سعیدی كیا در برنامه گفتگوی ویژه خبری؛

ساختمان جدید پلاسكو در ۲ سال ساخته خواهد شد

ساختمان جدید پلاسكو در ۲ سال ساخته خواهد شد

آوا مسكن: رییس بنیاد مستضعفان اظهار داشت: از زمانی كه پروانه ساختمان جدید پلاسكو صادر شود در مدت دو سال ساختمان جدید ساخته خواهد شد.


به گزارش آوا مسكن به نقل از صدا و سیما، محمد سعیدی كیا با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبكه دو سیما با اشاره به اینكه پاساژ نور در چهار راه ولیعصر و طالقانی با هماهنگی شورای اصناف، جایگزین موقت ساختمان پلاسكو برای كسبه این ساختمان پیش بینی شد، اضافه كرد: اكنون بیش از ۱۷۰ نفر از حدود ۶۰۰ كسبه پلاسكو در آن جا ساكن هستند و بقیه هم خودشان تمایل نداشتند.

وی با اشاره به اینكه مالك پاساژ نور دانشگاه امام صادق (ع) است، اظهار داشت: سرقفلی آن هم به ۶ بانك منتقل شد كه بانك پارسیان مدیر آن جاست.

سعیدی كیا اضافه كرد: اجاره بهای ۷ ماه ۶۰۰ واحد در این ساختمان را برای كمك به كسبه پرداخت كردیم اما حدود ۱۷۰ كسبه در آنجا مستقر شدند.

وی در پاسخ به این پرسش كه چرا به كسبه قسمت سالم پلاسكو اجازه كار داده نمی گردد، اظهار داشت: دادستان بعد از وقوع حادثه پلاسكو، آنجا را پلمپ كرد تا مسائل را بررسی كند و هنوز آنجا در اختیار دادستانی است.

سعیدی كیا اضافه كرد: مشاور فنی بنیاد مستضعفان، شهرداری و دادستانی آنجا را بررسی كردند و همه معتقدند این ساختمان متناسب با شرایط و مقررات كشوری نیست، این ساختمان در سال ۱۳۳۸ پروانه گرفت و در سال ۱۳۴۱ به بهره برداری رسید و مطابق آیین نامه های دهه ۳۰ تولید شده و الان مقررات جدیدی حاكم است كه باید در ساخت و ساز رعایت شود و اینكه ورودی ساختمان هم از ساختمان ۱۴ طبقه بود كه فرو ریخت.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: باید ساختمان جدید متناسب با ایمنی و مقررات جدید در آن جا ساخته شود.

سعیدی كیا با اشاره به اینكه ساختمان پلاسكو ۱۴ طبقه به همراه یك طبقه زیر زمین بود اظهار داشت: بعد از تخریب این ساختمان اكنون بر مبنای مقررات جدید شهری ما اجازه دادند ۸ طبقه بر روی زمین و ۵ طبقه زیر زمین برای ساخت هزار پاركینگ بسازیم ازاین رو در این ۸ طبقه ۶۰۰ واحد تخریب شده جا نمی گیرد.

وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان زمینی در كنار ساختمان پلاسكو به نام پاركینگ اكبر داشت كه آن را به این زمین ملحق كردیم.

سعیدی كیا اضافه كرد: زمین پلاسكو ۴ هزار و ۴۰۰ متر و زمین پاركینگ اكبر حدود ۵ هزار متر است كه در مجموع حدود ۹ هزار و ۵۰۰ متر مربع زمین در آنجا داریم و همه واحدها در آنجا ساخته می گردد و حق و حقوق همه ذینفعان پرداخت می گردد.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینكه در تامین وام كسبه پلاسكو مسئولیتی نداریم، اظهار داشت: این مورد در اختیار دولت و بانك هاست.

سعیدی كیا اضافه كرد: قرار شد هزینه اجاره كسبه مستقر در ساختمان نور را تا شب عید با همكاری سازمان برنامه و بودجه پرداخت نماییم.

وی اظهار داشت: از زمانی كه پروانه ساختمان جدید پلاسكو صادر شود در مدت دو سال ساختمان جدید پلاسكو ساخته خواهد شد.

سعیدی كیا با اشاره به اینكه از سوی شهرداری احضاریه ای برای ساختمان پلاسكو دریافت نكردیم اظهار داشت: هیچ سندی را در این زمینه پیدا نكردیم.

