از سوی وزاره راه و شهرسازی؛

اعلام گزارش اجرای طرح نهضت ملی مسکن

اعلام گزارش اجرای طرح نهضت ملی مسکن

آوا مسکن: وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود که تا تیرماه 1401 عملیات ساخت یک میلیون و 383 هزار و 513 را آغاز نموده که از این تعداد، 954 هزار و 238 هزار واحد در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی قرار دارند.


به گزارش آوا مسکن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، عملکرد حوزه مسکن و ساختمان در دولت سیزدهم، حوزه اجرای طرح نهضت ملی مسکن همراه با پیش نیاز اجرای آن همچون تامین اراضی، تامین مالی، تامین مصالح ساختمانی، تامین خدمات و سایر موارد اعلام گردید.
ضرورت و اهمیت اجرای طرح
بر اساس اطلاعات طرح جامع مسکن طی ۵ سال قبل باید سالانه حدود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی تامین می شد. این در شرایطی است که برمبنای اطلاعات انتشار یافته طی سالهای مذکور فقط به میزان ۵۰ درصد این میزان، تولید مسکن در کشور صورت گرفته است و بازار مسکن در وضعیت فعلی با عدم تعادل شدید بین عرضه و تقاضا روبه رو شده است. بدین جهت و همین طور متأثر از بی ثباتی های روی داده در وضعیت کلان اقتصادی طی سالهای قبل، قیمت مسکن و اجاره بها به میزان قابل توجهی بالا رفته است به نحوی که طول دوره انتظار در سه دهک اول اقتصادی کشور به بالای ۱۲۰ سال و سهم مسکن در سبد هزینه خانوار در این سه دهک به حدود ۴۳ درصد بالا رفته است. مجموعه این شرایط، عموم خانوار به ویژه خانوار موجود در دهک های پایین درآمدی را در تامین مسکن با مشکل مواجه نموده است. بدین سبب لازم است دولت در قالب قوانین و مقررات موجود به ویژه قانون جهش تولید مسکن و قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن با ارائه انواع امکانات و مشوق ها همچون ارائه زمین ارزان زمین تامین مسکن را برای خانوارهای فاقد مسکن واجد شرایط ایجاد نماید.
ایجاد زیرساخت ها و مقدمات اجرای طرح
در بخش ایجاد زیرساخت ها و مقدمات اجرای طرح، نیز برآورد میزان نیاز ۴ ساله مسکن کشور به تفکیک استان و شهر و ابلاغ آن به ادارات کل راه و شهرسازی استانها و استانداران سراسر کشور جهت تامین اراضی و سایر اقدامات مورد نیاز، تدوین برنامه تولید مسکن در زمینه های تامین زمین، تامین منابع مالی، تامین خدمات مورد نیاز و …، با رویکرد برخورداری و تخصیص هوشمند مشوق ها و یارانه های به دهک های مختلف درآمدی، ایجاد سامانه ثبت نام از متقاضیان مسکن و پایش پروژه های طرح نهضت ملی مسکن و ثبت نام حدود ۵.۵ میلیون متقاضی در تمامی استانهای کشور انجام شد.
افزایش سقف تسهیلات ساخت، تعیین سهیمه بانکها برای پرداخت تسهیلات
در بخش تامین مالی نیز اقداماتی که انجام شد شامل تعیین سهمیه بانکها برای پرداخت تسهیلات به میزان ۳۶۰ هزار میلیارد تومان و ابلاغ آن به تمامی بانکها جهت پرداخت بود. همین طور افزایش سقف تسهیلات ساخت به ۴۵۰ میلیون تومان در شهر تهران، ۴۰۰ میلیون تومان در سایر کلان شهرها، ۳۵۰ میلیون تومان در مراکز استانها، ۳۰۰ میلییون تومان در سایر شهرها و ۲۵۰ میلیون تومان در مناطق روستایی کشور و افزایش طول دوره بازپرداخت این تسهیلات به ۲۰ سال در بخش تامین مالی برنامه ریزی و انجام شد.
راه اندازی سامانه برخط ثبت نام و پرداخت تسهیلات ساخت مسکن و امکان ثبت نام تمامی سازندگان در این سامانه جهت دریافت تسهیلات ساخت مسکن از دیگر اقدامات در این بخش بود.
تأمین اراضی ساخت یک میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۷۶ واحد مسکونی
در بخش تامین زمین، بانک اطلاعات زمین جهت ثبت اطلاعات زمینهای تامین و شناسایی شده در تمامی شهرهای کشور برای اجرای برنامه های حوزه مسکن بوجود آمد. همین طور تامین زمین به استعداد یک میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۷۶ واحد مسکونی تا ۱۲ تیرماه ۱۴۰۱، در ۱۳۰۰ شهر کشور پیگیری و تامین مابقی اراضی مورد نیاز بوسیله ایجاد شهرک ها یا شهر جدید، الحاق زمین به محدوده شهرها، تغییر کاربری اراضی مستعد و استفاده از اراضی مازاد دستگاه های دولتی و …انجام شد. در عین حال، پیش بینی زیرساخت های مورد نیاز در زمینهای تامین شده همزمان با دوره راه اندازی واحدهای مسکونی نیز انجام شد.
