است