عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران پاسخ داد

فرش ایرانی بجای اروپا از افغانستان سر در می آورد؟

فرش ایرانی بجای اروپا از افغانستان سر در می آورد؟

آوا مسکن: عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید، رویکرد کلان صادراتی کشور نباید محدودکننده و بسته باشد و بازارهایی که در اختیار ایران است را نمی توان از دست داد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهایی که از وضعیت تجارت کشور در طول سال ها و ماه های گذشته پخش شده، میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نسبت به سالهای قبل به شدت کاهش یافته اما در مقابل، صادرات به برخی کشورهای همسایه افزایش قابل توجهی داشته است.
هرچند ایران در سالهای قبل از برنامه ریزی جدی برای افزایش سهم خود در بازار کشورهای همسایه و منطقه آگاهی داده اما در عین حال این سوال به وجود آمده که آیا باتوجه به ظرفیت بازار کشورهای منطقه اساسا ایران نیاز به تجارت با کشورهای دور مانند اروپا دارد؟ این حرفها در ایام اخیر در بین صحبت های برخی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نیز خودرا نشان داده اما بنظر می رسد فعالان اقتصادی چندان با چنین نگاهی موافق نیستند.
سید رضی حاجی آقامیری – عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران - در گفت و گو با ایسنا، در این رابطه اظهار نمود: موضوع مدیریت صادراتی در نگاه کلان باید چند پیش فرض اصلی را در نظر داشته باشد و اگر فردی نگاهی جز این را مطرح کند نه فقط از صادرات که حتی از کل اقتصاد هیچ چیز نمی داند. اولین موضوع، تولید برمبنای تقاضای موجود است. یعنی اگر ما یک مشتری داشتیم که میزان مشخصی از یک کالا را خریداری کرد اما اگر ما همچنان ظرفیت تولید بیشتر برای عرضه به سایر مشتریان را داشته باشیم، باید این کار را متوقف کنیم؟
وی با اشاره به وضعیت تولید نفت ایران، اظهار داشت: مثلا اگر یک مشتری نفت ایران از ما روزانه دو میلیون بشکه نفت بخرد اما همچنان ظرفیت تولید بیشتر داشته باشیم و بازار برای صادرات این تولید نیز وجود داشته باشد، ما باید کار خودرا متوقف نماییم و به همان یک مشتری قانع شویم؟ اساسا این بر خلاف تمام اصول اقتصادیست.
عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران با اعلان اینکه بازار محصولات ایرانی در کشورهای مختلف متفاوت می باشد و نمی توان وضعیت یک بازار را با دیگری مقایسه کرد، توضیح داد: برای مثال ما از دهه ها قبل و حتی در قرن های گذشته به ایالات متحده آمریکا و اروپا، فرش های دست باف ایرانی را صادر می کردیم، محصولی که برای ما ارزش افزوده و درآمد بسیار بالایی دارد. حضور طولانی ایران در بازار این کشورها سبب شده که ما ذائقه این بازار را به دست آوریم و با وجود آنکه فرش لزوما یک کالای اولویت دار در خانوار به شمار نمی رود اما این بازار همیشه در اختیار ما بوده است.
آقامیری افزود: سوال این است که اگر بر طبق این رویکرد ما بخواهیم برای به دست آوردن بازار کشورهای همسایه تمرکز خودرا از بازارهای سنتی خود کم نماییم، اساسا برای فرش ایرانی مثلا در کشورهایی مانند افغانستان یا عراق یا دیگر کشورهای همسایه مشتری خواهیم داشت؟ آیا قبل از مطرح کردن این صحبت ها سبد صادراتی خود به کشورهای مختلف را رصد کرده ایم تا تفاوت ها را ببنیم؟ حتی اگر کشورهای همسایه نیز برای محصولات ما مشتریان زیادی داشته باشند، وقتی با تولید بیشتر امکان صادرات به سایر کشورها نیز وجود دارد، چرا باید به این ظرفیت توجه نکنیم؟
وی با اشاره به نبود نگاه تخصصی در بین برخی دستگاه های تصمیم گیر در زمینه صادرات، بیان کرد: متاسفانه ما در سالهای قبل با تحریم های اقتصادی مواجه بوده ایم و اگر میزان صادرات به اتحادیه اروپا کاهش یافته، بخش عمده ای از آن به همین تحریم ها باز می گردد. ما در دولت آقای احمدی نژاد وقتی برای اولین بار با تحریم فرش مواجه شدیم، در جلسه ای که شخصاً حضور داشتم مسئول سازمان توسعه صادرات وقت گفت بازار آمریکا و اروپا را با بازار چین جبران می نماییم و مشکل حل می شود. این نشان دهنده عدم شناخت از وضعیت بازار و اقتصاد است و همین تصمیمات غلط گاهی برای ما مشکلاتی جدی تر به وجود می آورد. اگر کشوری مانند آلمان در مقابل فشارهای مختلف اقتصادی همچون کرونا با قدرت می ایستد به سبب نبود محدودیت در راه صادرات و تجارت است که باعث شده با رشد اقتصادی قابل توجهی جزو سه قدرت اقتصادی اول جهان باشد و ما نیز اگر بخواهیم از بحران ها عبور نماییم، باید بجای نگاه غیر کارشناسی و به دور از واقعیت، فضا را به سمت کاهش محدودیت ها و استفاده از ظرفیت صادرات منتهی به رشد اقتصادی و افزایش ذخیره ارزی سوق دهیم.1400/03/23
09:13:05
5.0 / 5
287
تگهای خبر: توسعه , تولید , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است