زاكانی در مناظره اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ۱۴۰۰

زاكانی در مناظره اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ۱۴۰۰

دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 1400 ساعت 17 امروز؛ سه شنبه هجدهم خرداد 1400 با موضوع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی اجرا شد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در پاسخ به نخستین سوال از دومین مناظره انتخابات ۱۴۰۰ درباره برنامه اش برای مقابله با عوامل تهدید کننده جمعیت اظهار داشت: موضوع جمعیت در کشور به نقطه بسیار بحرانی رسیده که نیاز به تغییر خاصی دارد. نرخ رشد جمعیت به هشت دهم درصد رسیده و نرخ باروری از ۶.۹ در سال ۶۰ به ۱.۷ رسیده است. ما باید نرخ باروری را به ۲.۳ برسانیم تا از این وضعیت اسفناک خارج شویم.
وی اضافه کرد: برای این مهم چند سطح برنامه در زمینه فرهنگی و اجتماعی دارم، چهار خط تلاش در زمینه تعلیم و تربیت، تحکیم خانواده، رشد جمعیت، احساس نشاط و رفاه اجتماعی و صیانت از محیط زیست را دنبال می کنم.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اعلان اینکه ۳.۵ میلیون زوج نابارور داریم اظهار داشت: از هر پنج زوج یک نفر نابارور هستند، بنده نخستین کاری که می کنم آنست که آنها را بیمه کنم تا بتوانند به درمان با هزینه های کم پرداخته و هیچ زوجی نباشد که بچه دار شدن برایش آرزو باشد. سال ۸۴ پیمایشی صورت گرفت که ۷۰ درصد مردم اعلام نمودند قائل به داشتن دو فرزند هستند.
وی افزود: در سال ۹۸ پیمایش دیگری انجام شد و ۶۰ درصد مردم گفتند که سه فرزندی مطلوب است اما دولت وضعیتی را ایجاد کرده که حالا پوشک بچه اینقدر گران شده که خانواده باید ماهی یک میلیون تومان برای تامین پوشک بچه کنار بگذارند. پدر و مادر باید این را از کجا بیاورند؟ دولت آقای روحانی این بلا را سر مردم آورده است.
زاکانی افزود: علاوه بر این مشکل اشتغال است که قول می دهم که آنرا حل کرده و امید آفرینی کنم تا بتوان امکان فرزند آوری برقرار شود. همین طور شرایط ازدواج را تسهیل می کنم.
وی همین طور اظهار داشت: نماینده آقای روحانی در اینجا هست ولی حاضر به مناظره نیست. آنها بر ضعف هایشان سرپوش می گذارند و حاضر نیستند که در این زمینه بحث کنند.

***
زاکانی در بخش نقد دومین مناظره تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار داشت: به واقع باید دید در مورد ۲۱ تا ۲۵ میلیارد دلار قاچاق سالانه در کشور که ۹۵ درصد در مبادی رسمی اتفاق می افتد و افراد و عناصرش هم معلوم است؛ چرا وقتی در دولت بودند همت نکردند جلوی آنرا بگیرند که کولبران زندگی عزتمند داشته باشند.
وی اضافه کرد: می گویند دنبال آزادی هستیم. آزادی از عدالت قابل تفکیک نیست. من بعنوان پزشک و رزمنده می گویم که ما جانمان را کف دستمان گذاشتیم و تفکیکی نکردیم. جانمان را فدای همه ملت کردیم. این را هم ثابت کردیم ولی آقایان طبقه بندی دارند. اساسا شرایط را جوری قرار نمی دهند که عموم مردم منتفع شوند.
زاکانی تصریح کرد: امروز مشکل فقر و غنا است و بی عدالتی در مقابل تبعیض و فساد و آزادیخواهی در مقابل استبداد و استقلال طلبی در مقابل بیگانه پرستی. آقایانی که در دولت بودند کدام سمت این ماجرا می ایستند. معلوم است اگر به اندرونی اینها سر بکشید می شود فهمید چطور با جان و مال و آبروی مردم بازی می کنند. نیاز به مظلوم نمایی نیست بلکه نیاز به کارنامه است.
وی تصریح کرد: عده ای رای گرفتند اما تعهدی به آنچه گفتند نداشتند. جوری صحبت کنید که با کارنامه و برنامه تان تطبیق داشته باشد. بخش عمده ای از مشکلات به بانک مرکزی، بی توجهی نسبت به نظارت بر بانک ها، خلق نقدینگی و افزایش پایه پولی بر می گردد. این که بگوییم «کی بود، کی بود، من نبودم» درست نیست.
زاکانی افزود: من معتقدم باید روی منابع تجدید نظر نماییم، عدد و رقم هایی که مطرح می شود عجیب است، نباید موضوع را سیاسی کرد. باید دقیق بگویم که ۱۳۷ میلیارد چیست؟ و چطور می خواهند آنرا احصاء کنند.

