مهر خبر می دهد؛

اپراتور هندی بندر چابهار، پیمانكار ایرانی اش را تغییر داد

اپراتور هندی بندر چابهار، پیمانكار ایرانی اش را تغییر داد

آوا مسکن: شرکت هندی اپراتور بندر شهید بهشتی چابهار با برگزاری مناقصه ای، از انتخاب شرکت خدمات بندری وابسته به بنیاد مستضعفان بعنوان پیمانکار ایرانی این بندر رونمایی نمود.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، دو روز پیش یک شرکت بورسی خدمات دریایی و بندری وابسته به بنیاد مستضعفان در سامانه کدال از برنده شدن در مناقصه بندر شهید بهشتی چابهار آگاهی داده و اعلام نموده است این قرارداد از دی ماه امسال اجرائی شده و ماهانه ۲۵ هزار یورو درآمد ثابت از فعالیت اپراتوری بندر و درصدی نیز از حجم عملیات دریافت خواهدنمود.
شرکت مذکور، هیچ توضیح دیگری درباره جزئیات این قرارداد و مناقصه ارائه نداده است.


در پی خروج آمریکا از برجام و شروع تحریم های جدید حمل و نقل دریایی مقابل ایران، هندی ها توانستند در مذاکرات خود با کاخ سفید، بندر چابهار را از تحریم های آمریکا معاف کنند. بنابراین، تنها بندر اقیانوسی ایران توانست سال قبل طرح توسعه این بندر را با حضور رئیس جمهور به بهره برداری برساند و بدین سان ظرفیت این بندر به ۸.۵ میلیون تن افزایش یافت.
بر اساس آمار اعلام شده، ترانزیت از بندر چابهار به افغانستان طی یک سال اخیر، افزایش ۲ برابری داشته است که نشان دهنده استقبال خوب بازرگانان افغانستانی و هندی از بندر چابهار است.
با افتتاح راه آهن چابهار زاهدان در سال ۱۴۰۰، پیش بینی می شود حجم ترانزیت کالا از این بندر تا چندین برابر افزایش یابد. بدین سبب بندر چابهار در ماه ها و سالهای آتی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار خواهد شد.
اخیر شرکت هندی اپراتور بندر شهید بهشتی چابهار و طرف قرارداد با سازمان بنادر، مناقصه ای برای تعیین پیمانکار خود در ایران برگزار کرده که برمبنای آن، شرکت خدمات بندری وابسته به بنیاد مستضعفان برنده این مناقصه شده است.
سال گذشته، یک شرکت خصوصی پیمانکار اپراتور هندی در بندر چابهار بود.
مدیرکل بندری: شرکت ایرانی، شریک شرکت هندی نیست فقط پیمانکار است
روانبخش بهزادیان مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این مناقصه گفت: شرکت خدمات بندری و دریایی برنده مناقصه، طرف قرارداد با ما نیست و شرکت هندی اپراتور بندر شهید بهشتی که طرف قرارداد با سازمان بنادر است، این مناقصه را برگزار کرده است.
وی اضافه کرد: شرکت هندی آی پی جی ال این مناقصه را برگزار کرده و شرکت خدمات بندری وابسته به بنیاد مستضعفان در مناقصه ای که هندی ها برگزار کرده اند، برنده شده است. ما بندر چابهار را به شرکت هندی واگذار کرده ایم و این شرکت قرارداد کوتاه مدت با سازمان بنادر دارد تا مقدمات امضای قرارداد طولانی مدت فراهم گردد.
به گفته بهزادیان، قبلاً یک شرکت خصوصی بعنوان پیمانکار با اپراتور هندی همکاری می کرد که شرکت خدمات بندری وابسته به بنیاد مستضعفان جایگزین شرکت خصوصی ایرانی شد.
وی با تاکید بر اینکه سازمان بنادر اصلاً به موضوع مناقصه بندر چابهار ورود نکرده، اظهار داشت: هندی ها برمبنای ضوابط خودشان این مناقصه را برگزار کرده و باتوجه به پارامترهایی که خودشان داشته اند، شرکت خدمات بندری وابسته با بنیاد مستضعفان را برنده اعلام نموده اند.
این مقام مسئول در سازمان بنادر اضافه کرد: ما فقط یک قرارداد اپراتوری با شرکت آی پی جی ال هند در بندر چابهار داریم؛ شرکت برنده مناقصه نیز، شرکت «جوینت» هند در ایران نیست و فقط پیمانکار آنها در بندر چابهار است.
معاون بندر سازمان بنادر: این مناقصه برای انتخاب جوینت ایرانی شرکت هندی بود!
فرهاد منتصر کوهساری، معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت مناقصه اعلام شده از طرف شرکت خدمات بندری وابسته به بنیاد مستضعفان اشاره کرد: قرارداد ما در بندر چابهار فقط با شرکت هندی است و برای آنکه بتواند یک «جوینت» داخلی داشته باشد، قراردادی را امضا کرده که برمبنای آن یک رقم ثابت بعنوان درآمدها و یک عدد متغیر برمبنای تناژ تعیین کرده است.
وی تاکید کرد: این قرارداد با طرف هندی امضا می شود و با سازمان بنادر قرارداد ندارد.
شرط ۱۰ ساله شدن قرارداد با هندی ها
وی افزود: قرارداد اپراتوری سازمان بنادر با شرکت هندی آی پی جی ال، فعلاً یک ساله و قابل تمدید است به این شرط که باید تجهیزات را تکمیل کند؛ اخیراً دو دستگاه جرثقیل را هندی ها به چابهار منتقل کرده اند و اگر تا اختتام قرارداد یک ساله، سایر تجهیزات را به بندر شهید بهشتی منتقل و نصب کنند، با آنها قرارداد ۱۰ ساله امضا می نماییم.
معاون بندر سازمان بنادر اظهار داشت: تا چند روز آینده ۴ دستگاه جرثقیل مخصوص تخلیه و بارگیری کالای دیگر وارد بندر شهید بهشتی می شود که هندی ها آنها را وارد می کنند؛ بعد از تعطیلات نوروز هم ۲ دستگاه دیگر وارد خواهد شد.


منبع:

1399/12/06
21:44:49
0.0 / 5
676
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است