گزارش آوا مسكن؛

زور دلالان اوراق تسهیلات به ركود بازار مسكن نرسید

زور دلالان اوراق تسهیلات به ركود بازار مسكن نرسید

آوا مسکن: در صورتیکه برخی نوسان گیران و دلالان اوراق تسهیلات مسکن بار دیگر بخت خودرا برای صعود قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال 60 هزار تومان آزمودند، اما رکود بازار مسکن نرخ ها را ثابت نگه داشت.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، طی معاملات روز گذشته (شنبه ۲۳ اسفند) فرابورس، قیمت برخی نمادهای زیرمجموعه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن به بازه ۶۰ هزار تومان افزایش یافت اما در معاملات امروز (یکشنبه ۲۴ اسفند) قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال ۵۰ هزار تومانی بازگشت.
اگرچه در بعضی معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن نیز قیمت برخی از برگه ها تا حدود ۶۳ هزار تومان رسید، اما میانگین قیمت تقریباً همه نمادها زیر ۶۰ هزار تومان و از ۵۷ تا ۵۹ هزار تومان در نوسان بود.
شکست نوسان گیران در مقابل رکود بازار مسکن
این در حالی است که برخی نوسان بگیران و دلالان اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز اهتمام داشتند تا برگه های مورد نظر خودرا تا حدود ۷۰ هزار تومان قیمت گذاری و به فروش برسانند اما با توجه به این که بازار مسکن در حدود ۳ ماه گذشته با حداقل تعداد معاملات روبه رو شده، بنظر می رسد رکود این بازار مانع از سودجویی دلالان اوراق تسهیلات مسکن شده است.
گزارش های اخیر بانک مرکزی از وضعیت ماهانه بازار مسکن حکایت از افت ۷۰ درصدی تعداد معاملات مسکن در بهمن ماه امسال نسبت به بهمن سال قبل دارد؛ در حالی افزایش قیمت مسکن افزایش حدوداً دو برابری داشته است که هم قدرت خرید تازه واردها به بازار مسکن را به شدت کاهش داده و هم قدرت رقم فعلی وام مسکن در مقابل ارزش ملک را تقریباً بی اثر کرده است.
در حال حاضر باتوجه به میانگین قیمتی متری ۲۸ میلیون تومان در پایتخت که سبب شده تا یک واحد ۵۰ متری به ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برسد، وام مسکن ۲۴۰ میلیون تومانی تنها توانایی پوشش حدود ۶ متر از واحد ۵۰ متری را دارد.
تابلوی تسه سرخ پوش شد
همچنین با وجود آنکه تابلوی امروز معاملات اوراق تسه سرخ پوش بود، با این وجود ریزش قیمت ها در هیچیک از نمادهای زیرمجموعه تسه بیش از منفی ۳ درصد نبوده و فقط در نماد تسه ۹۸۰۵ (اوراق مسکن مرداد ۹۸) ریزش منفی ۳.۸ رخ داد؛ در سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن، کاهش قیمت ها منفی یک تا ۲ درصد بود.
عقب نشینی خریداران مسکن و دارندگان تسه از بازار اوراق تسهیلات
تعداد برگه های به فروش رسیده نیز در بیشتر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن با کاهش شدید نسبت به روزهای رونق بازار مسکن روبه رو شده است؛ بیشترین برگه های فروخته شده به نماد تسه ۹۹۱۱ (اوراق مسکن بهمن امسال) با ۱۷ هزار برگه و سپس به تسه ۹۹۱۰ (اوراق مسکن دی ماه امسال) با ۱۲ هزار برگه اختصاص داشت.
در سایر نمادها هم تعداد فروش اوراق مسکن کمتر از هزار برگه بود؛ بنظر می رسد هم دارندگان این برگه ها به رونق بازار مسکن در سال آینده امیدوارند و از همین رو، از بازار اوراق تسهیلات عقب نشینی کرده اند و هم متقاضیان خرید مسکن به ادامه سیر نزولی قیمت مسکن در سال آینده امید بسته اند که همین موضوع به کاهش معاملات اوراق تسهیلات دامن زده است.
هزینه دریافت وام مسکن؟
با در نظر گرفتن میانگین قیمت هر برگه تسهیلات مسکن تا ۵۸ هزار تومان، زوجین تهرانی متقاضی دریافت وام ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن می بایست برای خرید ۴۸۰ برگه ۵۰۰ هزار تومانی گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، ۲۷ میلیون و ۸۴۰ هزار و وام ۱۴۰ میلیون تومانی فردی خرید مسکن، ۱۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان هزینه کنند.


منبع:

1399/12/25
22:44:14
0.0 / 5
511
تگهای خبر: اثر , خرید , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است