گزارش فائو نشان داد

تداوم روند صعودی قیمت جهانی مواد غذایی

تداوم روند صعودی قیمت جهانی مواد غذایی

آوا مسکن: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام نمود قیمت جهانی مواد غذایی ماه میلادی گذشته تحت تاثیر افزایش قیمت اقلامی نظیر شکر و روغن های گیاهی، برای نهمین ماه متوالی افزوده شد.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در فوریه به ۱۱۶ واحد در مقایسه با ۱۱۳.۲ واحد در ژانویه افزایش پیدا کرد. شاخص ژانویه در ابتدا ۱۱۳.۳ واحد گزارش شده بود که مورد بازنگری قرار گرفت.

شاخص قیمت غلات فائو در فوریه ۱.۲ درصد رشد ماهانه داشت. در بین غلات مهم، قیمت سورگوم برمبنای ماهانه ۱۷.۴ درصد و برمبنای سالانه ۸۲.۱ درصد افزایش داشت که به سبب تقاضای قوی از طرف چین بود. قیمت ذرت و برنج هم افزایش پیدا کرد اما قیمت صادرات گندم تا حدود زیادی ثابت ماند.

شاخص قیمت شکر ماه میلادی گذشته تحت تاثیر نگرانیها نسبت به وضعیت عرضه در فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ به سبب کاهش تولید در کشورهای تولیدکننده بزرگ و تقاضای قوی از طرف آسیا، برمبنای ماهانه ۶.۴ درصد رشد کرد.

شاخص قیمت روغن های خوراکی فائو در فوریه ۶.۲ درصد رشد کرد و به بالاترین حد از آوریل سال ۲۰۱۲ تا حالا رسید. قیمت روغن پالم به سبب نگرانی ها نسبت به ذخایر اندک صادرکنندگان بزرگ، برای نهمین ماه متوالی افزایش یافت.

شاخص قیمت لبنیات ۱.۷ درصد افزایش پیدا کرد. همین طور شاخص قیمت گوشت ۰.۶ درصد رشد کرد. فائو اعلام نمود فروش گوشت خوک به سبب خرید کمتر چین در بحبوحه مازاد عرضه و افزایش خوکهای فروش نرفته در آلمان به سبب ممنوعیت صادرات به بازارهای آسیایی، کاهش پیدا کرد.

فائو پیش بینی خود از فصل غلات سال ۲۰۲۰ را از برآورد ۲.۷۴۴ میلیارد تن در گزارش ماه پیش، به ۲.۷۶۱ میلیارد تن افزایش یافت که رشد ۱.۹ درصدی سالانه را نشان میدهد.

این بازنگری منعکس کننده افزایش ۷.۵ میلیون تنی برآورد تولید گندم جهان بعد از انتشار آمار رسمی از طرف استرالیا، اتحادیه اروپا، قزاقستان و روسیه است. با پیش بینی هند از تولید بالاتر، پیش بینی تولید برنج جهانی هم به میزان ۲.۶ میلیون تن در مقایسه با برآورد ماه پیش افزایش یافت.

فائو پیش بینی خود از ذخایر جهانی غلات در سال ۲۰۲۱ را به میزان ۹ میلیون تن بالا برد و ۸۱۱ میلیون تن برآورد کرد که به مفهوم کاهش سالانه ۰.۹ درصدی است.

بر اساس گزارش رویترز، این نهاد سازمان ملل متحد اعلام نمود نشانه های فعلی از افزایش اندک تولید جهانی غلات در سال ۲۰۲۱ حکایت دارد. بااینکه محصول گندم نیمکره شمالی هنوز به مرحله برداشت نرسیده و در نیمکره جنوبی هنوز کشت نشده است، اما پیش بینی مقدماتی فائو برای تولید جهانی گندم در سال ۲۰۲۱ به سومین رشد سالانه متوالی و رسیدن تولید به ۷۸۰ میلیون تن اشاره دارد که رکورد جدیدی بشمار می رود.

منبع:

1399/12/15
12:47:56
0.0 / 5
638
تگهای خبر: تولید , خرید , سازمان , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است