وی اضافه كرد: در مرداد سال ۹۵ مانور آتش نشانی در ساختمان پلاسكو انجام شد و بعد از آن هم اعلام نكردند كه آیا مشكلی وجود دارد یا خیر؟

­رئیس بنیاد مستضعفان درباره قراردادهای آتی این بنیاد با كسبه پلاسكو اظهار داشت: با عنایت به اینكه ساختمان جدیدی كه ساخته می گردد با ساختمان قدیمی پلاسكو متفاوت می باشد با عنایت به ارزش واحدهای پیشین كسبه در زمان تخریب این ساختمان و افزودن ارزش آن تا زمان آماده شدن واحدهای جدید، متناسب با آن برای صاحبان سرقفلی باید محلی را تامین نماییم و قرارداد قبلی با آنان تكرار می گردد.

وی اضافه كرد: جانمایی ها باید توسط شورای ساختمان پلاسكو صورت گیرد زیرا آنها شناخت بیشتری نسبت به كسبه ها دارند.

سعیدی كیا درباره مالیات بنیاد مستضعفان هم اظهار داشت: در ۱۱ سال قبل بر مبنای قانون مالیات، بیش از ۴ هزار میلیارد تومان مالیات پرداختیم.

وی تصریح كرد: مالیات را حق الناس و تكلیف خود می دانیم ازاین رو همه شركت ها و واحدهای اقتصادی وابسته به بنیاد مستضعفان مالیات پرداخت می كنند.

مهدی حجت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینكه تشكیل اتاق فكر از معماران صاحب نام كشور به ابتكار بنیاد مستضعفان همچون اقدامات برای سامان یافتن ساختمان پلاسكو بوده است، اظهار داشت: در این اتاق فكر قرار شد مسابقه ای برای گرد آوری ایده های مختلف صورت گیرد، بیش از ۵۰۰ طرح بدست ما رسید كه بعد از داوری و از میان آنها ۱۰ طرح انتخاب|شد و بنیاد مستضعفان به آنها جایزه داد.

وی اضافه كرد: با عنایت به اینكه مسائل قضایی سامان دادن به حقوق كسبه و جهات معماری مطرح بود مسائل متعددی را پیش آورد و ساماندهی آنها مدتی طول كشید.

حجت با اشاره به اینكه قواعد كنونی شهرسازی اجازه ساخت برج پلاسكو به شكل سابق را نمی دهد، افزود: بنیاد مستضعفان با خریدن زمین كنار پلاسكو این مشكل را حل كرد و ساختمان در ارتفاع كمتر اما وسیع تر ساخته می گردد و برای این منظور باید قسمت شمالی پلاسكو هم تخریب و نوسازی شود.

وی با اشاره به اینكه ساختمان جدید پلاسكو سه متر عقب نشینی دارد، ادامه داد: به دلیل وجود مدرسه ژاندارك كه ثبت ملی شده است باید حریم آن هم رعایت شود.

حجت اضافه كرد: صورت جلسه ای میان بنیاد مستضعفان و شهرداری در این باره تنظیم شد و مورد تایید دادستانی هم قرار گرفت كه اجرایی خواهد شد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران اظهار داشت: قرار بود بیست و نهم دی كلنگ ساختمان جدید پلاسكو به زمین زده شود اما با عنایت به همزمانی این روز با سالروز شهادت آتش نشانان و عزاداری خانواده های آنان با حسن سلیقه بنیاد مستضعفان، تصمیم گرفته شد كلنگ این ساختمان در اول دهه فجر بر زمین زده شود.

وی اضافه كرد: تلاش می گردد ساختمانی ساخته شود كه در شان نظام و بنیاد مستضعفان باشد.

حجت اظهار داشت: نشانه هایی از واقعه پلاسكو برای یادبود شهدای آتش نشان در ساختمان جدید تولید خواهد شد.

وی با اشاره به اینكه در تهران همه ساختمان هایی را كه در خطر هستند شناسایی كردیم، اضافه كرد: اداره معماری و ساختمان شهرداری تهران در دو ماه گذشته همه ساختمان های در خطر را در این شهر شناسایی كرده است و به مدیران آنها نامه نگاری كردیم و موارد خطر را توضیح دادیم و اعلام كردیم كه باید رفع خطر كنند در غیر این صورت شهرداری موارد خطر را برطرف و هزینه ها را از مالكان آن ساختمان ها دریافت خواهد نمود.

حجت درباره ۳۴۰ گود رها شده در شهر تهران اظهار داشت: همه این گودها در دو ماه گذشته بازنگری، میزان عمق، سن و وسعت آن ها اندازه گیری و جدول های مناسب برای ارزیابی میزان استقامت هر كدام از آنها تهیه شد و اقداماتی برای آن دسته از گودبرداری های در معرض خطر انجام شد.

وی درباره گود پرخطر كنار برج میلاد اظهار داشت: به دلیل به تعویق افتادن طرحی كه قرار بود در آن گود اجرا شود در گوشه جنوب غربی مقداری مشكل جابجایی وجود دارد كه درصدد تثبیت سازی آن بخش هستیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران درباره گود «فرهنگ» در كنار كتابخانه ملی در عباس آباد هم اظهار داشت: از دو ماه پیش اقدامات حفاظتی آن شروع شد و ساختاری در درون آن برای استقامت سازی بدنه آن در حال اجراست.

