در حاشیه جلسه دولت مطرح شد

توضیح وزیر نیرو درباره نگرانی های زیست محیطی مطروحه درباره افتتاح تصفیه خانه ششم تهران

توضیح وزیر نیرو درباره نگرانی های زیست محیطی مطروحه درباره افتتاح تصفیه خانه ششم تهران

به گزارش آوا مسكن وزیر نیرو به عرضه توضیحاتی درباره برخی انتقادات مطرح شده درباره طرح تصفیه خانه ششم تهران كه در هفته های گذشته راه اندازی شد و نگرانی های زیست محیطی در این خصوص پرداخت.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، رضا ادرکانیان وزیر نیرو قبل از ظهر چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه وزارت نیروز برای مهار سیلاب ها و آب ها روان، اظهار نمود: درست است که الان حدود ۴۵ روز از سال آبی گذشته است ولی بارش ها نسبت به سال قبل و حتی نسبت به متوسط دراز مدت، کمتر است.
وی اضافه کرد: اقدامات در رابطه با مهندسی رودخانه و لایروبی ها در حال انجام می باشد ولی این روزها نگرانی از بابت سیلاب نداریم و امیدواریم بارش ها بیشتر شود.
وزیر نیرو تصریح کرد: پیشبینی ما این است که در فصل پائیز بارش ها کمتر از سال قبل و متوسط سال های دراز مدت است، اما امیدواریم در زمستان این مسئله جبران شود.
اردکانیان با اشاره به پویش هر هفته الف-ب ایران، اظهار داشت: در این پویش تابحال ۱۲۵ پروژه از ۲۵۰ پروژه را با سرمایه گذاری ۳۲ هزار میلیارد تومان از ۵۰ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده به اتمام رساندیم و امیدواریم تا آخر سال، طبق برنامه باقی مانده پروژه ها هم در بخش های آب و برق و فاضلاب به بهره برداری خواهد رسید.
وی اظهار داشت: فردا طرح بسیار بزرگی در پهنه حفظ حیات، توسعه پایدار، عمران کشور و همینطور مسئله آب، با ارتباط مستقیم با تولید در سال جهش تولید با حضور رئیس جمهوری افتتاح می شود؛ این طرح نمک زدایی از آب دریا و انتقال آن در مسافت طولانی با پمپاژهای مختلف به فلات مرکزی ایران است.
وزیر نیرو اضافه کرد: با عنایت به گستردگی ارتباط مان با دریا در شمال و جنوب؛ در واقع این آب را یک منبع پایدار برای مصارف بخش های مختلف به حساب می آوریم. از آب دریا به دو شکل استفاده می کنیم؛ یکی بدون نمک زدایی و آب شور و یکی با نمک زدایی. ما نیازهای ۱۷ استان کشور را در مناطق ساحلی و در فلات مرکزی ایران مطالعه کردیم و این مطالعات به اتمام رسیده و نیازها مشخص شده است. در فصل استفاده از آب دریا بدون نمک زدایی، مجوز ۲۶ میلیارد متر مکعب در سال را صادر کردیم و تابحال ۱۳ میلیارد متر مکعب استفاده می شود که ۳ میلیارد متر مکعب برای آبزی پروری و ۱۰ میلیارد متر مکعب برای خنک کردن تاسیسات صنعتی و برج های نیروگاه هایی است.
اردکانیان اظهار داشت: در بخش نمک زدایی و شیرین کردن آب دریا، ما مجوز ۸.۲ میلیارد متر مکعب را دادیم و از این تابحال مقدار ۷۶۰ میلیون مترمکعب در استان های مختلف استفاده شده است؛ نسبت آب شور به شیرین ۳ به ۱ است که در طرح فردا ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب شور نمک زدایی می شود و در نهایت ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین برای مصرف در استان های هرمزگان، کرمان و یزد آماده خواهد شد.
