آخوندی: آبادانی ایران با اعتماد به هم محقق می گردد

آخوندی: آبادانی ایران با اعتماد به هم محقق می گردد

آوا مسكن: تهران- وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: آبادانی كشور وقتی محقق می گردد كه همه به هم اعتماد كنند؛ مجلس به دولت و دولت به بخش خصوصی اعتماد كند و در نهایت سرمایه اجتماعی در كشور تولید شود و همه بدانیم كه برای آبادانی سرزمین خود گام برمی داریم.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عباس آخوندی» روز شنبه در مراسم امضای قرارداد ساخت 439كیلومتر آزادراه كه در محل وزارت راه و شهرسازی انجام شد، با تاكید بر اینكه آبادانی ایران با یك دست محقق نمی گردد، اضافه كرد: سال 92 كه به وزارت راه و شهرسازی آمدم 70 درصد آزادراه ها در دست دولت و 30 درصد بخش خصوصی بود اما اكنون شرایط تغییر كرده و سهم دولت در ساخت آزادراه ها كاهش یافته و بیشتر به صورت انتشار اوراق مشاركت است.
وی افزود: در این چهار سال دولت توانست اعتماد بخش خصوصی را جلب كند؛ ما نباید دست در جیب بخش خصوصی نماییم بلكه باید اعتماد آن را به دست بیاوریم چون كه این اعتماد بلند مدت است.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: برپایه برنامه ریزی وزارت راه تا سال 1404 باید میزان آزادراه های كشور به 10 هزار كیلومتر برسد كه از این میزان 4 هزار كیلومتر تا آخر برنامه ششم توسعه و چهار هزار كیلومتر هم تا آخر برنامه هفتم توسعه محقق می گردد.
آخوندی اظهار داشت: این اقدام بزرگی است و وظیفه خود می دانم كه از سرمایه گذاران و مجلس شورای اسلامی تشكر كنم و این فرصت، خدمتی است كه قانونگذار آن را در اختیار دولت قرار می دهد.
وی با اشاره به مشكلات بخش خصوصی و تامین مالی مورد نیاز آن از جانب بانك ها اظهار داشت: اگر مقرر است 70 درصد آزادراه ها در اختیار بخش خصوصی باشد كه در این خصوص تضمین مالی مساله مهمی است و اینكه تصور نماییم افراد از دارایی های خود آن را تضمین كنند هم امكان پذیر نیست.
آخوندی افزود: بهترین تضمین برای این اقدامات، فروش خدمت در آینده است و با پیگیری های انجام شده توانستیم تامین مالی بانك ها به میزان بیش از 15 درصد را فراهم نماییم كه با این كار تامین مالی پروژه های عمرانی تسهیل می گردد.
وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: یكی از ایده های مناسب در بودجه 97 كه مجلس هم با آن موافقت نمود، بهره مندی پروژه های بزرگ و زیرساختی از صندوق توسعه ملی است؛ البته ممكن است كه این ساز و كار عملیاتی نشود اما نكته قابل توجه این است كه گام به جلو برداشتیم و توانستیم در مجلس به تصویب برسانیم.
آخوندی همینطور درباره یكپارچگی سیستم دریافت عوارض در آزادراه ها اظهار داشت: اكنون هر آزادراه سیستم دروازه ای دارد و اگر بتوانیم سیستم دروازه ای و الكترونیكی را راه اندازی نماییم تا مبالغی كه دریافت می گردد به نفع شركت سرمایه گذار واریز شود، می توانیم از صف های طولانی جلوگیری نماییم.
وی این اقدام را سبب آسایش مردم و صرفه جویی در هزینه ها دانست
به گزارش آوا مسكن به نقل از ایرنا، قرارداد مشاركت در ساخت 439 كیلومتر آزادراه در 6 محور مواصلاتی امروز (شنبه) با 25 هزار میلیارد ریال اعتبار میان شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور و بخش خصوصی به امضا رسید.
این قرارداد مربوط به ساخت آزادراه های اردكان - مهریز، مشهد - قوچان، لامرد - پارسان، قطعه 6 تبریز - ارومیه، كنارگذر شمالی اراك و كنارگذر شرق سیرجان است كه با حضور وزیر راه و شهرسازی منعقد شد.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*9132*2025


1396/12/19
17:15:07
5.0 / 5
4640
تگهای خبر: توسعه , ساخت , شركت , قرارداد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است