معاون گمرك به آوا مسكن خبر داد

برنج های رسوبی در گمرك متروكه می شود

برنج های رسوبی در گمرك متروكه می شود

معاون فنی گمرك ایران اعلام نمود كه باتوجه به شرایط موجود، این سازمان بر طبق قوانین امور گمركی نسبت به اعمال قانون متروكه با رعایت مقررات مربوطه برای برنج های دپو شده اقدام خواهدنمود.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، پس از حواشی و بحث هایی که در ارتباط با برنج های دپو شده در گمرک که تا بیش از ۲۳۰ هزار تن برآورد می شود عنوان شد و واردکنندگان خواهان ترخیص کالای خود از گمرک به سبب رو به فساد رفتن و کمبود آن در بازار، شده بودند بتازگی رئیس انجمن واردکنندگان برنج از حل شدن مشکل ارزی و صدور کد تخصیص ارز آگاهی داده و در یکی از مواضع خود اعلام نموده بود که فعلا علاقه ای به ترخیص این کالا از گمرک ندارند چونکه به صورتی برای آنها به صرفه نبوده و قیمت برنج وارداتی با برنج داخلی برابری می کند.
این در حالی بود که وی و برخی دیگر از واردکنندگان و صاحبان برنج های دپو شده در گمرک و بنادر از مدتی پیش با انتقاد از رویه تخصیص و تامین ارز نسبت به کمبود برنج در بازار و ترخیص فوری آن هشدار داده بود.
اما به دنبال مسائل مطرح شده پیگیری موضوع از گمرک ایران با بیان مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران- در ارتباط با متروکه شده برنج های رسوبی در گمرک همراه بود.
با کد تخصیص برنجی ترخیص نمی شود
این مقام مسئول در گمرک ایران چند نکته را در ارتباط با مسائل مطرح شده توضیح داد و اظهار داشت: صدور کد تخصیص ارز به هیچ عنوان به معنای مجوزی برای ترخیص برنج های دپو شده در گمرک نیست و ما هیچ اختیاری برای ترخیص این برنج ها با صدور کد تخصیص نداریم و فقط باید کد رهگیری بانک (کد ساتا) صادر شود، بدین سبب با صدور کد تخصیص مشکلی برای ترخیص برنج ها حل نخواهد شد.
ارونقی تصریح کرد: تا قبل از این با وجود مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای ترخیص درصدی کالای اساسی همچون برنج، با توجه به این که احراز و اعلام اینکه ثبت سفارشی در صف تامین ارز است یا خیر، به عهده بانکهای عامل است، این بانک ها بر طبق بخشنامه بانک مرکزی از صدور گواهی در خصوص قرارگیری کالا در صف تامین ارز امتناع کرده و امکان ترخیص درصدی از محموله های کالاهای وارداتی وجود نداشته است.
نگفتیم برنج ها فاسد شدند
وی در ارتباط با تشخیص فاسد شدن برنج های مانده در گمرک نیز اظهار داشت: ما در گمرک هیچگاه اعلام نکرده ایم که برنج ها فاسد شده اند بلکه تاکید کرده ایم که باتوجه به شرایط موجود در بنادر و کانتینرها این برنج ها رو به فاسد شدن هستند. در عین حال که تشخیص فاسد و یا سالم ماندن برنج ها بر عهده دستگاه های مربوطه همچون سازمان کشاورزی و سازمان ملی استاندارد است و تا زمانی که مجوز معتبر آنها به ما اعلام نشود ترخیص صورت نخواهد گرفت.
طبق قانون برنج ها متروکه می شود
معاون فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه برنج ها از مدت ها قبل به گمرک اظهار شده اند و ترخیص آنها صورت نگرفته و هم اکنون انجمن واردکنندگان برنج عدم تمایل خود برای ترخیص را اعلام نموده است اظهار داشت: بر این اساس گمرک ایران طبق قوانین امور گمرکی اقدام نموده و قانون متروکه را با رعایت مقررات مربوطه برای برنج های رسوبی در گمرک اعمال خواهدنمود.
وی تصریح کرد: در صورتیکه گمرک برنج های دپو شده که حدود ۲۳۰ هزار تن برآورد می شود را متروکه اعلام نماید آنگاه این برنج ها برای تعیین تکلیف به سازمان اموال تملیکی سپرده می شود.1399/08/11
17:49:37
5.0 / 5
1438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است