***
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دفاع از دیدگاه های خود اظهار داشت: در کشور ما انسداد وجود ندارد. بلکه مشکل در مدیریت، زیاده خواهی ها و باندبازی هاست. من حاضرم با هر یک از این کاندیداها مناظره کنم که آن هم برمبنای برنامه ها باشد. آرزویم این بود که مناظره بصورت دو به دو صورت می گرفت که این اتفاق رخ نداد؛ پس برای انجام مناظره اعلام آمادگی می کنم.
وی با اعلان اینکه رییس جمهور باید یک بسته جامع داشته باشد، اظهار داشت: نمی گردد کشور را با کاریکاتور اداره کرد؛ پس باید به اقتصاد، مدیریت، فرهنگ، اجتماع، سیاست و سیاست خارجی پرداخت. باید برای هر بخش هم بسته های جدی ای داشت که بتوان اقدام جدی انجام داد.
زاکانی توضیح داد: بطور مثال در زمینه سلامت معتقدم دولت می تواند اقدام اساسی و جدی کند که بیمار غیر از درد بیماری درد دیگری را تحمل نکند یا این که برای معیشت می توان ریشه فقر مطلق را برداشت. برای آن برنامه ای با شش سرفصل تنظیم کردم که منابع و شرایطش در درونش وجود دارد و امکان اجرای آن از همین حالا وجود دارد.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همین طور اظهار داشت: درباره آزادی های مدنی نیز معتقدم دولت باید پیرو و پاسخگوی مردم باشد، به شفافیت و دقت در جهت نظارت مردم بر ما و ایجاد فضای اعتمادسازی نوین و اعتراضات مردم معتقدم.
وی اظهار داشت که اصول ۸ و ۲۷ و همین طور ۱۰ و ۲۱ قانون اساسی باید اجرا شود. ما فقط از سه و نیم میلیون سرپرست خانوار زن صحبت می نماییم که تنها ۱۷۷ هزار نفر آنها تحت پوشش بیمه هستند. دولت هم برای ریشه کن کردن فقر مطلق و توجه به تمامی ابعاد زندگی مردم برنامه دارد که هیچ کدام هم شعاری نیست.

***
زاکانی در بخش دوم مناظره تلویزیونی روز سه شنبه در توضیح برنامه اش برای برقراری عدالت اجتماعی اظهار داشت: بیش از سه دهه است که عده ای در اقتصاد کشور خیمه زده و تمام سرمایه ها و امکانات کشور را به سمت و سویی سوق می دهند. آنها خودشان را در کاخ نشینی قرار داده و مردم را در کوخ نشینی نگه داشتند. در دولت بنده از موضع اشرافی گری به موضع نوکری مردم خواهیم رفت.
وی با اعلان اینکه توجه در جهت خلق و توزیع عادلانه ثروت و توانمند سازی شرایط همچون برنامه های دولت من است، اظهار داشت: در دولتم با فساد مقابله کرده و اجازه قبیله گرایی و باندبازی را نمی دهم.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خطاب به همتی دیگر نامزد انتخاباتی اظهار داشت: آقای همتی در حالی صحبت از نظارت می کند که در زمان ریاستش در بانک مرکزی ۱۲۰۰ میلیارد تومان از بانکهای دولتی به بانکهای خصوصی رفت و یک اقدامی بر مغایر با قانون انجام شد. آقای همتی نتوانست در کارش به درستی نظارت کند، حالا مدعی سایر حوزه ها است.
زاکانی با تاکید بر این که در دولت او با افراد گردن کلفت و شبکه های فساد مبارزه می شود اظهار داشت: با کمک مردم ریشه فقر و فساد را خشک خواهیم کرد. من قبل از این با فساد معاون رییس جمهور، وزرای نفت و اطلاعات و دادستان تهران مبارزه کردم.