وی با تاكید بر ضرورت پیشگیری اضافه كرد: آیین نامه های مربوط به زلزله برای همه نقشه هایی كه به شهرداری تهران وارد می گردد اعمال می گردد اما سازندگان هم باید آنها را به دقت اجرا و سازمان نظام مهندسی نظارت كند.

حسین رضا زاده عضو شورای ساختمان پلاسكو هم در گفتگوی ضبط شده تلفنی كه از این برنامه پخش گردید با اشاره به اینكه بعد از گذشت یكسال از حادثه پلاسكو اتفاق مثبتی رخ نداده است، اظهار داشت: قسمت شمالی ساختمان پلاسكو كه ۲۸۶ مغازه سالم دارد كسبه خواستار بازسازی و مقاوم سازی آنجا هستند.

وی ادامه داد: كسبه ساختمان پلاسكو خواستار اعاده وضعیت سابق هستند و خواهان ساخته شدن برج پلاسكو در جای سابق هستند.

رضازاده اضافه كرد: متاسفانه در یك سال قبل جواز و دستور نقشه ای صادر نشده است و كسبه بلاتكلیف هستند.

عضو شورای ساختمان پلاسكو ادامه داد: درصد سود وامی كه دولت برای كسبه پلاسكو در نظر گرفته بالا و ۱۸ درصد است و كسبه رغبتی به آن ندارند و تابحال فقط یك نفر توانست این تسهیلات را دریافت كند و استمهال بانكی هم انجام نشده است.

رضازاده افزود: اداره مالیات كه قرار بود تا آخر سال ۹۴ قضایا را حل و فصل كند و معافیت هایی را در نظر بگیرد كسبه را به كمیسیونی دعوت و آنها را بدهكار می كند.

وی تصریح كرد: كسبه پلاسكو خواستار تعیین تكلیف هستند.

خلیل الله كاظمی معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد هم در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: در شهر مقدس مشهد هم مشكل ناایمن بودن ساختمان های بلند را داریم كه حدود ۳۵۰ مورد را شامل می گردد.

وی ادامه داد: برای اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان بر مبنای مصوبه ای كه در ۲ اسفند ۱۳۹۵ توسط شورای عالی معماری و شهرسازی كشور ابلاغ گردید قرارشد ضوابط لازم برای اطمینان از ایمنی ساختمان ها در طول بهره برداری در نظر گرفته شود

كاظمی اظهار داشت: از این تعداد شناسنامه ایمنی برای بیش از ۲۰۰ ساختمان تهیه كردیم و اخطارهای لازم را توسط ضابطین قضایی به مالكان این ساختمان های ناایمن می دهیم اگر مالكین برای رفع خطر اقدام نكنند با استفاده از دادستان برای پیشگیری از وقوع جرم تشكیل پرونده داده می گردد و به مراجع قضایی ارسال و از آن طریق مالكان ساختمان های ناامین را به ایمن سازی ملزم می نماییم.

وی اضافه كرد: تابحال حدود ۸۰ ساختمان ناامین ایمن سازی شده است.

محمد عزتی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز هم در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: با عنایت به اینكه تبریز ۲۴۰۰ هكتار بافت فرسوده و دو هزار هكتار بافت حاشیه نشین دارد از نظر آتش نشانی، بیشتر ساختمان های این شهرستان ناایمن است.

وی اضافه كرد: حدود ۲۰ مورد ساختمان مشابه پلاسكو در مركز تاریخی شهر تبریز وجود دارد كه از این تعداد دو تا سه مورد ساختمان ۱۰ طبقه و بقیه حدود چهار طبقه هستند كه عملكرد غیر از اداری و خدماتی دارند.

عزتی افزود: دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تبریز حدود ۶ ماه پیش از حادثه پلاسكو، كمیته ایمنی را با حضور نمایندگان اداره كار، بهداشت، نظام مهندسی، راه و شهرسازی، اتاق اصناف، بیمه، آتش نشانی، شهرداری و راه و شهرسازی در شهر تبریز تشكیل داد و ساختمان های در معرض خطر را صدمه شناسی كردند.

وی ادامه داد: سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز حدود چند صد ساعت جلسه آموزشی با اصناف و كسبه برگزار كرد و حدود ۱۲۰ كپسول مجانی همراه با آموزش در اختیار كسبه قرار دادیم و از همه ساختمان های پرخطر بازدید فنی و طرح ایمنی را عرضه و به مالكین و كسبه با استفاده از قانونی اعلام كردیم.

1396/11/02
13:33:16
5.0 / 5
4520
تگهای خبر: ساخت , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است