رئیس اتاق بازرگانی ایران خطاب به تصمیم گیران:

تا كی مقرر است مسیر غلط اقتصادی ادامه یابد؟

تا كی مقرر است مسیر غلط اقتصادی ادامه یابد؟

به گزارش آوا مسکن رئیس اتاق بازرگانی ایران می گوید زمان آن رسیده تا در اقتصاد ایران یک تغییر فکری مبنایی صورت گیرد و شعارهای توزیعی کنار بروند.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار نمود: پیام مشخص بخش خصوصی به سیاست گذاران این است که با تغییر پارادایم فکری، توجه به بحث تولید کارآمد و واگذاری امور به مردم را جایگزین شعارهای توزیعی کنند.
وی افزود: هیچ تحولی رخ نخواهد داد مگر آنکه نخست مشخص شود که از نگاه حکومت، بخش خصوصی چه وظیفه ای در برابر توسعه ملی دارد و برای ایفای این نقش حکومت و نهادهای حاکمیتی چه فرصت ها و امکاناتی به بخش خصوصی می دهند و از چه حمایت های اطمینان بخشی آنرا سیراب خواهند کرد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به عملکرد این اتاق در سالهای گذشته، بیان نمود: نگاهی به عملکرد اتاق ایران در ابتدای سال آخر قرن حاضر مبین آن است که در طول این صدسال باوجود افت وخیزهای فراوان و دوران فرازوفرود، فعالان اقتصادی بخش خصوصی در کنار انجام کسب و کار خود و حفظ و ارتقای توان اقتصادی کشور در حدی که ممکن بود یک دستاورد بزرگ داشتند و آن هم حفظ کیان اتاق، پیشگیری از دخالت های نامطلوب دولت ها در تصمیم گیری ها بوده و حفظ استقلال این نهاد برای نمایندگی از خواسته های فعالان اقتصادی تا حد امکان است.
شافعی افزود: به رغم تحولات عظیمی نظیر انقلاب اسلامی و روی کار آمدن دولت ها و مجالسی که بعضی از آنها حتی با واژه بخش خصوصی مشکل داشتند، فعالان اقتصادی بخش خصوصی در دوران جنگ و دوران صلح و دوران تحریم، بازهم حداکثر همکاری را با حاکمیت کشور داشتند و خویش را متعهد به تأمین نیازهای مردم داشته اند. مسؤلان اتاق در تمامی این دوران تلاش کرده اند، خواسته های به حق اعضای خویش را نمایندگی کنند و با اتخاذ رویکرد مناسب تا اندازه ای موفق شده است تا نگرش های افراطی را تعدیل کرده و الان بخش خصوصی حتی از سوی عالی ترین مقام کشور حمایت می شود.
وی با انتقاد از نادیده گرفتن نظرات بخش خصوصی در عرصه تصمیم گیری های اقتصادی، تصریح کرد: ۹۰ سال است که دولت ها قرار گذاشته اند درباره تصمیمات اقتصادی نظر اتاق ها و فعالان اقتصادی را پیش از اتخاذ تصمیم گیرند؛ اما همچنان در تصمیم گیری های اقتصادی آنرا نادیده می گیرند. سال هاست که تغییر و تحول سریع در عرصه قوانین و مقررات هرسال چندین بار دستخوش تغییر می شود. بیشتر از ۷۰ سال است بنگاه ها از لحظه تولید با مسائل گمرکی، ارزی و مالیاتی دست به گریبان هستند و هنوز این مشکلات نه تنها پابرجا می باشد بلکه روبه تزاید است. برنامه های مختلف اقتصادی دولت ها و مجالس با گرایش های مختلف زمام امور را به دست گرفته اند؛ اما دریغ از حل ریشه ای مشکلات.
رئیس اتاق بازرگانی با تکیه بر ضرورت تغییر گفتمان اقتصادی در ایران، اظهار داشت: نیم قرن اخیر سالهای تسلط اندیشه های توزیعی در کشورها بوده است. توزیع پول نفت به صورت مستقیم و توزیع منابع آب وخاک و معادن و غیره به صورت غیرمستقیم. حالا آیا به صرف تمرکز بر توزیع ثروت، وضع اقتصادی اقشار صدمه پذیر بهتر شده است؟ آیا حالا اقتصاد ایران مقاوم تر از قبل شده است؟ آیا حالا پایداری محیط زیستی در کشور در حد لازم موجود است؟ از دید ما و خیلی از کارشناسان پاسخ منفی است. مشکل نظام تدبیر و ساختار سیاسی کنونی این است که اصولاً تکلیف آن با بخش خصوصی مشخص نمی باشد. آیا وقتی تجربه ۳۰ سال خصوصی سازی به این نتیجه انجامیده است که اقتصاد در همین دوره سهم دولت در اقتصاد افزایش یافته است، نشان گویایی از این نیست که اصولاً نیروهای پشت پرده علاقه ای به ارتقا و تقویت بخش خصوصی ندارند؟
شافعی تصریح کرد: پیام مشخص فعالان اقتصادی و اتاق ایران بعنوان نماینده بخش خصوصی رسمی به همه سیاست گذاران کشور و بخصوص کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یک جمله روشن است: حالا زمان تغییر پارادایم فکری و توجه بیشتر به بحث تولید کارآمد به جای شعارهای توزیعی رسیده است. زمان واگذاری امور به مردم و بخش خصوصی است.1399/12/17
23:26:52
0.0 / 5
538
تگهای خبر: تقویت , توسعه , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است