همکاری وزارتخانه های راه و صمت برای تامین مصالح ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن
در بخش تامین مصالح ساختمانی، برآورد مکانی و زمانی میزان مصالح مورد نیاز برای راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکونی و انجام اقدامات لازم توسط وزارت صمت برای تامین این مصالح انجام شد.
توافق برای تخفیف ۵۰ درصدی صدور پروانه ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن
در بخش تامین خدمات نیز انجام هماهنگی های لازم برای اعمال تخفیف ۵۰ درصدی در هزینه و تسهیل و تسریع در صدور پروانه های ساختمانی در برنامه های حمایتی تولید مسکن توسط شهرداری های کشور، تفاهم با سازمان نظام مهندسی کشور جهت اعمال سیاست های تشویقی برای مهندسان داوطلب به ارائه خدمات فنی مهندسی در برنامه های حمایتی تولید مسکن انجام شد.
وزارت راه و شهرسازی تا تیرماه ۱۴۰۱ عملیات ساخت یک میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۱۳ را آغاز نموده است که از این تعداد، ۹۵۴ هزار و ۲۳۸ هزار واحد در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی و ساخت و ساز قرار دارند و تعداد ۴۲۹ هزار و ۲۷۵ واحد کلنگ زنی و عملیات اجرائی آن شروع شده است
ایجاد میلیونی شغل با اجرای طرح نهضت ملی مسکن
ابعاد مالی طرح و ایجاد اشتغال نشان میدهد که در امتداد اجرای طرح نهضت ملی مسکن، جهت ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی (جمعاً چهار میلیون در چهار سال آتی)، می بایست به مساحت تقریبی ۵۲۰ میلیون متر مربع عملیاتی ساختمانی اجرا شود. برای اجرا این میزان عملیات ساختمانی، حدود ۳، ۱۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری مستقیم صورت می پذیرد که حدود نیمی از این منابع از محل منابع بانکی و مابقی از محل آورده نقدی متقاضیان در طول دوره ساخت، تامین می شود. لازم به ذکر است با انجام این سرمایه گذاری با لحاظ ضریب انتشار ۱.۹، به میزان ۵، ۸۹۶ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد می شود.
همین طور این میزان از ساخت و ساز در مجموع به میزان بیش از ۷ میلیون نفر اشتغال مستقیم و ۵.۲ میلیون نفر اشتغال غیر مستقیم (جمعاً ۱۲.۲ میلیون نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم) در طول دوره اجرای طرح ایجاد می شود. یادآوری این که این حجم مربوط به طول دوره ساخت خواهد بود و باتوجه به انجام این طرح در دو دوره ساخت، اشتغال زایی مستقیم و مستمر بر این اساس اتفاق خواهد افتاد.
علاوه بر این برای تامین خدمات زیربنائی و روبنائی در زمینهای تخصیص یافته به طرح، نیز می بایست سرمایه گذاری زیادی از محل منابع دستگاه های خدمات رسان و بودجه عمومی و سایر روش های پیش بینی شده صورت پذیرد که این سرمایه گذاری نیز منجر به افزایش قابل توجه تولید ناخالص داخلی، اشتغال و مالیات شود.
بر اساس این گزارش، انجام هماهنگی های لازم برای اعمال تخفیف در هزینه و تسهیل و تسریع در صدور پروانه های ساختمانی در برنامه های حمایتی تولید مسکن توسط شهرداری های کشور، تفاهم با سازمان نظام مهندسی کشور جهت اعمال سیاست های تشویقی برای مهندسین داوطلب به ارائه خدمات فنی مهندسی در برنامه های حمایتی تولید مسکن و پیگیری از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تسهیل در امور بیمه و کاهش هزینه های پروژه های ساختمانی طرح های حمایتی مسکن بخش دیگری از اقدامات معاونت مسکن و ساختمان در ضمن دولت سیزدهم است.


منبع:

1401/04/21
23:12:42
5.0 / 5
160
تگهای خبر: تولید , ثبت نام , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است