پشت پرده سنگ اندازی امارات در اوپك

پشت پرده سنگ اندازی امارات در اوپك

شکاف میان امارات متحده عربی و اوپک به تغییر روابط این کشور حوزه خلیج فارس با عربستان سعودی اشاره دارد.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، درست چند روز قبل از نشست رسمی مهم اوپک برای پشتیبانی از بازار نفت صدمه دیده از شیوع پاندمی ویروس کرونا، شرکت نفتی دولتی امارات متحده عربی (ادنوک) به دنیا اعلام نمود می خواهد ۱۲۲ میلیارد دلار برای افزایش ظرفیت تولید نفت هزینه کند.

این خبر زمینه بن بست مذاکرات در دیدار دوشنبه گذشته وزیران اوپک را فراهم نمود. توافق در زمینه سیاست تولید حاصل شد اما طرحهای بلندپروازانه این کشور برای حداکثر کردن ثروت انرژی امکان دارد سبب بروز تنشهایی به خصوص با همسایه بزرگتر خود عربستان سعودی شود.

دنبال کردن افزایش درآمد نفتی از جانب امارات متحده عربی در جهت تغییر رفتار میان شیخ محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بر سر این است که کدام کشور منطقه تاثیرگذاری بیشتری در عرصه بین المللی دارد.

این دو کشور سالها در نفت و سیاست نفتی در جهت یکدیگر حرکت کردند اما در ماههای اخیر هر دو طرف از هم فاصله گرفتند. عربستان سعودی و امارات متحده عربی درباره جنگ در یمن اختلاف نظر پیدا کردند و سپس امارات متحده عربی با توافق تاریخی با رژیم صهیونیستی در سپتامبر خویش را بیشتر متمایز کرد. این کشورها همینطور درباره تلاشها برای طرد کردن قطر اختلاف دارند و آمریکا در حال واسطه گری توافقی برای حل اختلافات دو طرف است که تنها شامل عربستان سعودی می شود.

در همین راستا بود که امارات متحده عربی ماه گذشته پا را از این فراتر گذاشت و احتمال خروج از عضویت اوپک را بیان نمود. باآنکه توافق در ارتباط با سیاست تولید اوپک پلاس در ماههای نخست سال ۲۰۲۱ در نشست روز پنج شنبه تصویب گردید اما این سیاست در ژانویه مورد بازنگری قرار می گیرد و امکان دارد تنشها در سال ۲۰۲۱ که این گروه در حال مشخص کردن مسیرش در شرایط بحران کروناست، باردیگر تکرار شود.

امارات متحده عربی سومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است و حدود شش درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد. در قلب تنشهای این کشور با اوپک، برنامه های شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) برای رشد تولید وجود دارد.

شیخ محمد چهار سال پیش سلطان الجابر را برای اداره ادنوک برگزید. الجابر که در هر دو زمینه شرکتها و دولتهای جهان تجربه دارد و همینطور یک وزیر است، از آن زمان اصلاحات اساسی را شروع کرده و به شراکتهای خارجی جدید روی آورده و سرمایه گذاران زیرساخت جهانی را برای اولین بار به کشور آورده است.

جنگ قیمت نفت در مارس به دنیا اجازه داد چشمه ای از بلندپروازی ادنوک را مشاهده کند. این شرکت در آن زمان بلافاصله اعلام نمود تولیدش را به چهار میلیون بشکه در روز بالا می برد و حتی آژانس بین المللی انرژی را که نمی دانست ادنوک چنین ظرفیتی داشته است را متعجب کرد.

این یک جهش یکباره از تولید بیشتر از یک میلیون بشکه در روز در ماه قبل از آن بود. هدف بلندمدت ادنوک افزایش ظرفیت تولید به پنج میلیون بشکه در روز و تعیین نفت موربان بعنوان یک شاخص نفت منطقه ای است. برای این منظور به نقدینگی نیاز دارد اما توافق کاهش تولید اوپک، دست و پایش را بسته است.

اختلافات اخیر بر سر توافقی بود که در آوریل میان اوپک و متحدانش شامل روسیه برای کاهش تاریخی تولید نفت منعقد شده بود. تحت این توافق، حدود یک دهم از عرضه جهانی از بازار حذف شد تا سقوط تقاضا به دنبال شیوع کرونا جبران شود. این توافق کمک کرد بازارهای نفت از فروپاشی نجات پیدا کنند و قیمتهای نفت بیشتر از دو برابر افزایش یافت.

اما اعضای گروه آغاز به اوقات تلخی کردند و این دفعه بلندترین صدای اعتراض از جانب امارات متحده عربی سر داده شد. برخی در این کشور سهمیه تولید ۲.۶ میلیون بشکه در روز که معادل دو سوم ظرفیت تولید امارات متحده عربی است را غیرمنصفانه می دانند. باآنکه این کشور سهم بیشتری از ظرفیت تولیدش صرفنظر کرده است اما سایر اعضای اوپک می گویند اماراتی ها در زمان امضای قرارداد، با اصل آن موافقت کرده بودند.

سعودیها هم بیشتر از ۲۰ درصد از ظرفیت تولیدشان را کاهش دادند و مانند همیشه برای دهه های آینده میلیون بشکه ظرفیت مازاد تولید دارند. این دو کشور بعنوان کشورهای ثروتمند در مقایسه با اعضای فقیرتری مانند عراق می توانند نتایج بحران جاری را راحتتر تحمل کنند.

به گفته ایمان ناصری، مدیرکل امور خاورمیانه در شرکت مشاوره FGE، چندین نگرانی برای ابوظبی وجود دارد. آنها از نظر ادامه محدودیت عرضه همزمان با توسعه میادین جدید و ظرفیت تولید تحت فشار قرار دارند و مساله این است که تا چه مدت این وضعیت ادامه پیدا خواهد نمود.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی متحدان نزدیک مانده اند اما روابطشان به حد سال های اول به قدرت رسیدن شاهزاده محمد بن سلمان در عربستان سعودی دوستانه نیست.

تنشهای اخیر بر سر نفت در تابستان علنی شد که شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی سهیل المزروعی، همتای اماراتی خویش را به ریاض احضار کرد تا وی را برای نقض توافق کاهش تولید و افزایش بالاتر از سهمیه تعیین شده توسط امارات متحده عربی، علنا سرزنش کند.

این کشور سریعا به جبران مازاد تولید خود پرداخت و از آن زمان ضد تولیدکنندگان دیگری که در عمل به کاهش تولید جبرانی کوتاهی کرده اند مدام انتقاد می کند. در مذاکرات هفته گذشته هم مساله پایبندی را دستمایه مخالفت با تمدید محدودیت عرضه فعلی قرار داد و در پایان، اوپک با افزایش اندک تولید در ژانویه موافقت نمود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، یکی از دلایلی که امارات متحده عربی خواستار افزایش تولید است، تقویت طرحش برای تبدیل کردن موربان به شاخص نفت منطقه ای و هدایت نقدینگی و سرمایه گذاری بیشتر به هاب مالی این کشور است. باآنکه مقامات ادنوک اظهار کرده اند که می توانند برای پشتیبانی از بازار جدید نفت کافی تولید کنند اما مقررات فعلی اوپک کمکی نمی نماید. بنابراین امارات متحده عربی تمایل دارد نفوذ بیشتر و سهمیه بهتری در این گروه داشته باشد.

منبع:

1399/09/16
12:59:59
5.0 / 5
1046
تگهای خبر: تقویت , توسعه , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است