در یك پژوهش علمی بررسی شد

پتانسیل ابزارهای فناوری اطلاعات در کنترل کووید 19

پتانسیل ابزارهای فناوری اطلاعات در کنترل کووید 19

آوا مسکن: بیماری کووید 19 باوجود کوشش های جهانی برای انجام واکسیناسیون، کماکان تهدیدی جدی برای سلامت عمومی بشمار می رود. پژوهشگران نقش ابزارهای مختلف فناوری اطلاعات را در مدیریت این بیماری همه گیر بررسی نموده اند.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، دسامبر ۲۰۱۹ بود که مواردی از یک ذات الریه عجیب با علت نامشخص در ووهان چین ظاهر شد و پس ازآن، این بیماری شدیداً مسری به سرعت تبدیل به یک اپیدمی تمام عیار جهانی شد. سازمان جهانی بهداشت که این بیماری را کووید ۱۹ نام گذاری کرد، از زمان شروع اپیدمی، راهکارهای مختلفی مانند جداسازی افراد مشکوک به این بیماری، نظارت دقیق بر تماسهای بین افراد، جمع آوری داده های اپیدمیولوژیک و بالینی از بیماران و توسعه روش های تشخیصی و درمانی برای کنترل آنرا با کمک متخصصان جهانی ارائه نمود. در این میان تحقیقات فراوانی در حوزه تسهیل و تسریع تشخیص بیماری، ایجاد واکسن و درمان های احتمالی و همین طور درک تأثیرات اجتماعی اقتصادی این بیماری صورت گرفت.
به بیان متخصصان، مدیریت اپیدمی فراگیر کووید ۱۹ می تواند با شناسایی سریع، اطلاع رسانی قوی و ارائه اطلاعات بموقع دقیق و شفاف در مورد بیماری به مردم و سیاست گذاران، بهبود یابد. درواقع دسترسی به داده های اپیدمیولوژیکی و ژنومیک بموقع در مورد بیماریهای عفونی منجر به کنترل سریع تر و کارآمدتر شیوع جهانی و پیگیری بیماری می شود. بااینکه راهکار نهایی برای کنترل عفونت کوئید ۱۹ چندوجهی است، اما یکی از حوزه های مهم که هنوز بطور کامل مورد کاوش قرار نگرفته است، کاربرد فناوری های اطلاعاتی موجود برای تسهیل در ارائه خدمات مربوط به این بیماری و در عین حال به حداقل رساندن خطر مواجهه مستقیم انسان با انسان است.
این موضوع، دستمایه گروهی از پژوهشگران کشور بمنظور انجام یک مطالعه مروری قرار گرفته است. در این مطالعه، محققانی از دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی تبریز به بررسی کاربرد ابزارهای فناوری اطلاعات در مدیریت بیماری عالم گیر کووید 19 پرداخته اند.
این تحقیق با شناسایی و استخراج داده از مقالات پژوهشی مرتبط که از پایگاه های اطلاعاتی معتبر جمع آوری شده بودند، انجام گرفته است.
برمبنای نتایج حاصل از این بررسی ها، باتوجه به قابلیت انتقال بسیار بالای عامل بیماری و اپیدمی کووید 19، کاربرد فناوری های حوزه سلامت ازراه دور مانند تله مدیسین بمنظور رعایت فاصله اجتماعی ملموس تر بوده است.
همین طور باتوجه به مشابه بودن علایم کووید 19 با سایر بیماریهای تنفسی، اهتمام زیادی در ایجاد سیستم های غربالگری و تشخیص فوری به کمک هوش مصنوعی شده است.
بگفته الهام مسرت، محقق گروه انفورماتیک پزشکی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و دیگر همکارانش، «مطالعات انجام شده اثربخشی فناوری اطلاعات را در شناسایی سریع بیماران، خودقرنطینگی، کمک به تشخیص و همین طور پایش روند بیماری اثبات نموده اند».
آنها می افزایند: «به طور کلی می توان گفت کاربرد مدلها، رویکردها و ابزارهای فناوری اطلاعات در مدیریت کووید ۱۹ شامل موارد زیر هستند:
- شناسایی سریع افراد مشکوک به بیماری و تشخیص عفونت
- غربالگری و جداسازی سریع آن ها
- پایش و درمان بیماری
- بررسی سابقه مسافرت ها و تماسهای افراد
- پیشگیری موارد مرگ ومیر
- توسعه دارو و واکسن برای بیماری
- کاهش بار کاری ارائه دهندگان خدمات سلامت
- پیش گیری از بیماری».
برمبنای یافته های این تحقیق، استفاده فوری و موفقیت آمیز از ابزارهای فناوری اطلاعات برای مقابله با این چالش جهانی در سال ۲۰۲۰ و بعدازآن، موجب افزایش پذیرش دولت و مردم برای کاربرد چنین فناوری هایی در سایر حوزه های بهداشت و درمان ازجمله مدیریت بیماریهای مزمن در آینده می گردد.
درواقع بحران کرونا فرصت مناسبی برای معرفی فناوری های اطلاعات سلامت و درک اهمیت این فناوری ها در دنیا فراهم آورده است که باید از آن در جهت ارتقای ابعاد مختلف حوزه سلامت به خوبی بهره برد.
این یافته ها بصورت یک مقاله علمی پژوهشی در فصل نامه «تصویر سلامت» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تبریز انتشار یافته اند.
منبع:

1400/08/08
10:05:20
5.0 / 5
425
تگهای خبر: ابزار , اثر , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است