بخت طلای سیاه برگشت

بخت طلای سیاه برگشت

قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت تاثیر آمار اقتصادی مثبت آمریکا و اروپا افزایش یافت اما افزایش آمار کرونا در هند و نگرانی بازار از دورنمای تقاضا، نفت را با کاهش هفتگی روبرو کرد.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئن ۷۱ سنت معادل ۱.۱ درصد افزایش یافت و در ۶۶ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ژوئن ۷۱ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش یافت و در ۶۲ دلار و ۱۴ سنت در هر بشکه بسته شد.

هر دو شاخص تحت تاثیر افزایش آمار کرونا در هند و ژاپن که سومین و چهارمین واردکننده بزرگ نفت جهان هستند، با کاهش هفتگی روبرو شدند و نفت برنت یک درصد و وست تگزاس اینترمدیت ۱.۶ درصد کاهش به ثبت رساندند.

قیمتهای نفت در فاصله سه شنبه تا چهارشنبه تحت تاثیر رشد انفجاری آمار کرونا در هند و ژاپن و احتمال رفع تحریمهای آمریکا مقابل ایران، سه درصد ریزش کردند اما قسمتی از نگرانیهای مربوط به عرضه و تقاضا در دو روز آخر معاملات هفته برطرف شد و قیمتها حدود دو درصد بهبود پیدا کردند.

جیم ریتربوش، رئیس شرکت ریتربوش و آسوشیتس درباره روند قیمتها اظهار نمود: تحکیم قیمت بعد از صعود چهار ماهه قدرتمندی روی داد که تحت تاثیر پیش بینی پیشرفت واکسیناسیون در آمریکا و بازنگری صعودی دورنمای تقاضای جهانی برای نفت بود.

شاخص مدیران خرید منطقه یورو برای آوریل بهبود بهتر از حد مطلوب را نشان داد و کشورهای اروپایی بیشتری تدابیر قرنطینه را تسهیل کردند. فرانسه اعلام نمود مدارس از روز دوشنبه گشوده می شوند. آمار آمریکا هم این دورنمای مثبت را تقویت کرد. شمار آمریکاییهایی که متقاضی دریافت بیمه بیکاری بودند، هفته گذشته به پایینترین میزان در ۱۳ ماه گذشته نزول کرد.

جان کیلداف، یکی از شرکای شرکت اگین کپیتال در نیویورک اظهار نمود: شاخص مدیران خرید در سراسر اروپا واقعا در سطح بالایی بود به ویژه بعد از گزارش مطلوبی که درباره میزان بیکاری در آمریکا منتشر شد.

پالایشگاه آمریکایی والرو اعلام نمود تقاضا برای بنزین و دیزل به ۹۳ درصد و ۱۰۰ درصد سطح قبل از پاندمی بهبود پیدا کرده است. اولیویه لوپوش، رئیس شرکت شلومبرژه اظهار داشت: فعالیت نفتی بین المللی باید تا اختتام امسال و سال آینده فازایش پیدا کند.

در این بین، آمار شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز نشان داد شرکتهای انرژی آمریکایی هفته گذشته برای اولین بار از مارس شمار دکلهای حفاری نفت و گاز را یک حلقه کاهش داده و به ۴۳۸ حلقه رساندند. شمار دکلهای حفاری نفت در هفته منتهی به ۲۳ آوریل، با یک حلقه کاهش، به ۳۴۳ حلقه رسید و شمار دکلهای حفاری گاز تغییری نداشت و ۹۴ حلقه ماند.

طبق گزارش رویترز، شرکتهای حفاری در پنج هفته متوالی شمار دکلها را اضافه کرده بودند و شمار دکلها از رکورد پایین ۲۴۴ حلقه در اوت سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰ درصد رشد کرده بودند.

اما نگرانیها نسبت به افزایش آمار کرونا در هند و متاثر شدن تقاضا برای نفت، مانع از رشد قیمتها شد. کشورهای مختلفی شامل استرالیا، انگلیس، کانادا و امارات متحده عربی پروازها از هند را ممنوع کرده یا کاهش داده اند. ژاپن هم روز جمعه قرنطینه های جدیدی را در توکیو، اوساکا و دو منطقه دیگر اعلام نمود.

بر اساس گزارش اینوستینگ، نوسان اخیر معاملات نفت در آستانه نشست ۲۸ آوریل اوپک پلاس روی داده است. انتظار می رود این گروه به بررسی سیاست تولید خود در ماههای آتی بپردازد. اوپک پلاس ابتدای آوریل افزایش تدریجی تولید دو میلیون بشکه در روز نفت در فاصله مه تا ژوییه را تصویب کرد. اما حالا مشخص نیست این برنامه ها ادامه پیدا خواهدنمود به ویژه با گزارشهایی که درباره احتمال توافق هسته ای ایران تا ماه مه به گوش می رسد.

منبع:

1400/02/04
10:24:08
5.0 / 5
541
تگهای خبر: اثر , تقویت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است