ماكنعلی خبر داد:

مهار و مدیریت كامل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در كشور

مهار و مدیریت كامل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در كشور

مرکزی رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در داخل کشور کاملا مهار و مدیریت شده است، از مرغداران خواست که به اطلاعیه های سازمان دامپزشکی کشور توجه نمایند و هرگونه کاهش تولید و کاهش مصرف و تلفات را به دامپزشکی اطلاع دهند.


علی صفر ماکنعلی چهارشنبه ۱۷ دیماه در حاشیه بازدید از تالاب میقان اراک، اظهار داشت: تلفات آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ۲۸ آذر در تالاب میقان شروع شد و عملیات مهار که سومین مرحله از برنامه ملی کنترل آنفلوانزاست اینجا شروع شد و بموقع و به درستی گزارش تلفات مشکوک به آنفلوانزا را از استان مرکزی داشتیم و در کوتاه ترین زمان ممکن تشخیص انجام شد و با ورود ویروس عملکرد مهار به بهترین شکل انجام شد.
وی ادامه داد: عملیات مهار در تالاب ۲۵ هزار هکتاری میقان به پایان رسیده ولی عملیات مختومه شدن حداقل تا یکماه بعد ادامه دارد. ویروس در منطقه وجود دارد ولی بر اسای عملیات رصد، پایش، تشخیص و مهار ویروس از تالاب بیرون نرفته و خوشبختانه در تالاب هم اکنون تلفات نداریم و مهار به بهترین شکل انجام شده ولی لزوم دارد تا حداقل یکماه آینده برای مختومه کردن رخداد، عملیت رصد، پایش و مهار ادامه یابد.
ماکنعلی اظهار داشت: در مورد آنفلوانزا سنگین ترین موج بیماری را در تاریخ دو دهه اخیر در کل دنیا شاهد بودیم که این موج بیماری کشورهای مختلفی در نقاط مختلف جهان که در راه پرواز پرندگان آزادپرواز قرار داشتند را درگیر کرد و خوشبختانه بر مبنای برنامه ای که داشتیم کشورمان در این رابطه در وضعیت قابل قبول و مطلوبی قرار دارد.
وی اظهار نمود: هم اکنون مزارع مرغ تخمگذار با حداکثر ظرفیت در حال تولید هستند و مشکلی از نظر پرورش مرغ تخمگذار در کشور وجود ندارد. سالانه یک میلیون تن تخم مرغ در کشور تولید می شود و تا امروز بیشتر از ۶۵ هزار تن صادر کرده ایم.
به قول وی، در ۱۴ نقطه کشور بیماری در حیات وحش و طیور روستایی و در دو نقطه در مزارع صنعتی شیوع یافته است.
وی با اشاره به اینکه وضعیت بیماری آنلفوانزای فوق حاد پرندگان در داخل کشور کاملا مهار و مدیریت شده است، از مرغداران خواست که به اطلاعیه های سازمان دامپزشکی کشور توجه نمایند و هرگونه کاهش تولید و کاهش مصرف و تلفات را به دامپزشکی اطلاع دهند.
ماکنعلی با اشاره به اینکه وضعیت بیماری در حالت تهاجم است ولی کاملا مدیریت و مهار شده است، اضافه کرد: در استان مرکزی بر مبنای آخرین آمار ۱۲۶۰ قطعه پرنده در تالاب میقان امسال بر اثر آنلوانزا تلف شده و تمامی آنها جمع و دفن بهداشتی شده اند.
منبع:

1399/10/18
00:07:45
0.0 / 5
994
تگهای خبر: اثر , تولید , روستا , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است