مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی خواستار شد

ترسیم راهبردی جدید برای كاهش خام فروشی

ترسیم راهبردی جدید برای كاهش خام فروشی

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی ضمن درخواست ترسیم راهبرد جدیدی در بخش فرآوری و برنامه ریزی برای کاهش منطقی خام فروشی، بر لزوم افزایش سرمایه صندوق بیمه با هدف کمک به فعالان معدنی کشور تاکید نمود.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، طبق اعلام صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی، فرید دهقانی ضمن تاکید براین مبحث ضمن اشاره به عملکرد یکساله ۱۳۹۹، سال قبل را نقطه عطفی نسبت به سالهای پیشتر با وجود شرایط ناشی از ویروس کرونا و افت محسوس کارها دانست و اظهار داشت: افزایش اعطای ضمانت نامه و عدم تاخیر در بازدیدهای نظارتی همچون نقاط مثبت عملکرد ما پارسال بوده است. ضمن این که در صدور بیمه نامه ها هم ۵۶ درصد رشد بوجود آمد و بیشتر از ۱۶۰۰ میلیارد تومان بیمه نامه های آماده با مصوبه بانک و صندوق، صادر شد.
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی خاطرنشان کرد: شرایط کرونایی و سختی انجام کارهای اداری و نوسانات نرخ ارز، باعث محتاط تر شدن سرمایه گذاری ها شده است؛ بطوریکه با عنایت به وابسته بودن تهیه تجهیزات و نهاده های معدنی به نرخ ارز در انتهای سال قبل شاهد رکود در این بخش و انتظار سرمایه گذاران برای کاهش نرخ ارز بودیم.
وی ضمن اشاره به افزایش سرمایه از ۱۴۶ میلیارد تومان به ۵۰۰ میلیارد، تصریح کرد: این اقدام منجر به افزایش اعتبار نزد بانکهای عامل شده که در سال ۱۴۰۰ در نظر داریم با عنایت به نرخ ارز، تورم و بالا رفتن هزینه های معدن کاری، این عدد به ۱۷۰۰ میلیارد تومان برسد. مصوبات ابتدایی برای این افزایش سرمایه ثبت شده و درحال تدوین گزارش حسابرسی آن هستیم.
دهقانی با اشاره به اینکه با حذف حدود ۳۰ درصد از بروکراسی های اداری از سال ۱۳۹۶ تاکنون با الکترونیکی کردن صندوق تحقق یافته است، اضافه کرد: با تحقق دولت الکترونیک و تکمیل فرآیندهای الکترونیک در ارتباط با سامانه الکترونیک صندوق، معدن کاران می توانند تمام فرآیندهای اداری خود در صندوق را به صورت الکترونیکی انجام دهند. این امر گامی موثر در جهت معرفی بخش معدن بعنوان پیشرو در اقتصاد کشور خواهد بود.
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی تصریح کرد: سعی شده ظرفیت خویش را با عنایت به پتانسیل معدنکاری در کشور بالا ببریم و باور داریم که حتی در صورت تحقق سرمایه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای صندوق بیمه، این مبلغ پاسخگوی پتانسیل موجود در بخش معدن کشور نیست.
وی ضمن اشاره به امضای قرارداد با انجمن سنگ آهن، پیمانکاران و یکی از تولیدکنندگان ماشین آلات در ابتدای سالجاری، بر پشتیبانی از تولیدات نهاده های معدنی و ماشین آلات معدنی داخل کشور که محصول مورد نیاز در همه صنایع به حساب می آید، تصریح کرد و آنرا از برنامه های آینده صندوق دانست و اظهار داشت: برای سوق دادن معدن کاران به استفاده از ماشین آلات تولید داخل، یارانه سودی به میزان چهار درصد با مصوبه سازمان ایمیدرو در نظر گرفته شده تا هزینه مالی استفاده از ماشین آلات داخلی برای معدنکاران کاهش پیدا کند و بازار رقابت پذیرتر شود، ضمن آن که دو درصد یارانه جهت تسهیلات استارت آپ ها و هم معدن کاری سبز که یکی از ارکان توسعه برای همه کشورهای دنیا محسوب می گردد، درنظر گرفته شده است. بخش استخراج معدن، نیازمند یک نگاه جدید و زیرساختی به صندوق است که به باعث آن، صندوق به مثابه بانکی معدنی نزد مسؤلان و سیاست مداران تلقی و از محل منابع دولتی، منابع جدیدی برای این بخش درنظر گرفته شود.
دهقانی ضمن یادآوری وجود ضعف در بخش اکتشافات برخلاف فرآوری و استخراج به علت عدم توانایی در استفاده از منابع داخلی، اضافه کرد: در این عرصه نیازمند پشتیبانی از شرکتهای اکتشافی از کانال صندوق و از محل منابع داخلی هستیم، این در شرایطی است که برای کمک به حفاری در بخش اکتشافات، منابعی از راه ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید موادمعدنی درنظر گرفته شده و باید به سمت حفاری و اکتشافات عمقی سوق پیدا کند.
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی، ماشین آلات و تجهیزات فرآوری را سرمایه های معدنی دانست و تصریح کرد: صندوق با صدور بیمه نامه های اعتباری، مبادرت به وثیقه گذاری می کند و از این رهگذر، مشکل وثیقه گذاری معادن نزد بانک ها هم مرتفع شده است. صندوق از سیاست گذاری های بازار مستثنی نیست و این مجموعه از فعالیتهایی که دارای پتانسیل بالقوه خوبی از حیث زمین شناسی، بازار داخلی و جهانی قابل اتکا، بهره مندی از آینده کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت از حیث ارزش افزوده و فروش برخوردار باشد، حمایت خواهد کرد،.
به اعتقاد وی، زمین گیر کردن سرمایه در هربخش بدون درنظر گرفتن آینده مارکت آن به معنای هدر دادن سرمایه است و ما بعنوان مسئولان سرمایه بخش خصوصی و دولتی باید توجه ویژه ای به این امر داشته و با عنایت به حساسیت های بالای سرمایه گذاران و درخواست هایشان در زمینه استخراج و فرآوری موادمعدنی، نسبت به مواداولیه با آینده روشن بی تفاوت نباشیم.
منبع:

1400/04/12
22:44:35
5.0 / 5
511
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است