***
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در توضیح برنامه اش برای توسعه ورزش همگانی و ارتقای جایگاه ایران در ورزش قهرمانی اظهار داشت: ورزش امری مهم است. ۷۰ درصد مردم ایران ورزش نمی کنند چون شرایط آنقدر سخت شده که دیگر مردم حوصله و فرصتی برای ورزش ندارند. دولت آقای روحانی شرایطی را برای مردم ایجاد کرد که آنها زمان و فراغتی برای ورزش ندارند.
زاکانی افزود: طبق آمار جهانی اگر به میزان سه دلار خرج ورزش شود ۱۶ دلار برای سلامت صرفه جویی خواهد شد. ورزش و نشاط امکان جهش را برای کشور به وجود می آورد اما مردم درگیر تامین ضروریات زندگی خود هستند.
زاکانی خطاب به همتی اظهار داشت: آقای همتی راجع به کدام زنان و جوانان صحبت می کنند و خیلی هم شیک می گویند در مناظره پنج به یک است. آقای همتی اگر بنا باشد ما کاندیدای پوششی باشیم شما کاندیدای روکشی هستید که آمده اید بر فاجعه ای که هشت سال این دولت بر سر ملت آورد، روکش بگذارید. من این را با عدد و رقم به شما ثابت می کنم.
زاکانی افزود: جرأت ندارید با من مناظره کنید اما به آنهایی که به شما یاد می دهند چنین حرف هایی بزنید بگویید که نمی خواهد شما مشت کسی را باز کنید، ما مشت آنها را باز خواهیم کرد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اعلان اینکه امکان ایجاد سرانه مناسب و بالا برای ورزش همگانی و توسعه باشگاه داری و فعالیت در عرصه ورزش وجود دارد، اظهار داشت: پنجره جمعیتی رو به میانسالی است. به سمتی می رویم که افراد پیر درحال افزایش در جامعه هستند پس توجه به ورزش همگانی و پهلوانی و هم قهرمانی امری ضروری می باشد. معتقدم باید فضایی باز کرد و کشور را از وضعیت اسفناک فعلی نجات داد.

***
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در جمع بندی صحبت هایش اظهار نمود: کسانی که مسببان وضع موجودند خودشان مدعی بوده و مظلوم نمایی می کنند. دلم برای جوانان وطن می سوزد چون از ابتدا تا الان بیشترین کسی بودم که با جوانان ارتباط داشتم.
زاکانی افزود: جوانان از فساد و تبعیض خسته اند دولت من موانع را از جلوی پای جوانان بر میدارد که همچون آن کنکور، اشتغال، مسکن و ازدواج است. همه آنها طی برنامه مدونی حل خواهد شد.
وی افزود: حریم خصوصی خط قرمز است، کسی نباید وارد حریم خصوصی شود. ما درباره فرهنگیان و توجه به حوزه فرهنگ هم تاکیداتی داریم نباید حقوق فرهنگیان با کارمندان بانک و وزارت نفت متفاوت باشد.
زاکانی با اشاره به تورم نقطه به نقطه به میزان ۵۲ درصد اظهار داشت: آقای همتی زمانی گفته بود که به تورم ۲۲ درصد می رسیم، اما حالا تورم نقطه به نقطه ۵۲ درصد شده که مایه خجالت است. ما با محور کوشش برای تحول در کشور بر پایه بهره گیری از علم و دانش و تحصیل کردگان برنامه داریم. دولت باید در خدمت مردم باشد نه اینکه خودرا فقط دولت کارمندان بداند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار نمود: در حالی صبحت از نشاط می کنند که نشاط برای وقتی است که جیب پدر پر باشد جیب پدران را خالی کرده و آنها صورت شان را با سیلی سرخ می کنند یا اینکه درباره پیامک صحبت می کنند بدترین پیامک ها مربوط به اقساط معوق بانک و نبود موجودی در حساب است. پدر مردم را در آوردید چرا به درد مردم نمیرسیدید.
وی اضافه کرد: بحث از نفوذ می کنند اما ۲۶ جاسوس در این دولت گرفته شده آن هم دولتی که امنیتی ترین دولت تاریخی است. اگر بخواهیم نشاط را در ورزش حاکم نماییم باید آنرا از دست دولت خارج کرده یا اینکه برای نجات هنر باید همین کار را انجام دهیم.
زاکانی در آخر اشاره کرد: ما مخالف فیلترینگ هستیم و دنبال اینترنت ارزان و پر سرعت هستیم که ان شاءالله مهیا می شود.1400/03/18
22:42:40
5.0 / 5
259
تگهای خبر: اینترنت , توسعه , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است