مهر خبر می دهد؛

وام ودیعه مسکن 10 میلیون تومان آب رفت!

وام ودیعه مسکن 10 میلیون تومان آب رفت!

در حالیکه وام ودیعه مسکن پارسال با سقف ۷۰ میلیون تومان و نرخ سود ۱۳ درصد اعطا می شد سال جاری با کاهش ۱۰ میلیون تومانی و نرخ سود ۱۸ درصدی داده می شود.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، روز گذشته معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از تصویب اعطای تسهیلات ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار با سقف های ۶۰، ۴۵ و ۳۵ میلیون تومانی امسال اطلاع داد.
بانک مرکزی امروز این مصوبه را همراه با سهمیه هر بانک و نرخ سود آن به شبکه بانکی ابلاغ نمود.
بر این اساس نرخ سود این تسهیلات ۱۸ درصد، بازپرداخت ۵ ساله و برای تهران ۶۰، کلانشهرها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۴۵ و سایر مناطق شهری ۳۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
متقاضیان دریافت این تسهیلات باید به سامانه مسکن حمایتی وزارت راه و شهرسازی رجوع و بعد از تأیید شدن آنها و معرفی شأن به بانک مورد نظر متقاضی، جهت دریافت تسهیلات به شعبه اعلامی رجوع کنند.
وام ودیعه در قانون بودجه امسال: ۴۰ هزار میلیارد تومان
بر اساس جزو ۲ بند «د» تبصره ۱۶ قانون بودجه سالجاری بانکها مکلف به اعطای تسهیلات ودیعه مسکن تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان شده اند.
در این قانون، شورای پول و اعتبار مسئول تدوین جزئیات و تعیین سهمیه هر بانک شده است.
سقف کلی این تسهیلات ۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
سهمیه هر بانک به شرح زیر است:
بانک مسکن ۷ هزار میلیارد تومان
بانک ملی ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان
بانک سپه ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان
پست بانک ۲۶۰ میلیارد تومان
بانک صادرات ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان
بانک تجارت ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان
بانک ملت ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان
بانک رفاه ۲ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان
بانک کارآفرین ۱، ۳۰۰ میلیارد تومان
بانک سامان ۱، ۳۰۰ میلیارد تومان
بانک اقتصاد نوین ۱، ۵۷۰ میلیارد تومان
بانک پارسیان ۷۲۰ میلیارد تومان
بانک پاسارگاد ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان
بانک سینا ۴۶۰ میلیارد تومان
بانک آینده ۱، ۳۰۰ میلیارد تومان
بانک شهر ۳۷۰ میلیارد تومان
بانک گردشگری ۱۳۰ میلیارد تومان
بانک ایران زمین ۱۰۰ میلیارد تومان
بانک خاورمیانه ۴۳۰ میلیارد تومان
مؤسسه اعتباری ملل ۲۱۰ میلیارد تومان
مجموع: ۴۰ هزار میلیارد تومان
نرخ سود ۵ درصد بیشتر شد / ‬ سقف وام ۱۰ میلیون تومان آب رفت
شرایط تسهیلات ودیعه مسکن برای سال ۱۴۰۱ در حالی است که پارسال ستاد ملی مقابله با کرونا سقف این تسهیلات برای تهران، کلانشهرها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و همینطور سایر مناطق شهری را به ترتیب ۷۰، ۴۰ و ۲۵ میلیون تومان تعیین کرده بود.
بنابراین سقف این وام امسال برای تهران ۱۰ میلیون تومان کمتر شده اما برای کلانشهرها و سایر شهرها به ترتیب ۵ و ۱۰ میلیون تومان افزایش داشته است؛ ضمن این که بودجه این تسهیلات پارسال ۱۰ هزار میلیارد تومان بود که برای سالجاری به ۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.
نرخ سود تسهیلات ودیعه مسکن در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ ۱۳ درصد و امسال ۱۸ درصد است. اما مدت زمان بازپرداخت این وام مانند دوره های گذشته، ۵ ساله در نظر گرفته شده است.
رقم اقساط وام ودیعه مسکن
رقم اقساط این تسهیلات برای مستأجران تهرانی (وام ۶۰ میلیون تومانی) یک ملیون و ۵۲۳ هزالر و ۶۰۰ تومان است؛ تهرانی ها باید در انتهای سال پنجم ۹۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به بانکهای عامل بازپس بدهند.
مبلغ اقساط این تسهیلات برای مستأجران ساکن کلانشهرها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر یک میلیون و ۱۴۲ هزار و ۷۰۰ تومان است و دریافت کنندگان این تسهیلات باید در انتهای سال پنجم ۶۸ میلیون و ۵۶۲ هزار تومان به بانک عامل بازپس بدهند.
مستأجران ساکن سایر مناطق شهری که وام ودیعه دریافت می کنند، می بایست ماهانه ۸۸۸ هزار و ۷۷۰ تومان قسط بدهند و کل مبلغی که در انتهای سال پنجم تسویه خواهند کرد ۵۳ میلیون و ۳۲۶ هزار تومان است.
عضو هیئت مدیره اتحادیه املاک: وام ۶۰ میلیونی کمکی به مستأجران تهرانی نمی کند
سعید لطفی عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تسهیلات ودیعه مسکن اظهار نمود: اعطای این تسهیلات کمک چندانی به مستأجران نخواهد کرد.
وی افزود: سال قبل سقف این وام در تهران ۷۰ میلیون تومان بود و اجاره بها رشد چندانی مانند سالجاری نداشت؛ باز ای این حال وام ۷۰ میلیون تومانی در خیلی از واحدها کمکی برای مستأجر نبود؛ اما سال جاری که اجاره بها ۴۸ درصد رشد داشته، به جای آنکه سقف این وام افزایش یابد، ۱۰ میلیون تومان کمتر شده است.
لطفی اظهار داشت: بانکها موانع زیادی بر سر راه متقاضیان و مستأجران برای دریافت وام ودیعه مسکن گذاشته بودند و سنگ اندازی می کردند بعنوان مثال در مورد ضمانت این وام، ایرادهایی همچون رسمی بودن، غیر بازنشسته بودن، دارا بودن گردش حساب و امثال اینها از جانب بانکها مطالبه می شد که برای خیلی از متقاضیان تأمین چنین ضمانت هایی سخت بود.


منبع:

1401/02/19
07:43:31
5.0 / 5
255
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است