کشت فراسرزمینی فرصت یا تهدید؟

کشت فراسرزمینی فرصت یا تهدید؟

به گزارش آوا مسکن، خوزستان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در مورد فرصت یا تهدید بودن کشت های فراسرزمینی توضیحاتی ارائه نمود.تورج نوروزی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که آیا کشت فراسرزمینی می تواند یک فرصت برای کشاورزی کشور به حساب آید یا باید بعنوان یک تهدید به آن نگاه نماییم، توضیحاتی عرضه کرد و اظهار داشت: کشت فراسرزمینی از دیدگاه کشاورزی یک فرصت خیلی خوب برای کشور است.

وی اضافه کرد: با عنایت به بحران آبی در کشور و وضعیت خشکسالی که در سالهای اخیر کشور را فرا گرفته، کشت فراسرزمینی می تواند بعنوان یک فرصت زمینه را برای افزایش تولیدات کشاورزی کشور فراهم آورد و به تأمین محصولات مورد نیاز بپردازد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: شاید از دیدگاه اشتغال، کشت فراسرزمینی یک تهدید به شمار آید اما باید به این مسئله توجه داشت که در شرایط خشکسالی کنونی در کشور این کشت می تواند یک فرصت خیلی خوب برای تولید محصولات پر آب بر باشد.

نوروزی اظهار داشت: این که از زمین، آب و امکانات یک کشور دیگر برای کشت محصولات کشاورزی استفاده گردد و بعد از آن محصول تولیدشده را به کشور وارد نماییم یک مزیت خیلی خوب است که باید به صورت جدی تری مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: هرچند که در این کشت ها باید از نیروی کار همان کشور استفاده گردد اما مزیت آب مهم ترین مسئله ای است که کشت فراسرزمینی را به یک فرصت برای ما تبدیل می کند.

وی با اشاره به اینکه کشت فراسرزمینی برای کشت های پر آب بر بسیار موثر است و باید در دستور کار مسؤلان امر قرار گیرد، افزود: اگر شرایطی فراهم گردد تا محصولات پر آب بر مثل صیفی جات در کشورهای دیگر کشت شود و بعد از آن برای مصرف وارد کشور شود اتفاقی خیلی خوب و موثر است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ضمن اشاره به این که باید به کشت فراسرزمینی از دیدگاه حفظ منابع آبی نگاه شود، اظهار داشت: بهترین استراتژی که میتوان در شرایط فعلی در بحث کشاورزی مورد توجه قرار داد اینست که کشت های استراتژیک در درون کشور صورت گیرد و کشت های پر آب بر به صورت فراسرزمینی در دیگر کشورها انجام و محصولات آنها وارد کشور شود.

نوروزی افزود: منابع آبی داخل کشور در شرایط فعلی باید به کشت های استراتژیکی که احتیاج به توسعه آنها وجود دارد اختصاص داده شود و کشت فراسرزمینی بهترین فرصت برای این کار است تا بتوانیم محصولات غیر استراتژیک را به جای کشت در داخل کشور در یک کشور دیگر و با استفاده از منابع آبی آن کشور کشت نماییم.
1401/08/17
09:24:33
5.0 / 5
215
تگهای خبر: توسعه , تولید , سازمان , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است