معاون وزیر نیرو در امور فناوری:

تفكر و رویكرد استراتژیك با افق بلند مدت، نیاز اولیه در تحلیل آینده انرژی

تفكر و رویكرد استراتژیك با افق بلند مدت، نیاز اولیه در تحلیل آینده انرژی

مشاور و معاون وزیر نیرو در امور فناوری ضمن اشاره به مبانی تحلیل آینده و طراحی مسیر کاری اظهار داشت: باید نگاهی را نسبت به مسائل صنعتی، اقتصادی و فناورانه اتخاذ نماییم که بیشترین دستاورد را داشته باشیم. در یک افق بلندمدت میبایست تفکرات، تصمیمات و اقدامات استراتژیک داشته باشیم.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، دکتر اسدی در وبینار «انرژی، از فرصت ها و چالش ها تا آینده ی شغلی و ایجاد کسب وکار» ضمن اشاره به اینکه داشتن تفکر استراتژیک در زندگی فردی و سازمانی، به یکسری برنامه ریزی های بلندمدت منجر خواهد شد، اظهار داشت: مبنا قرار دادن تفکر استراتژیک بعنوان یک شیوه مواجهه با پدیده ها شامل سه بعد کل نگری، دورنگری و عمق نگری است.

وی ادامه داد: کل نگری یا نگاه کلان به مثابه داشتن افق دید بلندتر است، مانند آن که از هلیکوپتر به یک جغرافیا نگاه نماییم. در واقع از یک فاصله به حقیقت یا مبحث مورد نظر نگاه نماییم و در عین حال بعضی از جزئیات را هم از دست ندهیم. در واقع یک نگاه سیستمی و بررسی روابط بین پدیده ها مدنظر است. عمق نگری به معنای بررسی علل و ریشه پدیده هاست. دورنگری هم به معنای درنظر داشتن افق زمانی دورتر است.

تله نزدیک بینی پدیده ی شایع امروزه جوامع

مشاور و معاون وزیر نیرو در امور فناوری در ادامه ضمن اشاره به مفهوم دورنگری تصریح کرد: در جامعه ما پدیده شایعی به نام تله نزدیک بینی رایج است. ما با تله فکر نزدیک بینی به واسطه کارکردهای مغزمان به سوءگیری گرفتار می شویم. بدینگونه که گذشته نزدیک را به آینده دور تعمیم می دهیم. این تله سبب می شود تا در انتخاب هایمان به شدت کوتاه مدت فکر نماییم. در مبحث مسیر شغلی و آینده کاری باید از این تله فکری بیرون آمد و یک افق زمانی بلندمدت را ببینیم.

اسدی با یادآوری تله فکری نزدیک بینی خاطرنشان کرد: اساساً افق مسائل در حوزه انرژی و حوزه های زیرساختی، دراز مدت است. برای برنامه ریزی در رابطه با یک شهر و زیرساخت های آن باید یک افق خیلی دور را برگزید و به پیشبینی ها بسیار بلندمدت پرداخت.

گاز طبیعی منبع اصلی در ایران

وی در بخش دیگر از سخنانش به بیان داده ها و اطلاعاتی در حوزه انرژی پرداخت و اظهار داشت: برای رسیدن به یک تصویر کلان از حوزه انرژی باید به بررسی وضعیت موجود پرداخت. یکی از منابع خوب در این عرصه، کتاب تراز انرژی است.

مشاور و معاون وزیر نیرو در امور فناوری ضمن اشاره به سهم انرژی اولیه در ایران و جهان، خاطرنشان کرد: منبع اصلی انرژی در ایران، گاز طبیعی است. در حالیکه در دنیا تلفیقی از گاز طبیعی، نفت خام و فرآورده های نفتی، زغال سنگ، انرژی تجدیدپذیر و … است. این نشان داده است که به واسطه تیپ ذخایر و منابع انرژی ایران، ساختار انرژی هم متفاوت می باشد. ازاین رو بعنوان پیشران اصلی در یک افق بلندمدت در حوزه کسب وکاری، طبیعتاً حوزه گازهای طبیعی کلیدی است.

