ضرب الاجل باردیگر به صاحبان کامیون های وارداتی

ضرب الاجل باردیگر به صاحبان کامیون های وارداتی

پس از آنکه در آغاز ترخیص کامیون های وارداتی، گمرک ایران به صاحبان کالا اعلام نمود که فورا جهت تعیین تکلیف و ترخیص اقدام نمایند، بار دیگر طی مکاتبه ای با بیان اینکه موانع مربوطه رفع شده، خواسته تا برای ترخیص مراجعه نموده و اگر مشکلات جزئی در این رابطه وجود دارد آنرا طی سه روز آتی به گمرک اعلام کنند در غیر این صورت دیگر هیچ عذری پذیرفته نخواهد بود.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، طی اقدامات صورت گرفته و با دستور دادستانی از ششم مهر ماه امسال تعیین تکلیف و ترخیص حدود ۶۰۰۰ کامیون وارداتی در دستور کار قرار گرفت.
از همان زمان با توجه به این که عمده موانع مربوطه رفع شده بود، گمرک ایران طی مکاتبه ای با ۱۱۰ وارد کننده به آنها اعلام نمود که فورا برای ترخیص اقدام نمایند و در غیر این صورت مشمول مقررات متروکه شده و اسامی وارد کنندگانی که قصور یا تعلل کنند به مراجع ذی صلاح همچون دادستانی اعلام و مراتب برای اطلاع عموم منتشر می شود.
بیش از ۱۰ روز از شروع ترخیص کامیون ها گذشته اما ظاهرا همچنان تعدادی از وارد کنندگان اقدامی برای تعیین تکلیف این کالاها انجام ندادند. بر این اساس معاون فنی گمرک ایران بار دیگر طی مکاتبه ای با شرکت های مربوطه ضمن اعلام موانع رفع شده نسبت به ورود برای ترخیص تاکید نمودند.
اگر مشکل دارید در ۳ روز اعلام کنید
بر این اساس اعلام شده که تمامی موانع ترخیص کامیون ها مرتفع شده و آنطور که وارد کنندگان اعلام نموده اند فقط مشکلات جزیی در این رابطه وجود داشته باشد، بدین سبب چنانچه وارد کننده مشکلی برای ترخیص کامیون در گمرک دارد باید مراتب را کتبا به این سازمان ظرف سه روز آتی اعلام نماید. در غیر این صورت بنابر عدم وجود مانع یا مشکل در ترخیص کامیون ها گذاشته شده و آن شرکت موظف و مکلف است حداکثر تا اول آبان ماه نسبت به ترخیص کامیون های موجود در گمرک اقدام نماید.
ترخیص نشود، دیگر عذری قبول نیست
در این مکاتبه اعلام شده در صورت عدم ترخیص در مهلت اعلامی هیچ نوع عذری پذیرفته نبوده و تشریفات فوری متروکه درباب کامیون های ترخیص نشده از هشتم آبان ماه انجام و اظهار نامه متروکه فورا به سازمان اموال تملیکی ارسال و نام شرکت جهت صدور هرگونه دستور به مراجع ذی ربط همچون دادستانی منعکس خواهد شد.
موانعی که برداشته شد
اما همچون اقداماتی که برای رفع موانع ترخیص کامیونهای وارداتی صورت گرفته می توان به موکول شدن مجوز محیط زیست به پس از ترخیص، تسریع در انجام صحه گذاری و ارائه خدمات به کامیون های وارداتی توسط نمایندگی های ارائه خدمات بعد از فروش، حذف ضمانت نامه بانکی یا سپرده نقدی جهت صدور کد منشأ ارز، تسریع در انجام ارزیابی کیفی کامیون های وارداتی توسط سازمان ملی استاندارد، شفاف سازی ارزش و چگونگی محاسبه حقوق ورودی، تحویل دستی نامه استعلام مشخصات کامیون وارداتی از شرکت نمایندگی، حذف نامه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای برای ترخیص اشاره نمود.
ماجرای کامیون های وارداتی به مصوبه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی برمی گردد که در همین رابطه در سال ۱۳۹۸ و بر طبق ماده ۳۰ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه، شرایط واردات این کامیون ها از طرف وزیر وقت راه و شهرسازی به گمرک اعلام می شود و پس از آن سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و وزارت صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغیه هایی شرایط واردات همچون ردیف تعرفه کامیون های وارداتی، نحوه واردات، کامیون های اسقاطی، مجوزهای قانونی و مقرراتی و همین طور تایید منشأ این کامیون ها را مشخص و ابلاغ می کنند.
اما به هر صورت ترخیص این کامیون ها عمدتاً به سبب عدم هماهنگی و اختلاف نظر بین دستگاهها به تاخیر افتاد تا این که با ورود دادستانی موانع برطرف و دستگاهها ملکف به تعیین تکلیف در یک ماه شدند.

منبع:

1400/07/17
19:45:33
5.0 / 5
320
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است