در مراسم رونمایی از ۱۶محصول حوزه سلول های بنیادی اعلام شد

ثبت بیشتر از 5 هزار میلیاردریال فروش در حوزه سلول های بنیادی

ثبت بیشتر از 5 هزار میلیاردریال فروش در حوزه سلول های بنیادی

به گزارش آوا مسکن دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی با بیان اینکه تعداد شرکتهای دانش بنیان این حوزه از سال ۹۳ تابحال رشد قابل توجهی داشته است، اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۱۶۰ شرکت بوجود آمده است که فروش آنها در سال ۹۹ به بیشتر از ۵ هزار میلیاردریال رسیده است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، امیرعلی حمیدیه در مراسم رونمایی از ۱۶محصول حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی که با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری صورت گرفت، با اشاره به این که فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشورمان در خلال سالهای اخیر با پیشرفت زیادی همراه بوده است، اظهار داشت: این امر سبب شده نه فقط بیماریهای صعب العلاج با هزینه های کمی در ایران درمان شوند؛ بلکه بیمارانی ازخارج از کشور به ایران بیایند و توسط متخصصان حوزه سلول های بنیادی کشورمان درمان شوند.
وی ادامه داد: ستاد در خلال ۶ سال گذشته، کارگاه ها، همایش های علمی، جشنواره ها و رونمایی های مختلفی را در زمینه های متفاوت برگزار کرده است که همگی نشان از افزایش تلاش فعالان کشور در سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دارد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در ادامه اظهار داشت: بتازگی داروی بسیار راهبردی که در حوزه پیوند اعضا و سلول های بنیادی خون ساز کاربرد دارد، توسط پژوهشگران کشورمان تولید شده است و این دارو مجوز اولیه را از سازمان غذا و دارو دریافت کرده است.
حمیدیه همین طور بیان کرد: تعداد شرکت های دانش بنیان این حوزه از سال ۹۳ تابحال رشد قابل توجهی داشتند و هم اکنون بیش از ۱۶۰ شرکت به وجود آمده است که فروش آنها در سال ۹۹ بیش از ۵ هزار میلیاردریال بود. محصولات ستاد بصورت دائمی در نمایشگاه دائمی تهران سالن ۳۷A به نمایش درآمده است.
محصولات ایران ساخت رونمایی شده و کاربردهای آنها را بشناسیم
داروی آنتی تیموسیت گلوبین خرگوشی
یکی از شرکتهای حوزه زیست فناوری با تاکید بر دانش و تجربه و با بهره گیری از نیروهای نخبه دانشگاهی در سال ۱۳۸۵ با تولید کیت ها و مواد مورد نیاز آزمایشگاه های ژنتیک و سلولی مولکولی شروع به کار کرد. در مرحله بعدی باتوجه به نیاز کشور به داروهای خاص و جلوگیری از خروج ارز مبادرت به ساخت داروی ATG خرگوشی کرد.
این داروی نوترکیب در گروه داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی طبقه بندی می شود که برای جلوگیری از رد پیوند آلوگرافت کلیه، جلوگیری و درمان عارضه پیوند ضد میزبان در بیماران دریافت کننده پیوند سلول های بنیادی و برای درمان کم خونی آپلاستیک متوسط تا شدید قابل استفاده می باشد. همین طور بعنوان کاهنده سیستم ایمنی در پیوند کبد، قلب و سایر اعضاء هم مصرف می شود. میزان واردات این دارو در سال، حدود ۳۲۰۰۰ ویال است که با تولید داخلی آن در شرکت مذکور، از خروج حدود 6 میلیون دلار از کشور جلوگیری خواهد شد.
پانسمان زیستی جراحی ها را ارتقا می دهد
پانسمان زیست پایه (بیولوژیک) از جنس پرده آمنیوتیک انسان هم محصولی است که امروز رونمایی گردید. این پانسمان محصول یکی از شرکتهای داخلی است که در سال ۱۳۸۶ با هدف توسعه خدمات در رابطه با سلول درمانی و مهندسی بافت تاسیس شده و فعالیت گسترده تولیدی و تحقیقاتی خویش را با هدف تبدیل شدن به قطب تولیدی محصولات مبتنی بر پزشکی ترمیمی در سطح منطقه ادامه داده است.
محصول آمنیودیسک یک پانسمان زیست پایه (بیولوژیک) از جنس پرده آمنیوتیک انسان است که در حین پروسه زایمان سزارین با در نظر گرفتن اصول بهداشتی و ایمنی توسط کارشناسان مجرب جمع آوری می شود و در سایت تولید مجهز این شرکت بعد از فرآوری و خشک سازی به روشی منحصر به فرد، برش داده شده و بسته بندی می شود و در نهایت با اشعه گاما استریل سازی می شود و پس از کنترل کیفی به بازار مصرف عرضه می شود.