اسدی با نگاهی به جریان منابع و مصارف بخش برق اظهار داشت: عمده منابع اولیه تولید برق در ایران، گاز طبیعی است. راندمان نیروگاه های حرارتی پایین است. این مجموعه بررسی نشان داده است این بازدهی یک ثروت از دست رفته است. کشور تمرکز زیادی دارد تا بازدهی ها در تمام مراحل تبدیل انرژی های اولیه به انرژی مصرفی افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: برای مثال در نیروگاه ها، مبحث بالا بردن بازدهی نیروگاه ها، تماماً بر نوآوری و تغییرات تکنولوژیکی است. روندها نشان داده است نهادهای سیاست گذار و بازیگران اصلی به سمت بالا بردن راندمان انرژی و تبدیل انرژی خواهند رفت. ذخیره انرژی با سرمایه کمتر به بازدهی بیشتر منجر خواهد شد. کشوری که با محدودیت سرمایه مواجه می باشد و زیرساخت های انرژی مفصلی دارد، سیاستگذاران و فعالان را به سمت بالا بردن بازدهی هدایت خواهد نمود.

سهم برق از تأمین انرژی بسیار کمتر از سهم گاز و فرآورده های نفتی

مشاور و معاون وزیر نیرو در امور فناوری ضمن اشاره به کل مصرف نهایی ایران از حامل های انرژی اظهار داشت: سهم برق از تأمین انرژی بسیار کمتر از سهم گاز و فرآورده های نفتی است. در حالیکه روندهای جهانی به سمتی حرکت می کند که ما شاهد نرخ نفوذ برق بعنوان انرژی اصلی هستیم.

اسدی ضمن اشاره به مصرف نهایی برق در بخش های مختلف ایران تصریح کرد: روند افزایش تقاضا در ایران، بیشتر در حوزه خانگی و تجاری است. اهمیت این مورد به این علت است که بخش صنعتی بخش مولد است و انرژی را تبدیل به ارزش افزوده می کند. اما در بخش خانگی انرژی به ارزش افزوده جدید در اقتصاد تبدیل نمی گردد و به اصطلاح هرز می رود. جامعه ما با این معضل مواجه می باشد که منابع انرژی ما به حوزه های مولد، کمتر هدایت می شود.

وی ضمن اشاره به معضل جامعه ما در حوزه منابع انرژی خاطرنشان کرد: بخش مهمی از کسب و کارهای آینده بدین صورت است که بخش خانگی از مصرف کننده نهایی به مصرف کننده و تولیدکننده تبدیل خواهد شد.

مشاور و معاون وزیر نیرو در امور فناوری با مقایسه شاخص شدت انرژی برپایه برابری قدرت خرید، خاطرنشان کرد: روند جهانی کشورهای عضو و غیر عضو OECD همگی نزولی اند اما روند ایران صعودی است. این همان ناتراز بودن و چالش سیاستی ایران است. البته این نکته را باید مدنظر قرار داد که ما نمی توانیم از روندهای جهانی دور بمانیم و برای باقی ماندن در عرصه رقابت جهانی باید تغییر نماییم و این شکاف را پر نماییم.

اسدی با استناد به گزارش مجمع جهانی اقتصاد به سه کلان روند در حوزه برق و انرژی اشاره نمود که شامل برقی شدن یا برقی سازی، نفوذ ICT و فناورهای ارتباطی و اطلاعاتی و تمرکززدایی است.

در حوزه انرژی یک اقیانوس آبی در حال ظهور

وی با تاکید بر روندهای آتی که با آنها مواجهیم، اظهار داشت: ساختارهای صنایع حوزه انرژی و رفتارهای مالی کشور درحال تغییر است. این روندها سبب می شود اتکای دولت به منابع عمومی کمتر شود و حضور نوآورهای مالی و بازارهای مالی بیشتر خواهد شد.

مشاور و معاون وزیر نیرو در امور فناوری اضافه کرد: بدین ترتیب ما انتظار داریم بخش هایی از اقتصاد در حوزه انرژی ظهور پیدا کند. در واقع یک اقیانوس آبی درحال ظهور است. اقیانوس آبی یعنی جایی که رقابت کمتر و درعین حال عدم قطعیت بالاتری دارد. در حوزه انرژی شامل بخش های در رابطه با بهینه سازی، نوسازی و استفاده از ابزارهای نوین مالی و ارتباط با بخش های مصرف است.

بر طبق این گزارش، پارک علم وفناوری دانشگاه تهران، وبینار «انرژی، از فرصت ها و چالش ها تا آینده ی شغلی و ایجاد کسب وکار» را با حضور دکتر «علیرضا اسدی»، مشاور معاون وزیر نیرو در امور فناوری، مدیر دفتر تجاری سازی و اکتساب فناوری پژوهشگاه نیرو و معاون پژوهش و برنامه ریزی سندیکای صنعت برق ایران برگزار کرد.
1400/03/11
10:33:24
5.0 / 5
297
تگهای خبر: ابزار , تولید , خرید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است