آمار سالانه اوپك نشان داد

افزایش ذخایر قطعی نفت و کاهش ذخایر گاز جهان

افزایش ذخایر قطعی نفت و کاهش ذخایر گاز جهان

آوا مسکن: اوپک در بولتن آماری سالانه خود اعلام نمود ذخایر قطعی نفت در سال ۲۰۲۰ با وجود ریزش قیمت ها که سرمایه گذاری در صنعت را محدود کرد، به میزان ۰.۲ درصد افزوده شدبه گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، آمار اوپک نشان داد ذخایر قطعی نفت تا آخر سال ۲۰۲۰ در ۱.۵۴۹ تریلیون بشکه ایستاد که بالاتر از ۱.۵۴۶ تریلیون بشکه در انتهای سال ۲۰۱۹ بود.

اعضای اوپک که ۱۳ کشور هستند، ۱.۲۳۷ تریلیون بشکه از این ذخایر را در اختیار دارند که معادل ۸۰ درصد از ذخایر قطعی جهان است.

اما ذخایر قطعی گاز طبیعی جهان ۰.۴ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کرد و به ۲۰۶.۷ تریلیون متر مکعب رسید که از این میزان اعضای اوپک ۷۳.۷ تریلیون متر مکعب را در اختیار دارند.

طبق آمار اوپک، ظرفیت پالایش جهان در سال ۲۰۲۰ به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۱۰۱.۱ میلیون بشکه در روز رسید. بخش پایین دستی در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی افت قابل ملاحظه ای داشت در حالیکه آسیا و خاورمیانه به ظرفیت پالایش خود اضافه کردند.

همچنین تولید پالایشگاهی در سال ۲۰۲۰ به میزان ۹.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۷۸ میلیون بشکه در روز رسید که ناشی از افت مصرف سوخت در دوران پاندمی بود.

این گزارش در آستانه دیدار چهارم اکتبر وزیران اوپک پلاس انتشار یافته که از سال ۲۰۱۷ چندین دور محدودیت عرضه را به صورت هماهنگ به اجرا گذاشته اند. نشست آنلاین این گروه سطح تولید نوامبر را تعیین می کند. اوپک پلاس هم اکنون توافقی را برای افزایش ماهانه تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز تا آخر سال ۲۰۲۲ دنبال می کند با این وجود وزیران این گروه خاطرنشان کرده اند که می توانند با در نظر گرفتن وضعیت بازار تغییراتی در برنامه خود صورت دهند.

تولید نفت خام در سال ۲۰۲۰ به میزان ۸.۲ درصد کاهش پیدا کرد و به ۶۹.۰۹ میلیون بشکه در روز رسید. تولید اوپک ۱۲.۷ درصد کاهش داشت.

تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی گذشته ۹.۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۹۰.۷۳ میلیون بشکه در روز رسید. میزان مصرف در کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی برای اولین بار در تاریخ کاهش داشت.

در گزارش دورنمای نفت جهان اوپک پیشبینی کرده است که تقاضای جهان برای نفت در سال ۲۰۲۱ به ۹۶.۶ میلیون بشکه در روز، در سال ۲۰۲۲ به ۹۹.۹ میلیون بشکه در روز و در سال ۲۰۲۳ به ۱۰۱.۶ میلیون بشکه در روز می رسد و از سطح قبل از شیوع پاندمی بالاتر می رود.

بر اساس گزارش پلاتس، در گزارش اوپک تصریح شده است که برای تأمین تقاضای جهان برای نفت تا سال ۲۰۴۵ به حدود ۱۱.۸ تریلیون دلار سرمایه گذاری در صنعت نفت نیاز است که ۸۰ درصد آن در بخش بالادستی خواهد بود.

منبع:

1400/07/09
11:41:23
5.0 / 5
194
تگهای خبر: توسعه , تولید , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است