بنیاد مسكن؛

هزینه حق نظارت نظام مهندسی از زلزله زدگان دریافت می گردد

هزینه حق نظارت نظام مهندسی از زلزله زدگان دریافت می گردد

آوا مسكن: معاون بازسازی بنیاد مسكن اظهار داشت: حق نظارت نظام مهندسی بر ساخت و ساز در مناطق زلزله زده تا كمتر از ۱۰۰ متر مربع مجانی بوده و برای واحدهای بالای ۱۰۰ متر، هزینه نظارت دریافت می گردد.به گزارش آوا مسكن به نقل از شبكه خبر، عزیزالله مهدیان در برنامه «تیتر امشب» شب گذشته با مبحث وضعیت مناطق زلزله زده استان كرمانشاه اظهار داشت: تابحال ۲۸ هزار نفر به بانك معرفی شده اند و در بازسازی مشكلی نداریم. به اندازه كافی هم در منطقه كانكس كافی داریم و خانوارهایی كه كانكس نیاز داشته باشند تا چند روز آینده كانكس ها تحویل می گردد. بیش از هزار كانكس در سرپل ذهاب آماده داریم كه به خانوارهایی كه كانكس نیاز داشته باشند كانكس تحویل خواهد شد.
وی درباره مشكل بانك ها در پرداخت تسهیلات اضافه كرد: خیلی از شهرستان ها فقط یك شعبه دارند و امكانات محدود است كه مقرر است با تولید شعب سیار، بانك ها را در عرضه خدمات تقویت نماییم.
معاون بازسازی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی ادامه داد: تلاش ما این است كه سرعت پرداخت تسهیلات را بالا ببریم اما شرط شروع ساخت و ساز اعطای تسهیلات و عقد قرارداد نیست بلكه كسانی كه اعلام آمادگی برای ساخت و ساز داشته باشند ما مصالح را تامین می نماییم چون عقد قرارداد یك ماه زمان می برد و ما باید در یك پروسه زمانی محدود، حدود ۹۰ هزار عقد قرارداد انجام دهیم كه عملا زمانبر است.
وی درباره سلیقه ای عمل كردن بانك ها اظهار نمود: برخی بانك ها ممكن است سلیقه ای عمل كرده باشند كه این كار با هماهنگی با استاندار در حال پیگیری است. مقرر است جلسه ای هم با مدیران بانك ها در مرتفع ساختن مشكلات در پرداخت و نحوه پرداخت ها هماهنگی های لازم را انجام دهیم.
مهدیان خاطرنشان كرد: بانك ها ظرفیت و كشش این حجم كار را ندارند و باید از بانك های دیگر كمك بگیریم چون با این تعداد نیرو و این حجم بزرگ كار، بانك های عامل معرفی شده، جوابگو نخواهند بود. بانك ها به تعداد واحدهای مسكونی باید تسهیلات پرداخت كنند و بانك ها باید بپذیرند اگر كسی مقرر است چند وام بگیرد هم در اعطای وام كوتاهی نكنند. بعضی مسائل برای ضامن زنجیره ای باید با كمك بانك مركزی حل شود چون از اول قرار بر این بود كه سه نفر سه نفر بتوانند به صورت زنجیره ای ضامن شوند كه ما از بانك مركزی می خواهیم كه به ما در پرداخت ها كمك كنند.
وی درباره هزینه طراحی های ساخت هم اظهار داشت: بنیاد مسكن هزینه های طراحی ساخت را تقبل كرده و پروانه ساخت و ساز هم به صورت مجانی تحویل می گردد. در شهرها و روستاها تا صد متر نظارت ها مجانی انجام می گردد و بنیاد مسكن هزینه ها را پرداخت می كند و از صد متر به بالا هزینه نظام مهندسی دریافت خواهد شد. اگر خانواده ای بخواهد ساختمانی بالای صد متر بسازد باید هزینه طراحی و نظارت ها را طبق تعرفه های تعریف شده پرداخت كند.
معاون بنیاد مسكن اظهار داشت: در بازسازی ها، سقف زنی مناطق روستایی را تا آخر خرداد ماه تكمیل خواهیم كرد اما بازسازی مناطق شهری بیشتر زمان می خواهد.