کاربرد این محصول ترمیم نقایص لایه اپی تلیال قرنیه چشم انسان است که در صورتیکه صدمه جدی به این لایه وارد شود، مثل سوختگی حرارتی یا شیمیایی کل قرنیه و یا بروز خراش وسیع ناشی از حوادث و یا بیماریهای چشمی مثل کراتوپاتی یا ناخنک چشم، پروسه ترمیم طبیعی قادر به بازسازی این لایه نیست، پانسمان آمنیودیسک با موادی که در خود دارد باعث ترمیم کامل لایه اپی تلیال قرنیه شده و دید شفاف فرد را پس از ترمیم باز می گرداند.
ترمیم زخم ها با پدهای پوستی سرعت می گیرد
یکی دیگر از شرکتهای داخلی در سال ۱۳۹۸توسط چند تن از بانوان محقق دانشگاهی با هدف تولید فرآورده های پوستی بمنظور استفاده در ترمیم پوست، زخم پوش، سوختگی ها و بندآورنده های خون در مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی تبریز تاسیس شده است و تابحال چندین فرآورده پوستی ساخته است. پدهای پوستی مبتنی بر سلولز حاوی ترکیبات طبیعی هستند که برای ترمیم زخم های پوستی، زخم های دیابتی، زخم بستر و همین طور مهندسی بافت پوست مورد استفاده قرار می گیرد.
سه نوع پد پوستی برمبنای نانو سلولز تولید شده است، یکی از این محصولات دارای یک روغن گیاهی بسیار موثر در ترمیم زخم و بافت صدمه دیده پوست است که ترکیب ضد باکتریایی دارد. همین طور ترکیب پماد پوستی بیلوا و نانوذرات نقره در تهیه دو نوع دیگر از این پدهای پوستی استفاده شده است. این پدها بسیار موثرتر از گازهای کتانی بوده و به سبب ماهیت انعطاف پذیری بطور کامل محل زخم را پر می کنند.
عفونت های مقاوم در بیماران دریافت کننده پیوند سلول های بنیادی خونساز و بیماران نقض ایمنی رفع می شود
ماده موثره دارویی فوسکارنت تری سدیم (فوسکاویر) که برای اولین بار در ایران سنتز شده برای پیشگیری و درمان عفونت های مقاوم سیتومگالوویروس در بیماران دریافت کننده پیوند سلول های بنیادی خون ساز، مبتلا به سرطان، پیوند اعضاء، بیماران مبتلا به HIV و نقایض اولیه سیستم ایمنی به کار می رود.
ماده موثره دارویی مایکوفنولایت که توسط یکی از شرکتهای دانش بنیان تولید شده است، برای جلوگیری از عارضه پیوند ضد میزبان(GVHD) پیوند سلول های بنیادی خون ساز و رد پیوند اعضاء قلب، کلیه و کبد به کار می رود. طراحی روش ابداعی سنتز میکوفنولات موفتیل که در یک خلاء کارآمد، بدون مصرف کاتالیست و مواد فعال کننده بصورت سبزتر انجام شده است، زمان کوتاه تر فرایند، بهره بالا و سادگی این فرایند، روشی مقرون به صرفه با قابلیت اجرا در مقیاس صنعتی را عرضه می کند.
خدمات مبتنی بر اگزوزوم بافت توسعه یافت
یکی از محصولات نوین یکی از شرکتهای دانش بنیان، کیت استخراج اگزوزوم است. اگزوزوم، ذرات ویزیکولی با اندازه نانومتری استخراج از سلول هستند که حاوی پیام هایی از سلول مادری خود بوده و در ارتباطات بین سلولی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.
به جز روش استخراج به وسیله اولتراسانتریفیوژ که بعنوان روش کنترل مقایسه ای و استاندارد شناخته می شود، بقیه روش ها به سبب ناکارآمدی، درصد خلوص پایین استخراج اگزوزوم و گران بودن کمتر استفاده می شوند. روش اولتراسانتریفیوژ با وجود خلوص بالا برای استخراج اگزوزوم ها، به دو مشکل اساسی محدود است که علاوه بر گرانقیمت بودن، در روش های درمانی می توانند مداخله گر باشند (وجود ناخالصی). برای حل این مشکلات، ساخت کیت اختصاصی استخراج اگزوزوم ها منطقی به نظر می آید. این کیت ضمن استخراج اگزوزوم با خلوص بالا و محدودیت های نیاز به اولتراسانتریفیوژ را برطرف می کند. بدین سبب جایگزین بسیار مناسبی برای روش اولتراسانتریفیوژ خواهد بود. اگزوزوم های استخراج شده توسط این کیت می تواند در مطالعات پژوهشی و بالینی مورد استفاده قرار بگیرد.