وی افزود: این مقدار آب شیرین در فازهای مختلف به مناطق مصرف خواهد رسید. در فاز اول که فردا است با اجرای ۳۳۰ کیلومتر تونل و ایستگاه پمپاژ مختلف و تاسیسات برقی مورد نیاز، حدود ۷۰ میلیون مترمکعب آب به استان کرمان و منطقه سیرجان می رسد؛ بخشی از این آب در خود استان هرمزگان به مصارف شرب و صنعت می رسد. ازاین رو به طور مشخص طرح هایی که فردا اجرا می شود شیرین سازی آب دریا برای مصرف در استان های هرمزگان و کرمان در بخش های شرب و صنعت است؛ این طرح، آغاز طرح های اینچنینی است که در کشور بتوانیم با مجموعه ملاحظات فنی، اقتصادی و زیست محیطی مصارف صنایع را تأمین نماییم و منابع آب موجود را بیشتر به بخش شرب و بهداشت اختصاص دهیم.
وزیر نیرو همینطور درباره برخی انتقادات مطرح شده درباره طرح تصفیه خانه ششم تهران که در هفته های گذشته راه اندازی شد و نگرانی های زیست محیطی در این خصوص، اظهار داشت: سد امیرکبیر ۵۷ سال قبل افتتاح شده و در راه بهره برداری قرار گرفته؛ از سویی رودخانه کرج در سالهای متوسط حدودا آورد ۴۶۰ میلیون متر مکعب و در سالهای تر آورد این رودخانه تا ۶۰۰ میلیون متر مکعب هم در سال بوده اما در سالهای خشک این رودخانه آوردی حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب است تخصیص از این رودخانه که مطابق با سالهای متوسط است، برای مسائل شرب و بهداشت شهر تهران از ابتدا ۳۲۰ میلیون متر مکعب بوده است اما داشتن آب و تخصیص یک مسأله این و وجود تصفیه خانه مسأله مهمتری است.
اردکانیان اضافه کرد: آبی که از رودخانه کرج در خلال سالهای گذشته به تهران می رسیده، محدود به تصفیه خانه های شماره ۱ و ۲ بوده که این دو تصفیه خانه ظرفیت تصفیه بیشتر از ۲۶۰ میلیون متر مکعب در سال را نداشتند بنابراین ۶۰ میلیون معکبی که باید به تهران تخصیص می یافته، استفاده نمی شده؛ بنابراین تونل ۳۰ کیلومتری که سالهای ۹۱ و ۹۲ به اتمام رسید به علت عدم وجود تصفیه خانه آب گیری نشد اما با اتمام پروژه تصفیه خانه ششم و افتتاح آن، تونل مذکور آبگیری شد.
وی همینطور درباره نیازهای زیست محیطی استان البرز اظهار داشت: در مقطع سد کرج حدود ۶۰ میلیون متر مکعب نیاز زیست محیطی است که این مقدار وقتی به آبگیر بیلغان می رسد به ۷۵ میلیون متر مکعب افزوده می شود که هیچگونه مشکلی برای تأمین آب مورد نیاز در این خصوص وجود ندارد و اگر هم مشکلی وجود داشته باشد، نیازها از آب سد کرج تأمین میشود. از سویی دیگر مصرف شرب و بهداشت استان البرز در سال حدود ۲۷۰ میلیون متر مکعب است که تا کنون ۲۰ درصد از این مقدار توسط آبهای سطحی سدهای امیرکبیر و طالقان استفاده میشده؛ بر مبنای مطالعات این امکان فراهم گردید که سهم استان البرز در بخش آبهای سطحی ۱۰۰درصد افرایش پیدا کند؛ بطور قطع هموطنان ما اثر این افزایش تخصیص را در آب مصرفی خود ملاحظه خواهند کرد. ازاین رو هم همشهریان ما در مناطق غرب و جنوب غرب تهران بزرگ و شهر پرند از آب با کیفیت استفاده می نمایند، و هم اینکه تأثیر منفی در تأمین نیاز زیست محیطی رودخانه ایجاد نخواهد بود و هم اینکه سهم استان البرز از منابع سطحی از ۵۵ میلیون مترمکعب به ۱۱۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته و هیچ نگرانی ای وجود ندارد و مردم باید این دستاورد را محترم و مهم بدانند.
منبع:

1399/08/15
13:10:41
5.0 / 5
1307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است