معافیت مالیاتی برای قراردادهای بلندمدت اجاره

معافیت مالیاتی برای قراردادهای بلندمدت اجاره

به گزارش آوا مسکن، طبق اعلام یک مسئول وزارت راه و شهرسازی، انعقاد قراردادهای بلندمدت اجاره مشمول معافیت های مالیاتی ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی هستند.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، طبق ماده یک قانون ساماندهی بازار املاک و مستغلات معافیت های مالیاتی برای افرادی که قراردادهای خویش را در سامانه خودنویس ثبت می کنند در نظر گرفته شده است. موجران و مستاجرانی که قراردادهای خویش را در سامانه خودنویس ثبت کنند طبق تبصره ۱۱ ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم شامل معافیت مالیاتی می شوند که این مالیات برای مالکان تهرانی واحدهای تا ۱۵۰ متر مربع و برای مالکانی که در سایر مراکز استان ها هستند، واحدهای تا ۲۰۰ مترمربع را شامل می شود.
در این خصوص یاسر دستمالچیان ـ دبیر کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات، ضمن اعلام برگزاری جلسه ای با حضور ادارات کل راه و شهرسازی استانهای سراسر کشور، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت، نماینده اتاق اصناف، نماینده سازمان امور مالیاتی و روسای اتحادیه های بنگاه های معاملات املاک در ساختمان دادمان به تشریح بعضی از تصمیمات دریافت شده در این جلسه پرداخت.

قراردادهای بلندمدت اجاره مشمول معافیت های مالیاتی ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی هستند
دستمالچیان افزود: همینطور مالکانی که متراژ واحدهای مسکونی مورد اجاره آنها بیشتر از ۱۵۰ متر در تهران و بیشتر از ۲۰۰ متر در سایر مراکز استان هاست درصورتیکه قرارداد واحدهای خویش را بلندمدت منعقد کنند برای معاملات ۲ ساله تا ۷۰ درصد و برای معاملات ۳ ساله تا ۱۰۰ درصد مشمول مالیات خواهند شد. همینطور این دسته از مالکان درصورتیکه واحدهای مسکونی خویش را به خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر و یا خانوارهای زیر پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی و یا سه دهک پایین درآمدی اجاره بدهند مشمول ۱۰۰ درصد معافیت مالیاتی می شوند.

الزام بنگاه های معاملات املاک به عقد قراردادهای اجاره با سقف مصوب
وی با اشاره به اینکه با عنایت به این که سقف افزایش اجاره بها ابلاغ و بزودی لازم الاجرا می شود، اظهار داشت: طبق ماده ۷ قانون ساماندهی بازار مسکن، زمین و اجاره بها، بنگاه های معاملات املاک ملزم هستند در قراردادهایی را که می خواهند ثبت کنند سقف افزایش اجاره بها را در نظر بگیرند. موجران توجه داشته باشند درصورتیکه سقف افزایش اجاره بها را رعایت نکنند معافیت های مالیاتی مشمول حال آنها نمی شود و مستاجر تا ۵ سال پس از انعقاد قرارداد حق شکایت از موجر در مرجع صالح را دارد و پس از طی مراحل آن، اضافه دریافت به مستاجر عودت داده می شود و مستاجر سه برابر مبلغ غیرمجاز افزایش اجاره بهای یک ماه، جریمه در حق دولت محکوم می شود.

بنگاه های معاملات املاک مجهز به دستگاه کارت خوان اندروید می شوند
دبیر کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات وزارت راه و شهرسازی از مجهز شدن اتحادیه بنگاه های معاملات املاک به دستگاههای کارت خوان اندروید برای شفافیت در پرداخت ها اطلاع داد و اضافه کرد: یکی از اتحادیه ها، دستگاههای کارت خوان اندروید مطابق ضوابط سازمان امور مالیاتی تنظیم کردند که در پرداخت شفافیت بوجود می آورد. مقرر شد تا سایر روسای اتحادیه ها با همکاری سازمان امور مالیاتی در مراکز استان ها و در همکاری با این شرکت این کار را در مراکز استان ها انجام دهند تا در پرداخت مالیات ها تسهیل گری صورت گیرد و بتوانند به سادگی از راه این کارت خوان ها با سازمان امور مالیاتی تعامل برقرار کنند.
به قول دستمالچیان، طبق تبصره ۳ ماده ۷ قانون ساماندهی بازار زمین، املاک و اجاره، حق الزحمه هریک از خدمات مشاوران املاک توسط سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور محاسبه و به صورت خودکار در قراردادها و مبایعه نامه ها ثبت می شود. مشاوران املاک موظف می باشند حق الزحمه را حداکثر تا مبلغ محاسبه شده توسط این سامانه و به وسیله دستگاه کارت خوان متصل به سامانه امور مالیاتی کشور دریافت کنند.
ازاین رو گزارش، طی حدود سه سال گذشته، قانون گذار با پیگیری طرح اجاره بهای املاک مسکونی اهدافی همچون ساماندهی مشاوران املاک، اشتراک گذاری اطلاعات زمین و املاک، کشف قیمت عادلانه اجاره املاک، تسهیلات ودیعه مسکن و افزایش عرضه مسکن استیجاری را در دستور کار دارد که کارشناسان معتقدند می تواند اثر کاهشی بر بازار اجاره داشته باشد.
دولت امسال تصمیم گرفت تعیین سقف اجاره بها را که از سال ۱۳۹۹ در دستور کار قرار گرفته بود به شورای مسکن استان ها واگذار کند. در چهار سال قبل با آغاز بیماری کرونا در سال ۱۳۹۹ به منظور پشتیبانی از مستأجران، تعیین سقف مجاز اجاره بها به شکل سراسری ابلاغ گردیده است. بعد از بررسی های کارشناسی شورای مسکن استان ها سقف مجاز افزایش اجاره در ۳۱ استان تصویب و ابلاغ گردیده که در تهران این رقم ۲۵ درصد تعیین شده است. حداقل افزایش هم برای زاهدان اعمال شده که ۲۲ درصد است. حداکثر رقم هم در یزد خواهد بود که افزایش مجاز مبلغ اجاره بها ۲۵.۲ درصد تعیین شد.
منبع:

1403/04/20
18:51:07
5.0 / 5
65
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است