با حضور اسلامی در ایروان پیگیری شد؛

تلاش وزیر راه برای توسعه ترانزیت با ارمنستان، روسیه و گرجستان

تلاش وزیر راه برای توسعه ترانزیت با ارمنستان، روسیه و گرجستان

وزیر راه و شهرسازی از گفت وگوی ایران و ارمنستان جهت راه اندازی کریدور خلیج فارس-دریای سیاه و راه آهن تبریز-جلفا و ایروان-تفلیس اطلاع داد و اظهار داشت: فرایند تجارت و ترانزیت بین ۲ کشور تسهیل می شود.به گزارش آوا مسکن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی که به منظور رایزنی جهت استفاده از مسیر ارمنستان در بخشی از کریدور شمال- جنوب به این کشور سفر کرده ضمن اشاره به این که گفتگو با مقام های کشور ارمنستان در پنج محور انجام می شود، در بیان بخشی از جزئیات آن، اظهار داشت: راه اندازی کریدور خلیج فارس- دریای سیاه موضوعی است که پیگیری آن در برنامه قرار دارد و راه اندازی این مسیر احتیاج به توسعه، ظرفیت سازی و بهسازی دارد و بخش های مهم آن باید راه اندازی شود.
وی افزود: محور دومی که پیگیری می شود راه آهن تبریز- جلفا و ایروان- تفلیس است. قرار است تا با گفت وگوها و مذاکرات چندجانبه ای که با محوریت روسیه انجام شده است، بتوانیم این خطوط را فعال نماییم و این خط آهن بعنوان کریدور ریلی شمال- جنوب بتواند مورد بهره برداری قرار بگیرد.
اسلامی ایجاد فرصت برای شرکتهای ایرانی را در بازسازی و نوسازی پروژه های مشترک دو کشور ایران و ارمنستان از دیگر موارد گفتگو با مقام های ارمنستانی عنوان نمود و اضافه کرد: طبق گفت وگوهایی که انجام شد، مقرر شد تا اطلاعات این پروژه ها در اختیار ایران قرار بگیرد. همچنین، از کنسرسیوم ایرانی و چند گروه ایرانی که آمادگی مشارکت در پروژه های ارمنستان را دارند در چارچوب بسته اجرا و تأمین مالی بتوانیم پیشنهاد دریافت نماییم و پیشنهادهای ارمنستان را هم ارزیابی کرده و برای شروع پروژه ها، تصمیم گیری نماییم.
وی محور چهارم گفتگو را مبحث سرمایه گذاری پیرامون توسعه ترانزیت و لجستیک برشمرد و اظهار داشت: در مورد سرمایه گذاری هایی که باید در فرایند تجارت و ترانزیت شکل بگیرد و تسهیل کننده و پشتیبان تجارت باشد تا جذابیت بیشتری جهت استفاده از این محور توسط بازرگانان، تجار و شرکتهای حمل و نقل ایجاد نماید هم بحث و تبادل نظر شد.
اسلامی محور پایانی گفتگو را مبحث عوارض عنوان نمود و اظهار داشت: عوارض باید بگونه ای تعیین شود که جذابیت ایجاد نماید تا شرکتهای ایرانی مسیر ارمنستان را انتخاب کنند. در مورد این مورد هم مقرر شد، قانونی که در آن کشور در دست تصویب قرار دارد بگونه ای تنظیم شود که قابل استفاده باشد و جذابیت ایجاد نماید تا با حداقل هزینه، شرکتهای ایرانی مسیر ارمنستان را انتخاب کنند.

1400/03/03
20:41:05
5.0 / 5
348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است