معاون آخوندی خبر داد؛

افزایش قیمت مسكن در سال ۹۷ تنها ۲ درصد بیشتر از تورم

افزایش قیمت مسكن در سال ۹۷ تنها ۲ درصد بیشتر از تورم

آوا مسكن: معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: پیش بینی می گردد قیمت مسكن در سال آینده، تنها ۲ درصد بیشتر از نرخ تورم افزایش یابد.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، حامد مظاهریان در حاشیه اجلاس سراسری انبوه سازان، در جمع خبرنگاران در مورد افزایش قیمت مسكن اظهار داشت: افزایش قیمت مسكن در حد و اندازه تورم به هیچ عنوان چیز بدی نیست و برای سرمایه گذاری از جانب انبوه سازان و هم برای مردم، خوب است.
وی ادامه داد: علت مناسب بودن افزایش قیمت مسكن متناسب با تورم این است كه اگر قیمت مسكن ثابت بماند دیگر كسی در این بخش سرمایه گذاری نخواهد كرد؛ ازاین رو افزایش قیمت مسكن عامل بدی نیست؛ ولی به شرط آنكه حول و حوش نرخ تورم عمومی افزایش یابد؛ بر این اساس پیش بینی ما برای سال آینده نیز، افزایش قیمت مسكن تنها ۲ درصد بیشتر از نرخ تورم است.
معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره احتمال كسری منابع صندوق پس انداز مسكن یكم اظهارداشت: منابع و مصارف این صندوق كاملاً روشن است. سیاست دولت هم بر مبنای پشتیبانی از صندوق مسكن یكم پایه گذاری شده است و تابحال هم نزدیك به ۳۶۰ هزار نفر در صندوق مسكن یكم حساب افتتاح كرده اند.
مظاهریان ادامه داد: امیدواریم روزی حتی ۵۰ درصد هم بیشتر از میزان فعلی باشد؛ چراكه بهترین فرآیند برای خانه دار شدن استفاده از سیستم پس انداز است و از آنجایی كه مردم به تدریج در این صندوق سپرده گذاری می كنند، بانك عامل بخش مسكن هم به تدریج تسهیلات مورد نظر را پرداخت خواهد كرد؛ ازاین رو افزایش تسهیلات خرید مسكن از محل این صندوق، شوك به بازار مسكن وارد نخواهد كرد.
وی گردش مالی صندوق یكم را مبتنی بر منابع مردم و نه دولت دانست و اظهار داشت: ازاین رو با تغییر قیمت نفت، تغییری در منابع و مصارف صندوق یكم تولید نخواهد شد.
مظاهریان نرخ سود تسهیلات صندوق مسكن یكم را كمترین نرخ سود تسهیلات در بین وام های موجود معرفی نمود و اضافه كرد: هم اكنون، نرخ های سود ۹.۵ و ۸ درصد برای تسهیلات از محل این صندوق دریافت می شود؛ ضمن اینكه رئیس جمهور هم قول داده است برای تسهیلات در بافت فرسوده هم تا ۲ درصد دیگر از نرخ سود آن كاسته شود. همینطور میزان بازپرداخت اقساط آن هم بلندمدت ترین زمان بازپرداخت است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاكید بر اینكه باید میزان تقاضا را از محل صندوق مسكن یكم افزایش دهیم، اظهار داشت: باید كاری نماییم كه اگر این تسهیلات هم اكنون ۵۰ درصد مبلغ خرید یك واحد مسكونی را پوشش می دهد، به ۷۰ درصد قیمت یك واحد مسكونی برسد.
وی تصریح كرد: سیاست وزارت راه و شهرسازی این است كه شرایط صندوق پس انداز مسكن یكم دائماً به سود مردم تغییر یابد. بعنوان مثال نرخ سود مسكن یكم در ابتدا ۱۸ درصد بود كه به ۱۴ و سپس ۱۲ و نهایتاً ۹.۵ درصد كاهش پیدا كرد. همینطور ممكن است بزودی نرخ این تسهیلات در بافت فرسوده به ۶ درصد كاهش یابد.

1396/11/26
15:54:40
5.0 / 5
4962
تگهای خبر: خرید , ساخت , فرسوده , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است