استاندار كرمانشاه: بانك ها در پرداخت تسهیلات سرعت عمل داشته باشند
هوشنگ بازوند استاندار كرمانشاه هم در این برنامه درباره اقدامات انجام شده در مناطق زلزله زده ثلاث باباجانی اظهار داشت: كانكس ها به تعداد كافی تحویل شده است ولی كسانی كه كانكس نگرفته اند حتما جز كسانی هستند كه خانه هایشان نیاز به تعمیرات دارد و باید تعمیرات را انجام دهند و اینكه در چند روز آینده تمامی كانكس ها تحویل خواهد شد.
وی اضافه كرد: حدود ۲۸ هزار و ۸۶۰ پرونده به بانك ها معرفی شده در حالیكه عقد قرارداد ما ۱۲ هزار تاست و پرداختی ها بیش از ۷۵۰۰ تامی باشد. نابراین ما از بانك ها تقاضا داریم در كارها سرعت عمل در كارها داشته باشند. ما از بانك ها گله مند هستیم چون مردم هنوز در چادر به سر می برند. دولت مصوب كرده كه این كار صورت گیرد بانك ها هم باید در پرداخت ها سرعت عمل داشته باشند و نباید سلیقه ای عمل كنند چراكه برخی بانك ها در این مناطق هم بدون توجه به وضعیت مردم هنوز برای پرداخت تسهیلات چند ضامن می خواهند كه این سلیقه ای عمل كردن بانك ها درست نیست. ما از بیمه هم گله داریم چون مسكن مهر ما هنوز درگیر بروكراسی بیمه و پرداخت هاست. در جلسه ی امروز ستاد مركزی هم بر تسهیل و سرعت پرداخت تسهیلات از جانب بانك ها تاكید گردید.
استاندار كرمانشاه درباره اقدامات در قصر شیرین اظهار نمود: كار ساخت سرویس های بهداشتی در حال انجام می باشد و از مردم هم می خواهیم كه در ساخت سرویس های بهداشتی كمك كنند.
بازوند ادامه داد: تخریب منازلی كه اضافه شده اند كه در فهرست قبلی ما نبوده اند درست است. حدودا رقم تخریب ما در مناطق شهری و رروستایی دوبرابر رقم های اول تخمین زده می باشد كه از دولت می خواهیم این مورد را در دستور كار قرار دهد. درباره واریز كمك های مردم به هلال احمر هنوز بخشی در حساب هلال احمر می باشد كه به تدریج پرداخت خواهد شد.
نماینده قصرشیرین: كمك های مردمی هنوز به دست زلزله زدگان نرسیده است
فرهاد تجری نماینده مردم قصرشیرین و سرپل ذهاب در مجلس در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: از صدا و سیما برای پیگیری اقدامات انجام شده در مناطق زلزله زده تشكر می كنم. گیلان غرب در شرایط بد آب وهوایی قرار د ارند و به خاطر پس لرزه ها هنوز در بیرون خانه ها بسر می برند.
وی ادامه داد: نكته دیگر این است كه در براورد اولیه خسارات مناطق زلزله زده تعداد واحدهای پیش بینی شده تخریب شده دو برابر رقم اولیه شده است كه اگر رسیدگی نشود به مشكل برخواهیم خورد. به آقای نوبخت هم اطلاع رسانی شده است كه قرار شد در بازدیدی كه خواهند داشت این كار را بررسی و پیگیری كنند. در روند بازسازی هنوز مساجد و اماكن مذهبی بلاتكلیف مانده است.
تجری تاكید كرد: مبحث مهم دیگر هم كمك های مردمی است كه توسط شخصیت ها جمع آوری شده است كه هنوز این كمك ها به دست مردم نرسیده است. كمك هایی هم كه مردم به حساب هلال احمر ریخته اند هنوز تعیین تكلیف نشده است.

1396/10/28
17:56:31
5.0 / 5
4719
تگهای خبر: روستا , ساخت , ساخت و ساز , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است