جزییات شناسایی لوكس نشین ها برای مالیات ستانی

جزییات شناسایی لوكس نشین ها برای مالیات ستانی

در بودجه امسال دو مالیات جدید چون مالیات از خانه و خودرو های لوکس در نظر گرفته شده است که افراد مشمول مالیات خودرو ها و منازل لوکس تا دو ماه دیگر شناسایی می شوند که بگفته معاون سازمان امور مالیاتی از نیروی انتظامی، شهرداری و وزارت راه و شهرسازی اطلاعات مورد نیاز ستاندن مالیات از لوکس نشین ها جمع آوری می شود.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، طبق بودجه سال جاری دو نوع مالیات جدید به سیستم مالیات ستانی کشور اضافه شده که شامل مالیات بر خانه و خودرو های لوکس است.

بر طبق قانون، خودرو های لوکس خودروهایی هستند که در انتهای سال ۱۴۰۰ قیمت ساخت یا واردات آن، بالای یک میلیارد تومان باشد که قیمت این خودرو ها توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می شود و مالکان این خودرو ها باید تا بهمن ماه سال جاری این مالیات را پرداخت کنند. در غیر این صورت قادر به نقل و انتقال خودرو نیستند و باید مبلغ مالیات را در زمان نقل و انتقال پرداخت کنند.

چه خانه و خودروهایی لوکس اند؟
نرخ مالیات سالانه این خودرو ها به شرح زیر است:
۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱ میلیارد تومان معادل یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد

۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان معادل سه درصد

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد
همچنین، طبق تصویب مجلس، خانه هایی که ارزش آنها با احتساب عرصه و اعیان بیش از ۱۰ میلیارد تومان باشد، خانه لوکس محسوب شده و مالک آن باید در بهمن امسال این مالیات را پرداخت کند که خانه های درحال ساخت و در سال تملک از پرداخت این مالیات معاف هستند.
در این بین، لازم است بدانید تا نرخ مالیات سالانه این خانه های لوکس نیز به شرح زیر است:
۱- نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان؛ یک در هزار

۲- نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان؛ دو در هزار

۳- نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان؛ سه در هزار

۴- نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان؛ چهار در هزار

۵-نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار


لوکس نشین ها باید تا آخر بهمن مالیات بدهند
طبق این گزارش، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی باید مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی و خودرو های تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا اختتام بهمن ماه سال جاری پرداخت کنند.
بررسی اعداد و ارقام درنظر گرفته شده برای خانه و خودرو های لوکس و نرخ مالیات آنها با این واکنش از طرف کارشناسان اقتصادی روبرو شد که نرخ این دو نوع مالیات باید تصاعدی می بود و در نرخ گذاری این مالیات ها نیز باید دقت زیادی صورت می گرفت، برای اینکه خطا دراین زمینه می تواند سبب انتقال نقدینگی و سرمایه از یک بازار به بازار دیگر شود.
از طرف دیگر، بتازگی رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام نموده است که افراد مشمول مالیات خودرو ها و منازل لوکس تا خرداد شناسایی و این مساله به آنان ابلاغ می شود.
طبق گفته وی، اگر ارزش مجموع خودرو های یک فرد و فرزندان کمتر از ۱۸ سال او بیش از یک میلیارد تومان باشد مشمول مالیات می شوند و درحالیکه ارزش خودروی هر یک از زوجین در خانواده کمتر از دو میلیارد تومان باشد، معاف از مالیات هستند.

درآمد حاصل از مالیات خانه و خودرو های لوکس کجا می رود؟
علاوه براین، دراین زمینه محمود علیزاده - معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی - در گفت و گو با ایسنا اعلام نمود: درباب شناسایی صاحبان خانه های لوکس بوسیله اطلاعاتی که سامانه های شهرداری و املاک و اسکان وزارت راه و شهرسازی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می دهند، صاحبان و خانه های لوکس برای ستاندن مالیات شناسایی می شوند.
وی ادامه داد: برای شناسایی خودرو های لوکس نیز با بهره گیری از اطلاعات نیروی انتظامی درباره مشخصات خودرو و هم مالک آن در جهت مالیات ستانی اقدام می شود.
علیزاده با اعلان اینکه مالیات از خانه و خودرو های لوکس بعنوان یک درآمد مالیاتی هستند، اظهار داشت: از آنجائیکه این نوع مالیات یکی از درآمدهای مالیاتی کشور اعلام شده است و درآمدهای حاصل از آن به حساب خزانه واریز می شود، اگر در قانون ذکر شود که درآمد حاصل از آن صرف امور خاصی شود، حتما اقدام لازم دراین زمینه صورت می گیرد.
1400/01/25
12:09:52
5.0 / 5
522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است