۴ عامل مقابل رشد قیمتها در بازار مسكن بعلاوه قیمت

۴ عامل مقابل رشد قیمتها در بازار مسكن بعلاوه قیمت

آوا مسکن: در شرایطی که دفاتر املاک از امروز کار خودرا شروع می کنند، چهار عامل افت قیمت ارز، مذاکرات وین، افت انتظارات تورمی و کاهش توان متقاضیان بعنوان چهار وزنه سنگین اجازه رشد قیمتها را از بازار مسکن گرفته است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، دفاتر مشاور املاک در حالی از امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ فعالیت خودرا بعد از ۲۸ روز تعطیلی شروع می کنند که انتظارات افزایشی جای خودرا به چشم انداز کاهشی در بازار مسکن شهر تهران داده است. از جانب دیگر رگه های از جایگزین شدن تقاضای واقعی بجای معاملات سرمایه گذارانه دیده می شود. فروردین پارینه سهم واحدهای کمتر از ۷۰ متر از کل معاملات تهران ۳۶ درصد بود که این رقم در نخستین ماه از سال جاری به ۴۶ درصد رسیده است.
فروردین سال قبل ۵۴ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت شهر تهران معامله شده اند. این عدد در فروردین سال جاری ۶۱ درصد بوده است. همین طور با وجود آنکه متوسط هر متر قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان است ۵۰.۳ درصد معاملات در محدوده قیمتی کمتر از ۲۵ میلیون تومان در هر متر مربع منعقد شده است. ۳۴.۱ درصد قراردادها نیز به خانه های با قیمت کمتر از متری ۲۰ میلیون تومان اختصاص یافت.
سهم منطقه یک بعنوان کانون خرید و فروشهای سرمایه ای از رتبه پنجم در سال قبل به رتبه نهم امسال رسیده است. رتبه منطقه ۳ هم از جمع ۱۰ منطقه ی پرتقاضا به جمع ۱۲ منطقه کم تقاضا تنزل پیدا کرد. منطقه ۶ که فروردین سال قبل هفتمین منطقه پرفروش تهران محسوب می شد در نخستین ماه از سال ۱۴۰۰ بین ۱۲ منطقه کم تقاضا جای گرفت.
افت شدید توزیع آپارتمانهای معامله شده برمبنای عمر بنا نیز می تواند نمایه دیگری از کاهش قدرت خرید و در عین حال ورود تقاضای مصرفی به بازار باشد. فروردین سال های ۹۸ و ۹۹سهم واحدهای بالای ۵ سال از کل معاملات تهران به ترتیب ۶۰ و ۵۸ درصد بود که فروردین امسال به ۶۵ درصد رسیده است. نخستین ماه از سال ۱۳۹۴ سهم واحدهای بالای ۵ سال از کل معاملات ۴۵ درصد بود.
فروردین امسال بیشترین تعداد معاملات مسکن تهران در منطقه ۵، بیشترین معاملات برمبنای قیمت هر متر مربع به واحدهای ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان با سهم ۳۲.۴ درصد، بیشترین فراوانی برحسب ارزش هر واحد مسکونی به خانه های ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان با سهم ۲۲.۵ درصد و بالاترین فروش از نظر مساحت به واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متر با سهم ۱۵.۷ درصد تعلق داشت. بطور کلی فروردین امسال آپارتمانهای ۴۰ تا ۷۰ متر با سهم ۴۲ درصد از کل معاملات، کانون خرید و فروش برمبنای متراژ بودند.


گزارشهای میدانی و بررسی سایتهای فروش ملک نشان میدهد که تمایل برای فروش مسکن در شهر تهران بطور شایان توجهی نسبت به اواخر سال قبل بالا رفته است. هفته اول فروردین ماه ۱۴۰۰ تعداد آگهی های فروش در سامانه های ملکی با رشد قابل توجهی روبه رو شده که البته بعد از تعطیلی دفاتر املاک به سبب موج چهارم کرونا در روز ۲۱ فروردین آگهی ها نیز کم شد. اما انتظار می رود از روز ۱۸ اردیبهشت که دفاتر بازگشایی می شود حجم عرضه و تقاضا در بازار مسکن نیز رشد کند. اما کارشناسان معتقدند افت قیمت ارز، مذاکرات ثمربخش وین، افت انتظارات تورمی و کاهش توان متقاضیان بعنوان چهار وزنه سنگین اجازه رشد قیمتها را از بازار مسکن گرفته است.
منبع:

1400/02/18
22:46:20
5.0 / 5
667
تگهای خبر: خرید , سایت , فروش , قرارداد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است