برنامه های نظام مهندسی برای اشتغال 200 هزار مهندس حوزه ساختمان

برنامه های نظام مهندسی برای اشتغال 200 هزار مهندس حوزه ساختمان

آوا مسكن: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور، برنامه های این سازمان را برای اشتغالزایی در حوزه های تعمیر و نگهداشت ساختمان ها، تشریح نمود.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، حامد خرم در نشستی خبری به تشریح اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور درباب اشتغالزایی مهندسان با استفاده از اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان با موضوع نگهداشت ساختمان و تشکیل شرکت های نگهداری ساختمان پرداخت و با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان مهندسی کشور جزو اولویت های ما قرار گرفته است، اظهار داشت: در گذشته برای ایجاد فرصت های شغلی در حوزه مهندسی کشور اقدامات لازم صورت نگرفته و این خود زمینه ساز ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای جامعه مهندسی کشور شده است.
وی افزود: در سازمان نظام مهندسی ۵۵۰ هزار مهندس نام نویسی کرده اند که تنها قسمتی از این اعضا شاغلند و بیش از ۶۰ درصد از آنها یا در تخصص خود فعالیت نمی کنند یا بیکار و مشغول فعالیتهای دیگر همچون جابه جایی مسافر هستند.
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان ضمن اشاره به اینکه باید فکری به حال جامعه مهندسی کشور شود اضافه کرد: متأسفانه اعضای جامعه مهندسی و بهره برداری از آنها را رها کرده ایم و همین موضوع برای اعضای این جامعه مشکل ساز خواهد شد.
خرم، نگهداری، مرمت، بازسازی، نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های بزرگ را از دیگر اولویت های نظام مهندسی ساختمان کشور دانست و اظهار داشت: باید با برنامه ریزی های مؤثر خط و مشی های مناسبی برای مهندسان در نظر گرفته شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور توضیح داد: امروزه متولی ساختمان ها مشخص است به این صورت که وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی، شهرداری ها و وزارت کشور از مجموعه دستگاه هایی هستند که در صنعت ساختمان نقش دارند و تا زمانی که عزم و تصمیم مجموعه این دستگاه ها به یک نقطه مشترک منتهی نشود، هیچ قدمی برای حوزه های مهندسی و ساختمان سازی برداشته نخواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: ستاد مهندسی ساختمان و همین طور مبحث ۲۲ ساختمان سازی باید پررنگ شود و تا زمانی که به این مساله اهمیت داده نشود به نتیجه نخواهیم رسید این در شرایطی است که سایر رشته ها، حِرَف و مشاغل همچون رشته های آی تی یا فعالان بخش هنر در سالهای گذشته با حمایت روبه رو شده و توانستند نتایج مناسبی از این حمایت ها بگیرند.
خرم بیان کرد: صنعتی سازی، هوشمند سازی و توسعه ساختمان سازی باید در ایران به مرحله عملیاتی و اجرائی برسد چونکه در خیلی از کشورهای پیشرفته تمامی این اقدامات انجام و گام های بسیار زیادی در حوزه ساختمان ها برداشته شده؛ اما در ایران ما در این مباحث در نسل سوم هستیم این در شرایطی است که در خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا بخش مهندسی آنها در نسل ۶ قرار دارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه ایران در این حوزه بسیار عقب مانده است اظهار داشت: این عقب ماندگی را نمی گردد جبران کرد، مگر آنکه دستگاههای متولی این بخش، اراده و عزم واحدی پیدا کنند.
خرم خاطرنشان کرد: ستاد صنعتی سازی از دیگر اقداماتی است که باید در حوزه مهندسی سازی راه اندازی شود؛ حداقل باید ۳۰ درصد از ساختمان ها به شکل صنعتی ساخته شود اما الان میزان صنعتی سازی در ایران زیر ۵ درصد است.
وی با اشاره به اینکه در بحث اشتغال زایی هم می توانیم اقداماتی را انجام دهیم اظهار داشت: در کشور ۲۵ تا ۲۷ میلیون واحد مسکونی داریم که اگر فقط برای ۱۰ میلیون واحد از این تعداد، سکونتِ مؤثر در نظر بگیریم، با احتساب اینکه برای هر ۵۰ آپارتمان یک مدیر لازم باشد می توانیم برای ۲۰۰ هزار مهندس اشتغال مستقیم ایجاد نماییم.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور خاطرنشان کرد: بهره برداری، نگهداری، تعمیرات، نوسازی و بازسازی باید در تمامی ساختمان ها در اولویت قرار گیرد و با انجام دو برنامه پنج ساله و ایجاد نقشه راه می توانیم در این حوزه گام های بلندی برداریم.
خرم اظهار داشت: طرح ستاد اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان دیده شد و مورد تأیید وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته که با استقبال بسیار خوبی روبه رو و این خود موجب ایجاد انگیزه شده تا راه اندازی ستادهای صنعتی سازی، هوشمندسازی و ساختمان سبز را هم به مرحله عملیاتی برسانیم.
وی اظهار نمود: این یک تحول است که در حوزه ایجاد اشتغال مهندسان می تواند بسیار مؤثر باشد و با اعتمادی که وزارت راه و شهرسازی به ما می کند و با ایجاد فرصت های مناسب می توانیم گام های مؤثر در این حوزه برداریم.
خرم اضافه کرد: در این برنامه با تعریف فرصت های شغلی، نرخ بیکاری مهندسان ساختمان به صفر می رسد و با ایجاد اشتغال مولد، می توانیم نیروی های متخصص در رشته های مهندسی را در این عرصه ها تقویت نماییم.


منبع:

1399/08/29
12:06:21
5.0 / 5
1133
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است