کیت تشخیص مولکولی ایران ساخت ویروس ها را نابود می کند
کیت کیفی تشخیص مولکولی آسپرژیلوس به روش مولکولی PCR-Time Real Multiplex قادر می باشد گونه های مهاجم آسپرژیلوس و سایر آسپرژیلوس های مهم در زمینه تشخیص پزشکی را شناسایی کند. برای جلوگیری از نتایج منفی کاذب این کیت حاوی کنترل داخلی است. کیت تشخیص مولکولی BKV، CMV و EBV به صورت همزمان با روش Multiplex Real-Time PCR برای عفونت های پس از پیوند به کار می‎رود.
کیت تشخیص مولکولی کووید ۱۹ به روش PCR Time-Real برای تشخیص کروناویروس به روش مولکولی طراحی شده و قادر می باشد دو ناحیه ژنومی از ویروس، شامل ژن N و ORF۱ab را با حساسیت و اختصاصیت بالا تشخیص دهد. همین طور جهت بررسی کیفیت پروسه استخراج اسید نوکلوئیک و پیش گیری از نتایج منفی کاذب، تکثیر ژن P RNase انسانی بعنوان کنترل داخلی در طراحی این کیت مد نظر گرفته شده است.
تولید شاخصهای رشد ایران ساخت شد
یکی از شرکت های دانش بنیان از سال ۱۳۸۹ فعالیت خویش را در عرصه تولید محصولات بیوتک و شاخصهای رشد آغاز نموده است. این شرکت طی سالهای اخیر با ورود به حوزه پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی توانسته ۳ فاکتور رشد EGF، FGF-۱ و KGF-۱ را با خلوص و فعالیت بیولوژیک بسیار بالا در حد نیمه صنعتی تولید نماید. این شاخصهای رشد به آزمایشگاه های مختلفی جهت استفاده تحقیقاتی عرضه شدند. همین طور برای تولید دارو برای ترمیم زخم و تولید فرآورده های مهندسی بافت هم قابلیت استفاده دارند.
فاکتور رشد اپیدرمی نوترکیب انسانی (rhEGF)، یک پلی پپتید کوچک ۵۳ آمینواسیدی است که در خیلی از بافت های بدن یافت شده و باعث رشد سلول های اپی تلیال می شود. تأثیر EGF در بازسازی پوست ثابت شده است و در محصولات دارویی ترمیم زخم و محصولات آرایشی استفاده می شود. این محصول در آزمایشگاه های تحقیقاتی در زمینه کشت سلول و همین طور مهندسی بافت مصرف دارد.
فاکتور رشد فیبروبلاستی نوترکیب انسانی (rhFGF۱)، یک پلی پپتید ۱۵۵ آمینواسیدی است که در بسیار از بافت های بدن یافت شده و باعث رشد سلول های اپی تلیال می شود. FGF۱ در آزمایشگاه های تحقیقاتی کشت سلول و مهندسی بافت مصرف دارد و به شکل گسترده ای در محصولات آرایشی جوانساز در دنیا استفاده می شود. باتوجه به اثر این فاکتور رشد در بازسازی پوست در محصولات دارویی ترمیم زخم هم استفاده می شود.
فاکتور رشد کراتینوسیتی نوترکیب انسانی (rhKGF-۱)، یکی از اعضای خانواده شاخصهای رشد فیبروبلاستی است که در مرحله اپیتلیزاسیون (ساخت لایه بافت پوششی) در پروسه بهبود زخم حضور دارد و باعث تکثیر سلول های اپیتلیال می شود و در محصولات دارویی ترمیم زخم استفاده می شود.KGF-۱ همین طور در آزمایشگاه های تحقیقاتی کشت سلول و مهندسی بافت مصرف دارد.
ساخت کیت استخراج DNA از بزاق
استخراج DNA از بزاق یک روش جایگزین برای این مسئله است. استخراج از بزاق به سبب درگیر بودن دهان با باکتری های زیاد آلودگی دارد که باید در خلال یک فرایند مشخص و با شست و شو این میزان را کم کرد. این روش نوین توسط یکی از شرکت های داخلی توسعه یافته است.
مرسوم ترین راه استخراج DNA، استفاده از سلول های خونی است. اما این روش برای بیماران مسن، مادران حامله و نوزادان و کودکان کم سن و سال خیلی مشکل است و بطور معمول به سختی اتفاق می افتد. این سختی برای بیمارانی که خون آنها سریعا لخته می شود و یا بیماری کم خونی دارند، بسیار بیشتر است.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، استخراج DNA از بزاق یک روش جایگزین برای این مسئله است. استخراج از بزاق به سبب درگیر بودن دهان با باکتری های زیاد آلودگی دارد که باید در خلال یک فرایند مشخص و با شست و شو این میزان را کم کرد. سپس با بهره گیری از یک کیت پایدار کننده می توان بزاق را برای مدت مشخصی در دمای اتاق پایدار نگه داشت تا آزمایشگاه ها بتوانند در مدت زمان طولانی تری از آن استخراج باکیفیت داشته باشند.
منبع:

1400/04/26
21:10:22
5.0 / 5
289
تگهای خبر: اثر , استاندارد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است